Recenzja Motorola Moto E5 Plus – wydajna bateria to największa (lecz nie jedyna) zaleta tego smartfona

SYSTEM

W Moto E5 Plus umieszczono niemal czysty system Android w wersji 8.0.0 Oreo. Jest on jednak urozmaicony kilkoma funkcjami od Motoroli, które przydają się w codziennym użytkowaniu, ponieważ ułatwiają i urozmaicają korzystanie ze smartfona.

Motorola Moto E5 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Wspomnianym dodatkiem w systemie jest aplikacja Moto, w której umieszczono dwie kategorie. Pierwsza z nich to Sugestie, czyli wskazówki co zrobić, żeby zaoszczędzić trochę pamięci czy energii w smartfonie. Druga kategoria – Funkcje – jest stanowczo bardziej ciekawa. Mamy tu bowiem kilka gestów oraz tak zwany Wyświetlacz Moto, który dodaje tak naprawdę trzy rzeczy do naszego urządzenia.

Zacznijmy od gestów – możemy, na przykład, wykonać zrzut ekranu po przeciągnięciu trzema palcami w dół czy uruchomić tryb obsługi jedną ręką po przesunięciu od środka w stronę prawej lub lewej dolnej krawędzi. Są też dwie opcje do dzwonka połączeń – gdy podniesiemy telefon do góry muzyczka zmieni się w samą wibrację, a obracając telefon ekranem do dołu automatycznie zostanie uruchomiony tryb Nie przeszkadzać.

Dalej jest wspomniany Wyświetlacz Moto. Pierwsza opcja to Ekran nocny, czyli nic innego, jak filtr światła niebieskiego. Możemy ustawić go ręcznie lub ustalić harmonogram kiedy automatycznie będzie się załączał. Ponadto możemy sterować, jak intensywny ma być zastosowany filtr. Druga opcja to Uważny ekran, która pozwala utrzymać ekran cały czas podświetlony, jeżeli zostanie wykryte, że na niego patrzymy.

Najciekawsza funkcja została jednak na koniec. Producent umieścił tu inteligentne, energooszczędne powiadomienia pojawiające się na wygaszonym ekranie za każdym razem, gdy dostaniemy jakąś wiadomość. Poza nimi pokazywana jest też data, godzina i poziom naładowania akumulatora.

Od razu po otrzymaniu jakiejś wiadomości możemy skorzystać z szybkiej odpowiedzi lub skasować niechciane powiadomienie bez odblokowywania urządzenia. Oprócz tego za każdym razem gdy smartfon wykryje ruch, ekran ponownie się podświetli pokazując datę, godzinę, poziom naładowania akumulatora oraz nieodczytane powiadomienia.

Poza tym smartfon nie ma już żadnych dodatkowych opcji. Z jednej strony, to jednak dobrze. Dzięki temu podzespoły zamontowane w urządzeniu pozwalają na całkiem płynną pracę z urządzeniem. System działa płynnie, bez większych przycinek i spadków płynności. Na ogół więc ze smartfona korzysta się całkiem przyzwoicie.

Moto E5 Plus może nie zapewni nam idealnego komfortu pracy, bo jednak drobne przycięcia, klatkowania niektórych aplikacji i przeładowywania się kart w przeglądarce internetowej czasem się zdarzają, ale patrząc przez pryzmat ceny – nie jest najgorzej. Do codziennego korzystania wielu osobom taki poziom płynności w zupełności wystarczy.

W smartfonie zamontowano 32 GB pamięci wbudowanej, z czego około 23 GB jest fizycznie dostępnych dla użytkownika. Pamięć możemy rozszerzyć za pomocą kart microSD maksymalnie o 128 GB. Warto dodać, że zastosowany niehybrydowy slot DualSIM pozwoli obsłużyć jednocześnie zarówno kartę pamięci, jak i dwie karty nanoSIM.

Raczej nie ma do czego przyczepić się, jeśli chodzi o moduły łączności. Internet działa jak trzeba – zarówno po WiFi, jak i przy użyciu transmisji danych, a Bluetooth i GPS poprawnie wykonują swoje zadania. Jedyne, czego brakuje to NFC, przez co za pomocą Moto E5 Plus nie zapłacimy zbliżeniowo.

Jeśli chodzi o testy syntetyczne to Moto E5 Plus wypadła następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

Motorola Moto E5 Plus została wyposażona w skaner linii papilarnych, który jest umieszczony na tyle urządzenia. Trzeba przyznać, że jego lokalizacja jest perfekcyjna i palec w dość naturalny sposób trafia w zagłębienie, w którym jest on umieszczony. Nie mam też większych zastrzeżeń co do jego działania. Odcisk prawie zawsze jest rozpoznany prawidłowo bez jakichkolwiek problemów.

Motorola Moto E5 Plus / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Cały proces od przyłożenia palca do podświetlenia ekranu i umożliwienia korzystania z urządzenia też jest całkiem szybki – trwa to około jednej sekundy. Może to nie jest najszybszy na rynku skaner linii papilarnych, ale w codziennym użytkowaniu całkowicie wystarczający.

Smartfon pozwala na zarejestrowanie maksymalnie pięciu różnych odcisków palców. Poza możliwością odblokowania urządzenia oraz uzyskania dostępu do niektórych aplikacji skaner nie oferuje już żadnych dodatkowych funkcji.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
  2. Działanie. Oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
  3. Bateria. Aparat. Podsumowanie