Sztuczna inteligencja Microsoftu czyta dokumenty i odpowiada na pytania lepiej niż ludzie

Niektórzy ubolewają nad tym, że obecnie społeczeństwo zatraca umiejętność czytania ze zrozumieniem, co niezbyt dobrze wróży naszej cywilizacji jako całości. Żeby jeszcze bardziej nadwątlić naszą wiarę w ludzkość, Microsoft ogłosił wyniki badań nad sztuczną inteligencją, które mają stanowić dowód, że jest ona bardziej rozwinięta, niż myślimy.

Microsoft przeprowadził pewien test, podczas którego sztuczna inteligencja opracowana przez tego technologicznego giganta, poradziła sobie lepiej z rozumieniem czytanego tekstu niż ludzie. „Jasne” – powiesz – „podrzucając komputerom określone, uporządkowane dane, będą w stanie wyizolować istotne detale i odpowiedzieć na konkretne pytania szybciej niż ludzie, ale wystarczy dać algorytmom zwykłą encyklopedię i od razu się gubią.”. Cóż, SI Microsoftu analizuje właśnie encyklopedię.

Sztuczna inteligencja czyta, co w wypadku tej konkretnej maszyny jest nazwane SQuAD (Stanford Question Answering Dataset). Podrzuca się jej artykuły z Wikipedii i sprawdza, na ile jest w stanie odpowiedzieć sensownie na zadawane do tekstu pytania. Celem jest przetestowanie maszynowego czytania ze zrozumieniem.

I tak, porównując wyniki przeprowadzonego testu, SI Microsoftu zyskało wynik 82650 punktów. W tym samym czasie ekipa złożona z ludzi zdołała uzyskać 82304 punktów. Do zawodów stanęła też sztuczna inteligencja zaprojektowana przez chińskiego giganta handlu internetowego, koncern Alibaba. Wynik? 82440 punktów.

Czytanie maszynowe Microsoftu będzie używane w wyszukiwarce Bing. Dzięki temu powinna prezentować lepsze wyniki wyszukiwania – mają być bardziej trafne i nie tylko przedstawiać listę otrzymanych wyników, ale niejako odgadywać, co według użytkownika byłoby najbardziej przydatną informacją.

Microsoft nieczęsto jest kojarzony ze sztuczną inteligencją – zdecydowanie bardziej rozwinięte pod tym względem jest Google (choć nie zawsze), a przynajmniej częściej się z tym afiszuje. Trzeba jeszcze tylko uważać, żeby karmić SI giganta z Redmond odpowiednimi dokumentami. Wikipedia czasem potrafi być zwodnicza ;)

źródło: Microsoft przez Slashgear