Samsung Bixby logo

Pralki, lodówki, piekarniki i roboty sprzątające – wszystkie sprzęty Samsunga z asystentem Bixby do 2020 roku

Asystent głosowy Bixby, choć zainstalowany na relatywnie dużej liczbie urządzeń, nie ma zbyt dobrej renomy. Nie z powodu kiepskiej użyteczności – wręcz przeciwnie: ci, którzy z niego korzystają są naprawdę zadowoleni. Jednak użytkownicy smartfonów Samsunga nie potrafili przestawić się na poleganie na elektronicznym doradcy. Plan Samsunga jest więc prosty: jeśli otoczyć ludzi tą technologią, to może w końcu zaczną jej używać.

Bixby pojawiał się w branżowych mediach najczęściej w kontekście tego, że początkowo Samsung nie pozwalał właścicielom swoich smartfonów na wyłączenie przycisku przywołującego asystenta – było to po prostu niemożliwe. Co bardziej zaznajomieni z programowaniem, tworzyli aplikacje, które omijały ograniczenia producenta, ale ten sukcesywnie udaremniał tego typu starania. Ostatecznie sam otworzył drogę do tego, by każdy mógł osobiście zdecydować, czy chce zachować dotychczasową funkcjonalność Bixby Button.

Samsung umieścił już Bixby’ego w smartfonach, telewizorach i niektórych sprzętach AGD, ale to najwyraźniej za mało. Asystent głosowy ma trafić do wszystkich urządzeń producenta podłączonych do internetu, w tym do piekarników i robotów sprzątających (takich jak ten) do 2020 roku.

Lodówka z Bixby na pokładzie. Tylko dlaczego bardziej ciekawią mnie te kolumny głośników po prawej?

Trzeba przyznać, że to dość ambitny cel. Dwa lata na upowszechnienie takiej technologii? Trudno mi wierzyć w tak szybki postęp, choć ja akurat nie muszę. Skoro wierzy w to Samsung, to może się to udać. Pytanie tylko, czy jedną z najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w sieci, zawiązanych z elektronicznym asystentem, stanie się wtedy „jak wyłączyć Bixby w moim piekarniku”.

Z drugiej strony, wizja inteligentnego domu, w którym rozmawiamy z jednym głosowym asystentem, a nie z poszczególnymi urządzeniami, jest kusząca. Wchodząc do mieszkania, moglibyśmy powiedzieć: „Cześć Bixby, jestem w domu”, a klimatyzatory i oczyszczacze powietrza włączałyby się automatycznie, a autonomiczne odkurzacze wracałyby do swoich stacji ładowania. Podobnie, wypowiadając frazę „Cześć Bixby, dobranoc” (co brzmi dziwnie – to trzeba zmienić), system połączonych urządzeń włączyłby dla nich tryb nocny i wyłączył działające ekrany. Tak to widzi Samsung.

Osobiście nic nie mam do manualnego włączania światła w pokoju, chyba jak większość ludzi. Jednak gdyby Samsung rzeczywiście pokazał w tym roku swój inteligentny głośnik, Bixby mógłby zyskiwać użytkowników. Bo na razie to…

 

źródło: yonhapnews.com przez AndroidPolice