e-dowód osobisty (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

e-dowody coraz bliżej – ich wydawanie rozpocznie się w marcu 2019 roku. Czego się spodziewać?

e-dowód osobisty to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji, współfinansowany przez Unię Europejską (przekazała ona Polsce na ten cel aż 140 milionów złotych). Ta ostatnia zastrzegła jednak, że musi zostać on ukończony do końca marca 2019 roku, bowiem w przeciwnym razie będziemy musieli zwrócić jej całe dofinansowanie. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dziś, że Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, dzięki którym od marca 2019 roku obywatele będą mogli wyrabiać e-dowody. Dokładniej chodzi o – gdyby ktoś był ciekawy – „projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw”.

Według założeń, w 2029 roku e-dowód osobisty ma posiadać już każdy obywatel Polski. Nikt nie zamierza przyspieszać tego procesu, bowiem wykorzystany zostanie ten naturalny, według którego wymieniamy dowody osobiste co dziesięć lat (tyle są ważne). Jeśli ktoś jednak nie będzie chciał czekać, to bez problemu wyrobi sobie e-dowód, nawet jeśli obecny dokument nie stracił jeszcze ważności.

Ostatnim obozem klasycznych dowodów osobistych najpewniej zostaną właściciele plastików, ważnych bezterminowo. Nikt ich bowiem nie zmusi do wymiany aktualnie posiadanego dowodu na nowoczesny e-dowód – muszą sami wyjść z inicjatywą i złożyć stosowny wniosek w urzędzie o wymianę dokumentu tożsamości na nowy. Prędzej czy później i tak znikną one jednak z kieszeni obywateli.

Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Ma też służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej i do podpisywania dokumentów elektronicznych oraz umożliwiać potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagane przyłożenie go do czytnika i wpisanie PIN-u).

Nowy dowód osobisty ma również zawierać dane, pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny podpisem elektronicznym. Będzie on tak samo ważny i wiążący, jak własnoręczny podpis, aczkolwiek z informacji, przekazywanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, iż ma to być funkcja opcjonalna. Dodatkowo przewidziano też przestrzeń na zamieszczenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W e-dowodzie zapisane zostanie także zdjęcie twarzy, umożliwiające szybszą weryfikację biometryczną (na przykład na lotniskach przy odprawie).

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/07/05/mdokumenty-dowod-osobisty-prawo-jazdy-w-smartfonie/

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji