Samsung wymyślił, w jaki sposób obrzydzić użytkownikom czytnik linii papilarnych w ekranie

Czytnik linii papilarnych w ekranie to obecnie prawdopodobnie jedna z najbardziej wymagających technologii. Nie ukrywam, że przyglądam się jej z dużą uwagą i nieukrywaną ciekawością, lecz cały czas nie jestem przekonany, czy faktycznie kiedyś wyprze klasyczne skanery. Samsung jednak wymyślił, w jaki sposób użytkownikom obrzydzić to novum.

W bazie urzędu patentowego odnaleziono pomysł Koreańczyków na czytnik linii papilarnych w ekranie. Sensor nie jest jednak taki sam, jak w Vivo X20 Plus UD czy Vivo X21 Screen Fingerprint, ponieważ… jest bardzo mały. I pisząc „bardzo” naprawdę mam na myśli „baaardzo”, bowiem jego powierzchnia jest mniejsza niż powierzchnia klasycznych skanerów. To z kolei oznacza, że nie „zmieści się” na nim palec większości użytkowników.

I tu zaczyna się najlepsze: aby wesprzeć pracę czytnika linii papilarnych w ekranie, Samsung stworzył specjalne oprogramowanie. Jego zadaniem nie jest jednak obliczanie prawdopodobieństwa, że ten mały fragment opuszka palca faktycznie należy do właściciela, a wydawanie wskazówek, żeby użytkownik przesuwał palec w górę/dół lub prawo/lewo, aby umożliwić weryfikację.

W dokumentach możemy przeczytać, że rozwiązanie z powodzeniem może zostać zastosowane w smartfonach z dotykowym wyświetlaczem oraz w urządzeniach gospodarstwa domowego. Osobiście jednak uważam, że w żadnym sprzęcie nie powinno się ono znaleźć, gdyż – najzwyczajniej w świecie – wygląda na niezwykle niewygodne. Przynajmniej w mojej opinii skanery linii papilarnych powstały po to, aby w mgnieniu oka odblokować dostęp do urządzenia – i to jest ich ogromną zaletą. Smarowanie palcem po ekranie nie zapowiada się szczególnie atrakcyjnie.

Oczywiście nie ma pewności, czy Samsung planuje wykorzystać opatentowane rozwiązanie, lecz mam szczerą nadzieję, że nie pojawi się ono w Galaxy Note 9. Do końca marca producent ma/miał bowiem (wspólnie z Samsung Display) podjąć decyzję, czy zintegrować czytnik linii papilarnych z ekranem, czy zastosować klasyczny skaner. Jeżeli zdecydowano się na to pierwsze, to oby Koreańczycy sięgnęli po podobny skaner, co Vivo we wspomnianych powyżej modelach (jest to sensor Synaptics Clear ID FS9500).

Źródło: WIPO przez LetsGoDigital, Android Headlines