Ważne

Sztuczna Inteligencja potrafi z 90% dokładnością oszacować, kiedy ktoś umrze

Jest znacznie mniej optymistyczna w swoich prognozach niż lekarze

Większość raczej nie myśli o swojej śmierci, lecz prędzej czy później każdy z nas kopnie w kalendarz. Niektórzy zapewne chcieliby już teraz wiedzieć, kiedy się to stanie. Cóż, wie to tylko nasze przeznaczenie i nic nowego się tu nie wymyśli. Sztuczna Inteligencja może jednak w określonych przypadkach oszacować z aż 90% dokładnością, kiedy ktoś pożegna się z ziemskim padołem.

Śmierć to trudny temat. Bardzo często przychodzi znienacka, lecz są sytuacje, kiedy po prostu się jej spodziewamy. W takich przypadkach ogromną rolę odgrywają lekarze, którzy po prostu muszą komuś wprost powiedzieć, ile czasu mu zostało. Niestety, nierzadko okazuje się, że medycy się mylą i ich szacunki mniej niż bardziej pokrywają się z rzeczywistością. I nie ma tu znaczenia, w którą stronę się pomylili.

Jak jednak wynika z badań, lekarze najczęściej mają tendencje do przeszacowywania czasu, jaki pozostał umierającym pacjentom. Nierzadko bowiem mogą wykazywać się nadmiernym optymizmem czy empatią, czyli zupełnie ludzkimi uczuciami. Mimo wszystko jest to z wielu powodów krzywdzące, zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny i chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego.

Mając na uwadze powyższe, badacze z Uniwersytetu Stanford postanowili wytrenować Sztuczną Inteligencję w oszacowywaniu czasu, jaki pozostał terminalnie chorym pacjentom. Algorytmy zostały przeszkolone na ponad dwóch milionach przypadków, dzięki czemu są w stanie z aż 90% dokładnością określić, kiedy ktoś umrze. Dotyczy to jednak jedynie tych osób, którym dano maksymalnie 12 miesięcy życia.

Wydaje się, że to jeden z tych przypadków, kiedy Sztuczna Inteligencja rzeczywiście ma przewagę nad człowiekiem. Posiadając przeogromną bazę jest w stanie szybko przeanalizować każdy przypadek i bazując na tych danych oszacować, ile komuś zostało czasu. Będzie bowiem w stanie dostrzec zależności i powiązania, które lekarze mogą zwyczajnie przeoczyć. Oczywiście zawsze pozostaje jeszcze te 10%, lecz przecież nic nie jest nieomylne.

Polecamy również:

Kiedy będziesz umierać na szpitalnym łóżku, jaki ostatni dźwięk usłyszysz w swoim życiu?

Źródło: Cornell University Library przez BGR

Komentarze

 • andrzej kapusta

  Morderca potrafi to oszacować w 100%

  • Kuba Minda

   Niezbyt zabawne

  • True

   Nie ma zbrodni doskonalej.

 • anemusek

  Nie istnieje coś takiego jak sztuczna inteligencja – to co istnieje to prymitywne sieci neuronowe. Wystarczy usystematyzować pracę lekarza poprzez zwykła ankietę by jego oszacowanie było znacznie dokladniejsze i to bez wstępnej selekcji ale to tylko bezmyślne dopasowywanie wzorców.

  • hh

   FYI istnieją jeszcze np. takie rzeczy, jak systemy eksperckie.

  • True

   Brak fundamentów teoretycznych, ale przede wszystkim beznadziejna ignorancja.

 • Tortilla

  “Większość raczej nie myśli o swojej śmierci, lecz prędzej czy później każdy z nas kopnie w kalendarz.”
  Konkurs na najgłupszy lead uważam za otwarty.

  • O co ci chodzi? Natury nie oszukasz, nie ma serum na nieśmiertelność. A jeżeli kłuje Cię w oczy powiedzenie “kopnąć w kalendarz”, to niestety już nic na to nie poradzę.

   • Tortilla

    Chodzi o banalność stwierdzenia..
    “Większość z nas nie myśli, by iść siku, ale prędzej czy później i tak pójdzie do toalety.”

    • Ototaki

     Jedni pójdą do toalety inni zwyczajnie się odlać… O ile tu możnaby zażyciu wulgarność, o tyle “kopnięcie w kalendarz” można by uznać jedynie za nie delikatne, ale jak rozumiem było to zamierzone by zbytnio smutnym tematem nie epatować. To w końcu nie jest kółko rużańcowe – można więc było sobie na to pozwolić

     • Tak, celowo użyłem tutaj powiedzenia “kopnąć w kalendarz”.

   • jendrush

    Jeszcze nie ma ;)

    • Nie wiem, czy bym chciał takie wypić – cóż tu robić tyle czasu ;D

     • jendrush

      Miałbyś czas by się zastanowić ;) Ja chciał bym dożyć czasów, gdy ludzkość zaczyna skutecznie eksplorować swoje dalsze kosmiczne otoczenie.

 • Marcin Mierzejewski

  Autor poruszył tu bardzo ciężki, ale jakże związany z ludzkością temat. Oczywiście lekarze mogą stanowić jedynie przybliżone źródło informacji. I wdrożenie sztucznej inteligencji jest w tej sytuacji konkretnej dobrym rozwiązaniem. Natomiast, jeśli brać pod uwagę całą resztę zostawiłbym to przeznaczeniu albo bardziej naukowo ujmując naturze.

  • Hahacz

   A umieraj sobie nawet po czterdziestce, skoro taka wola, a diabelska technologia przeraża, ale innym pozwól decydować, czy mają ochotę w ten sposób skrócić cierpienia i wydłużyć życie.

 • Gonzo

  Sztuczna inteligencja = zwykły program ograniczony do tego co ustalili programiści ;)

  Kiedy autor zacznie polecać jakieś programy z modlitewnikiem dla katolików ? :D W tę stronę to idzie.

 • No przecież kiedyś była taka strona we internetach. Podawało się kilka informacji jak data urodzenia, kilka faktów o stosowanych używkach i wyrzucało Ci wynik. Nic nowego, panie :)

  • Hahaha, pamiętam! ;D

  • Lucek

   Nazywała się Death Clock albo jakoś podobnie. Jeden z pierwszych serwisów, który robił furorę wśród znajomych na lekcjach informatyki. Tak gdzieś około roku 97-98 ;)

 • sgdhfgh

  Stosowanie całej tej “sztucznej inteligencji” opiera się na założeniu istnienia prawidłowości . Prawidłowości istnieją i w fizyce i chemii i w ogóle cała rzeczywistość jest pełna różnych prawidłowości . Ale “sztuczna inteligencja” ,wygląda na to wyłapuje coś, czego dotąd nie udało się wyłapać stosowanymi metodami obserwacji , rozumowania , robienia spostrzeżeń i wyciągania wniosków .W powyższym niusie zawiera się założenie ,że cała rzeczywistość z ludźmi , życiem ludzi , czasem jest maszynką przyczynowo skutkową z której złożonością ludzie sobie nie radzą bez pomocy szklanej kuli , fusów albo talii kart , ale poradzą sobie moce obliczeniowe komputera . Że komputer będzie szybszy niż dzianie się istotnych procesów i je podejrzy “sfotografuje” i przepowie przyszłość . Jednak takie założenie pozostaje hipotezą . Faktem jest natomiast powyższy nius . Czy komputer może wróżyć , wygląda że może . Oczywiście w powyższym niusie nie ma słowa o wróżeniu. Jest tam wspomniane ,że program komputerowy “sztucznej inteligencji” wykonując instrukcje na danych uchwycił jakieś prawidłowości które uszły uwadze ludzi skoro zdołał skorelować wykryte prawidłowości z pacjentami . To hipoteza . Faktem jest zaś to że programiści stosując “trenowanie” , “przeszkolenie” “sztucznej inteligencji” zgodzili się na to ,że sami nie wiedzą co zawiera kod programu stworzonego w sposób zautomatyzowany w czasie owego “trenowania” będącego wykonaniem i napisaniem gigantycznej liczby instrukcji programu bez udziału człowieka .
  .Komputerowa “sztuczna inteligencja” jest nadzorowana przez programistów i administratorów sieci komputerowych tak się to nazywa . A kto nadzoruje inteligencje programistów , tzn kto im miesza w “programach” ? Komputer to złożone technologicznie urządzenie będące w rękach ludzi narzędziem . Ludzie wpływają jedni na drugich . I rzeczy mogą wpływać na ludzi . Jako narzędzie w ręku innych ludzi także .

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona