Ważne

Nakładki Xiaomi i OnePlus mają masę zwolenników, ale większość użytkowników i tak woli czystego Androida

Zarówno MIUI Xiaomi, jak i OxygenOS OnePlusa mają opinię jednych z najlepszych, autorskich interfejsów. Tym bardziej zaskakujące jest więc, że mimo to, większość użytkowników deklaruje, iż i tak woli… czystego Androida.

Wszystko zaczęło się od ankiety, jaką na swoim oficjalnym profilu na Twitterze stworzyło Xiaomi. Producent zapytał w niej, czy lepsze jest MIUI 9, czy Android One. Najwyraźniej jednak nie spodziewał się, że to nie jego, wychwalany pod niebiosa przez fanów, autorski interfejs, a czysty Android będzie cieszył się większą popularnością. W akcie desperacji ankietę usunięto jeszcze przed zakończeniem zbierania głosów, ale w sieci i tak wylądował screen, na którym widać, kto wyszedł z tego pojedynku zwycięsko.

Fot za: Raju PP (Twitter)

Osobiście uważam, że Xiaomi źle postąpiło, usuwając ankietę ze swojego profilu. Moim zdaniem nie była to aż taka ujma na honorze, chociaż – jak widać – producent nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Mleko się jednak rozlało. Co ciekawe, najwidoczniej cała historia zainspirowała jednego z konkurentów, a dokładniej OnePlusa. Pracujący dla tej firmy Szymon Kopeć zdecydował się bowiem stworzyć identyczną ankietę.

Zapytał on, co preferują użytkownicy: OxygenOS czy czystego Androida. Jak się już zapewne domyślacie, zwyciężyła ta druga odpowiedź. W przeciwieństwie jednak do Xiaomi, Szymon Kopeć nie usunął ankiety, kiedy sprawy przybrały niekorzystny dla OnePlusa obrót. Co więcej, po jej zakończeniu podziękował wszystkim za oddane głosy (było ich ponad 10 tysięcy) oraz za wszystkie opinie, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

fot. @szymonkopec

Nie wiadomo, czy Szymon Kopeć spodziewał się takiego rozstrzygnięcia, czy wierzył, że w jego ankiecie wygra OxygenOS, czym utarłby nosa Xiaomi. Mimo wszystko należy docenić, że nie popełnił błędu swojego rywala i wyszedł z całej sytuacji z twarzą.

*Na zdjęciu tytułowym OnePlus 5T (pod linkiem znajdziecie jego recenzję, przygotowaną przez Anię Korczak)

Źródło: @szymonkopec

Komentarze

 • Pepe

  Goły Android jest często dużo do tyłu w porównaniu z nakładkami producenta jak np dzielenie ekranu które jest od niedawna. Takie EMUI albo MiUI jest ładne, szybkie i ma wiele więcej funkcji a android czysty… Jest nudny

  • Niepoprawny

   No miui rok po premierze androida 7 dostało dzielenie ekranu

 • Szymi

  Miui według mnie jest jedną, o ile nie najlepszą nakładką z jaką miałem dotychczas styczność. Multum opcji personalizacji urządzenia i zarządzania nim. Prędko nie zmienię zdania na jej temat ale oczywiście dobór nakładki, tudzież systemu jest kwestią gustu.

  • ShadowDX

   Nie tylko ty tak uważasz ;) w pełni się zgadzam.

 • daa

  Gdyby dodali jeszcze do wyboru iOS to by on wygrał, ale jeśli Apple by dodało ankietę to by Android wygrał. Tak działają ankiety w internecie.

 • Radier

  Od roku korzystam z MIUI na RN4 i chociaż nakładka nie jest wolna od wad, to kiedy zobaczyłem ile brakuje funkcjonalności w takim Mi A1 to już nie jestem tak hura optymistycznie nastawiony do czystego androida.

 • ShadowDX

  Jak już mówiłem wcześniej – chodzi tu o osoby, które nie miały wcale styczności z nakładką lub w ogóle urządzeniem czy nawet urządzenie wzięły tylko po to by w pierwszym dniu wgrać AOSP a urządzenie kupiły tylko dla specyfikacji. Inną kwestią jest zła sława nakładek z przeszłości lub nakładek innych producentów. Jestem pewien, że gdyby wyizolować osoby nie miały styczności z nakładkami MIUI/OxygenOS wyniki byłyby znacząco inne.

 • Dźwiedziu

  Mi najbardziej podobała się nakładka z Resurrection Remix.

  • Konrad Uroda-Darłak

   Tylko, że tam nie ma żadnej nakładki :)

 • pantadeus

  Jestem użytkownikiem MIUI w wersji 9, z ciekawości ostatni weekend spędziłem z mia1 i:
  – czysty android jest brzydki
  – jest ubogi w funkcję: blokowanie dostępu do aplikacji i plików przez odcisk palca dla przykladu
  – gadżety galerii, np. edycje fotki
  – ma marny odtwarzacz MP3 i słaby kalendarz
  – nie znalazłem klienta poczty innego niż gmail, który nie radzi sobie z kontem outlook.com
  – słaba lub jej brak pogodynka (ta żaba niby)

  Natomiast MIUI (EMUI bardzo podobnie)
  – ma świetne aplikacje stockowe: mail, kalendarz, pogodynka, boczny panel z wyszukiwarka i gadżetami
  – jest jak dla mnie bardzo ładna
  – ma wbudowaną aplikacje do konserwacji urządzenia i świetny manager plików
  – odpowiadający moim potrzebom odtwarzacz MP3
  – nie ma zbędnych pierdół

  Więc jak dla mnie czysty android to rzecz wręcz uboga, jedyną zaletą (tylko czy rzeczywiście) jest bliższa perspektywa aktualizacji.

  • Norbert Nowakowski

   bardzo trafny opis . popieram :)

   • pantadeus

    Dzięki 😉

 • Pluto

  Nakładka OnePlusa? Przecież to jest prawie czysty Android, dołożyli tylko więcej personalizacji.

 • Konrad Uroda-Darłak

  W sumie jedyną zaletą czystego Androida jest jego elastyczność. Na pozostałych polach prym wiodą nakładki – zwłaszcza w kontekście domyślnie dostępnych mechanizmów.

 • stark2991

  Ankieta o niczym nie świadczy, bo tak samo jak poprzednio głosowało sporo osób, które nie używały obu wersji Androida i chciało zrobić producentowi na złość głosując przeciwko niemu. W przeciwieństwie do MIUI Oxygen OS to jest rozwinięcie idei czystego Androida, dodali trochę swoich funkcji zachowując wszystkie zalety pierwowzoru. Tylko głupi wybiera czystego Androida w takim przypadku.

 • Niepoprawny

  A ja nie podzielam zachwytów nad miui. Wszystkie plusy blakną gdy oprogramowanie agresywnie ubijaniem apki w tle. Utrzymanie 3 apek przy 3gb ram jest nie lada wyczynem. Często nawet Spotify jest ubijana podczas grania muzyki… To samo z powiadomieniami, które działają dziwnie. Albo nie przychodzą, albo przychodzą z opóźnieniem. Sam system powiadomień zgapiony z iosa (jak cała wizualna część nakładki). Co jest dużym minusem, z paska powiadomień nie można nawet podpisać na smsa, nie mówiąc już o innych aktywnościach. Tysiące funkcji personalizacji porozmieszczanych bez ładu i składu w ustawieniach i panelu sterowania, tylko traci się czas na szukaniu jakiejś pierdoły. Do tego dochodzą jakieś akrobacje z dodawaniem aplikacji do autostartu, kłódki itd. Nie wiem kto ma głowę by to wszytko spamiętać… Instalujesz apke i jeszcze trzeba grzebać w ustawieniach, bo nie ma powiadomień, ehh… Żeby nie było, oszczędzanie baterii wyłączone i inne cuda na kiju dobrze skonfigurowane. Może komuś z 6gb ram to dobrze działa, ale nie tędy droga.
  Aktualizacje to też pic na wodę. Wersja androida ciągle opóźniona o rok, a i tak ich wszyscy zachwalają za aktualizacje. Żaden model z miui nie ma na tę chwilę Oreo… Dzisiaj premiera nowego modelu i co? Android 7 xD Google wypuści androida 9, a Xiaomi dopiero wyda aktualizacje do Oreo. I na tej jednej aktualizacji androida się skończy. Miui bez nowego androida nic znaczącego nie wnosi. Jeszcze to nazewnictwo modeli, czy ktoś się jeszcze w tym łapie? Co chwila nowy model i snap 625 xD Do modeli, które są już parę miesięcy na rynku montują gorsze ekrany, recenzje już wszyscy zrobili to można jechać na hypie, może nikt się nie połapie. Nie wspominając już o toksycznej społeczności zgromadzonej wokół marki, szczególnie w Polsce.
  Podsumowując odradzam, każdemu kto wymaga od telefonu niezawodności i intuicyjności.

  • Rumble

   Zgadzam się co do kwestii zabijania apek w tle i przykład że Spotify jest w punkt bo też tak miałem na mi5. Kwestia odpisywania z belki powiadomień została wprowadzona w miui9 jak i dzielenie ekranu :) Dużo jest podobnych nazw modeli że względu na patentu tak samo jak w przypadku Huawei i modelu P9 (sic). Xiaomi jest po prostu tanie i za te pieniądze dostaje się naprawdę dobry telefon jeśli ktoś nie potrzebuje “kombajna”, a nawet jak potrzebujesz to mi6 jest już naprawdę rewelacyjnym sprzętem co do cena/wydajność/jakość.

   • Niepoprawny

    “Kwestia odpisywania z belki powiadomień została wprowadzona w miui9 jak i dzielenie ekranu :)”

    Dalej nie działa to tak jak powinno, bo otwiera się aplikacja i dopiero się odpisuje.
    Dzielenie ekranu nie ma nic wspólnego z miui. Można mieć miui 9 na androidzie 6 i nic to nie daje. To funkcja androida 7.

    • Rumble

     Jak nie działa jak korzystałem z tego na co dzień 😂😂

     • Niepoprawny

      wrzuć screena jak to wygląda

     • Rumble

      Korzystałem, czas przeszły :)

 • Vallenrod

  I dalej Oneplus stwierdzil ,ze beda pracowac nad ulepszeniem Oxygen OS tak by ich klienci byli zadowoleni.

 • FireFrost

  Każdy kto w tej ankiecie głosował przeciwko OxygenOS jest osobą, która tej nakładki w ogóle nie używała. To czysty android + kilka dodatkowych bajerów w ustawieniach

 • Rumble

  Przez ponad rok miałem mi5 teraz mam op3t i obie nakładki są świetnie 😀 tym bardziej że op to praktycznie czysty android z kilkoma udogodnieniami 😀

 • AVS

  Zastanawiam się kto głosuje w takich ankietach na czystego androida, skoro w komentarzach znacznie przeważają opinie za nakładkami…

 • Mam redmi 3 z miui i cubota dinosaura z czystym andkiem. Pierwszym się zachwycałem, dopóki nie dostałem tel. z czystym systemem, bez żadnych zbędnych aplikacji i tak dalej. Myślę że w codziennym użytkowaniu bajery są zbędne. Wcześniej miałem HTC z “Sensem” i tez było spoko, ale jednak po roku użytkowania, nakładki się nudzą i lepiej mieć goły system chyba. Moja opinia oczywiście.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona