Sprzedaż Alcatela U50 w Kanadzie zostaje wstrzymana. Smartfon nie zdał testów emisji promieniowania

Kanadyjska agencja regulująca obecność na rynku urządzeń łączących się z innymi bezprzewodowo, była zmuszona wstrzymać sprzedaż jednego z budżetowych smartfonów Alcatela po tym, jak model ten nie spełnił wymogów dotyczących emisji promieniowania energii fal elektromagnetycznych. 

W każdym kraju obowiązują standardy, którym musi sprostać smartfon, zanim trafi na półki sklepowe. Jednym z obowiązków producenta jest zapewnienie użytkownikom odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem emitowanym przez urządzenia elektroniczne, pozostające w łączności bezprzewodowej. Energię, która jest asymilowana przy tej okazji przez nasze ciało określa się współczynnikiem SAR.

W Europie, maksymalna dopuszczalna na rynku elektroniki użytkowej wartość SAR to 2 W/kg (mierzone na 10 gram tkanki). W Kanadzie stosuje się taką samą normę, a mimo to niektórym sprzętom trudno jest dorównać do tej wartości. Jednym z nich okazał się smartfon Alcatel U50. Co prawda do granicy uznawaną się za taką, której przekroczenie może skończyć się niekorzystnym wpływem promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie jeszcze daleko (umownie jest to 50-krotność dopuszczalnej normy), ale kanadyjscy urzędnicy tymczasowo wstrzymali sprzedaż tego modelu.

Margines bezpieczeństwa SAR jest dość szeroki

Nie pojawi się więc żaden komunikat z prośbą o zwracanie telefonów do sprzedawców, gdyż przekroczenie progu 2 W/kg jest nieznaczne, a użytkowanie smartfona – nadal uznawane za bezpieczne. Zatrzymanie sprzedaży jest tylko środkiem motywującym Alcatela do tego, by rozwiązał ten problem i jeszcze raz poddał urządzenie testom SAR.

Producent już pracuje nad aktualizacją, która nieznacznie zmodyfikuje anteny modelu U50 tak, by wszystko działało w zgodzie z regulacjami i nie stało w sprzeczności z przepisami. Kiedy tylko poprawka oprogramowania będzie gotowa, smartfon ten znów będzie można kupić w sklepach.

Alcatel U50

To, czy promieniowanie elektromagnetyczne wydostające się z dopuszczonych do obiegu smartfonów jest niekorzystne dla naszego zdrowia, jest wciąż tematem dyskusji. Nie ma żadnych publicznie dostępnych badań, które bez wątpliwości potwierdzałyby, że używanie telefonów powoduje raka.

Powikłania zdrowotne mogą pojawić się jedynie, gdy kupujemy budżetowca za 200 złotych (a mniej więcej w takiej cenie sprzedawany jest Alcatel U50). Wtedy istnieje niebezpieczeństwo zszargania sobie nerwów i wywołania nagłych zmian nastroju.

 

źródło: Mobilesyrup, Government of Canada