Recenzja Sony Xperia XZ1 Compact. To prawdopodobnie najlepszy smartfon z ekranem poniżej 5 cali

SYSTEM

W smartfonie został zainstalowany system operacyjny Android w wersji 8.0 Oreo z nakładką od Sony. Mamy w niej kilka dodatków od producenta, takich jak:

  • Inteligentny ekran sprawiający, że wyświetlacz nie zostanie wygaszony, jeśli będziemy patrzeć w stronę urządzenia;
  • Tryby Xperia Actions pozwalające zdefiniować działania, takie jak regulowanie głośności, włączanie trybu samolotowego czy poszczególnych modułów, dezaktywowanie diody powiadomień, regulację jasności ekranu, blokowanie autoobracania ekranu, uruchamianie danych aplikacji czy optymalizację baterii. Wybrane czynności uruchamiają się automatycznie w danych godzinach lub jeśli będziemy przebywać w konkretnym, wybranym wcześniej miejscu. Do wyboru mamy akcje, takie jak: dobranoc, koncentracja, dojazd, gry oraz za granicą;
  • Regulacja nasycenia kolorów – do wyboru są tryb profesjonalny, standardowy oraz superżywych kolorów. Ponadto jest możliwość regulowania balansu bieli oraz włączenia trybu ulepszania obrazu wideo, który dzięki technologii X-Reality pozwala na odtwarzanie filmów z bardziej realistycznymi kolorami;
  • Tryb obsługi rękawiczek – po jego włączeniu ekran stanie się bardziej czuły, a przy dotykaniu go będzie pojawiało się kółko, którego środek pokaże punkt dotknięcia;
  • Możliwość włączenia trybu gościa oraz aktywowanie dodatkowych kont dla użytkowników;
  • Dostosowywanie wyglądu systemu – można wybrać motywy, tapety, rozmiary siatki na ekranie głównym, przejścia między pulpitami, dodawać widżety czy skróty do aplikacji lub konkretnych funkcji;
  • Movie Creator – prosty program do tworzenia krótkich filmów;
  • Szkic – program, w którym można edytować wykonane zdjęcia lub po prostu porysować;
  • Kreator 3D pozwalający zeskanować twarze lub przedmioty, a następnie dający możliwość użycia takich skanów w aplikacji aparatu. Takie skany można też wydrukować na drukarce 3D lub zlecić wykonanie miniaturki zewnętrznej firmie;
  • Zmienione względem czystego Androida aplikacje muzyki, zdjęć i wideo z inną szatą graficzną, kilkoma dodatkowymi funkcjami i rozbudowanym equalizerem.

Płynność smartfona stoi na najwyższym poziomie. Podzespoły takie, jak procesor Qualcomm Snapdragon 835 oraz 4 GB RAM w połączeniu z Androidem 8.0 Oreo sprawdzają się znakomicie. Xperia XZ1 Compact „śmiga” bez jakichkolwiek przycinek i przestojów. Na co dzień nie zdarzają się też żadne przeładowania pulpitów czy samoistne zamykanie się aplikacji. Korzystanie z tego urządzenia jest bardzo przyjemne, a płynne działanie zapewnia najwyższy komfort pracy.

Do modułów łączności prawie nie mam zastrzeżeń. Świetnie działa internet przy użyciu transmisji danych, nie ma też żadnych problemów przy korzystaniu z Bluetooth i GPS. Jedyne „ale” mam do Wi-Fi. Co prawda, gdy jesteśmy blisko routera, to korzystanie z internetu jest szybkie i komfortowe. Mam jednak wrażenie, że urządzenie ma przeciętny zasięg, ponieważ zdarza się, że w miejscach, gdzie inne smartfony dalej są połączone do sieci, Xperia XZ1 Compact rozłącza się i ma trudności z ponownym połączeniem się.

A może by tak “pograć w statki“? ;) / zdjęcie jest elementem kampanii Wargamingu – WoWS Blitz

Rozmowy telefoniczne przeprowadzane przy użyciu Xperii XZ1 Compact charakteryzują się wysoką jakością i ani ja, ani żaden z moich rozmówców nie mogliśmy narzekać na zakłócenia, trzaski czy przerywanie połączenia. Z zasięgiem w tym smartfonie też nie ma żadnych problemów.

Warto dodać, że w urządzenie ma także moduł NFC. Dzięki temu możliwe są płatności mobilne, które przy użyciu Xperii XZ1 Compact przebiegały bez jakichkolwiek problemów.

W smartfonie umieszczono 32 GB pamięci wbudowanej, z czego do dyspozycji dla użytkownika zostaje około 21 GB. Pamięć tę można jednak rozszerzyć przy użyciu kart microSD o maksymalnej pojemności 256 GB.

W testach syntetycznych sony Xperia XZ1 Compact poradziła sobie następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

Skaner linii papilarnych w Sony Xperii XZ1 Compact został umieszczony w klawiszu zasilania. Jest on bardzo szybki i precyzyjnie rozpoznaje palec użytkownika. Wystarczy dosłownie ułamek sekundy i już można korzystać z urządzenia.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Jedyne, o czym warto pamiętać, to fakt, że przed skorzystaniem ze skanera trzeba wcisnąć klawisz, ponieważ czytnik nie jest aktywny. Chociaż z uwagi na jego umieszczenie na prawym boku, nie jest to zbyt uciążliwe.

Skaner nie obsługuje żadnych dodatkowych gestów i poza odblokowywaniem urządzenia lub dostępu do niektórych aplikacji nie pełni dodatkowej roli.

Co prawda Sony Xperia XZ1 Compact nie jest dostępna w ofercie naszego Partnera, ale szukając nowego smartfona warto przejrzeć ofertę >Komputronika<.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie