Wystartował Android Jetpack, czyli jak gigant z Mountain View chce ułatwić życie deweloperom

Jeszcze jakiś czas temu, można by było z ręką na sercu powiedzieć, że smartfony Apple mają bogatsze i ciekawsze zaplecze aplikacji. W moim prywatnym odczuciu trend ten powoli zanika, jednak wciąż od czasu do czasu zdarza się tak, że deweloper wpada na innowacyjny pomysł, który przez kilka miesięcy dostępny jest wyłącznie na iOS. Jak temu zaradzić? Ano ułatwić programistom zajmowanie się aplikacjami na swój system operacyjny – właśnie temu ma służyć Android Jetpack.

Zdarza nam się o tym zapominać, lecz Google I/O to przede wszystkim konferencja dla deweloperów. Choć najważniejsza część wydarzenia już za nami (podsumował ją dla Was Grzesiek w >tym< wpisie), to nie opisaliśmy wtedy wszystkich nowości, jakie przygotował dla nas gigant z Mountain View, skupiając się po prostu na tych kluczowych dla przeciętnego Kowalskiego. Jednak jedną z interesujących zmian, która dotyczy przede wszystkim deweloperów, jest Android Jetpack – warto zapoznać się z tym narzędziem nawet jeżeli nie planujemy z nim pracować.

Android Jetpack to w wolnym tłumaczeniu plecak rakietowy, lecz pokusiłbym się o określenie tego… kombajnem. Jest to zestaw, który obejmuje wszelakiego rodzaju narzędzia, interfejsy API i biblioteki, które mają ułatwić przygotowywanie aplikacji. Uzyskanie trudniejszych z programistycznego punktu widzenia opcji, takich jak chociażby kompatybilność wsteczna, ma być bajecznie proste dzięki gotowym rozwiązaniom dostarczanym przez Android Jetpack. Niektórzy docenią również szablony, dzięki którym stworzenie swoich pierwszych aplikacji powinno być jeszcze prostsze. A co najważniejsze – komponenty plecaka rakietowego można wykorzystywać indywidualnie, a więc nie trzeba całkowicie oddawać się w jego ręce.

Android Jetpack skupia się na szybkim rozwoju i testach jednostkowych, ale ma być przydatny ogólnie – zoptymalizowano go nawet dla języka programowania Kotlin. Zadbano również o to, aby emulator Android Studio uruchamiał się szybciej. Słowem – mocniej, lepiej, szybciej.

Wszystkie funkcje zawarte w pakiecie są podzielone między cztery sekcje – podstawy, architekturę, zachowanie i interfejs użytkownika. Myślę jednak, że nie ma co zagłębiać się w ten temat jeszcze bardziej – osoby zainteresowane tematem sprawdzą Jetpacka samodzielnie, a podane dotąd informacjeF powinny zaspokoić głód wiedzy całej reszty.

źródło: Google dzięki Android Police
grafika główna: Pexels, Google