Oukitel K5000 (fot. Oukitel)

Android P nie pozwoli, żeby ktoś podglądał Cię przez kamerkę telefonu. To chyba dobrze?

Nie mamy zbyt wielu informacji na temat tegorocznego Androida. Jedyne, co o nim wiadomo to to, że będzie przywiązywał dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Świadczą o tym zmiany w kodzie źródłowym mobilnego systemu, na jakie natrafili deweloperzy z forum XDA.

Dzięki temu, że kod źródłowy Androida pozostaje cały czas otwarty, można przyglądać się zmianom, jakie są wprowadzane przez ekipy Google’a, pracujące nad jego rozwojem. Osoby, które wiedzą, gdzie i czego szukać, mogą natrafić na nowe funkcje systemu, mające szanse pojawić się w jego kolejnej wersji.

W ten sposób członkowie forum XDA Developers zauważyli nową regułę, która może trafić do Androida P, a miałaby ona za zadanie strzec dostępu do aparatu i nie pozwalać aplikacjom działającym w tle przechwytywać obrazów przy pomocy kamery. Zabezpieczenie będzie miało związek z identyfikatorami aplikacji UID, które Android przypisuje każdej nowozainstalowanej aplikacji na smartfonie. Ilekroć identyfikator ten przejdzie w stan bezczynności, na przykład gdy apka zostanie przeniesiona do działania w tle, system zablokuje dla niej dostęp do aparatu.

Po co to wszystko? Aktualnie nadal istnieje ryzyko, że złośliwa aplikacja uzyska dostęp do aparatu smartfona bez wiedzy jego użytkownika. Dlatego w większości laptopów przy oku kamery jest zainstalowana mała dioda informująca o działaniu aparatu. W telefonach i tabletach takiego wskaźnika brakuje, więc czasem trudno jest zauważyć, że kamera urządzenia wciąż rejestruje obraz.

W ubiegłym roku Android Oreo zaczął ostrzegać użytkowników smartfonów, że jakaś aplikacja używa aparatu w tle, ale powiadomienia te były tak częste, że ludzie albo je ignorowali, albo całkowicie wyłączali. Kiedy dostęp do kamery będzie blokowany natywnie, użytkownicy zyskają znacznie lepszą ochronę przed sytuacjami, w których ktoś chciałby uzyskać dostęp do tego wrażliwego podzespołu naszego smartfona. Dzięki temu wykorzystanie aparatu smartfona w podobny sposób, jaki zaprezentował Szymon Sidor blisko cztery lata temu, nie będzie już możliwe – a przynajmniej nie będzie takie proste.

źródło: AOSP, XDA Developers przez Android Authority