Ważne

Pamiętacie Nokie z serii Asha? Zgadnijcie, jaką markę może teraz wskrzesić HMD Global

Fiński HMD Global, który odpowiada za telefony z logo Nokii, próbuje jakoś zwiększyć swoje wpływy na wymagającym rynku smartfonów. Najprościej jest wykorzystać ludzki sentyment do kojarzących się z solidnością telefonów Nokia, więc producent zabiera się podobno za kolejną linię urządzeń – chodzi o nazwę “Asha”.

Nie wiem, czy mieliście do czynienia z którymś z przedstawicieli serii Nokia Asha. Były to tzw. feature phone’y, czyli telefony wykorzystujące technologie obecne w smartfonach, ale nie wykorzystujące ich jeszcze w pełni. Często z dotykowym ekranem (ale wykonanym w technologii oporowej – przekleństwo dla użytkownika) oraz fizyczną klawiaturą numeryczną lub QWERTY.

Nokia Asha 302

Wygląda na to, że HMD przymierza się do przejęcia marki Asha, która mogłaby pomóc firmie sprzedać jeszcze więcej urządzeń. Ważnym szczegółem jest jednak fakt, że kiedy Microsoft przejmował dział mobilny Nokii, nabył również prawa do posługiwania się nazwą “Asha”. Co prawda nigdy z niej nie skorzystał, bo priorytetem uczynił popularyzację linii Lumia, ale “papiery” na nią nadal znajdują się gdzieś w sejfach Microsoftu.

Tym bardziej zaskakujące jest, że HMD Global zarejestrowało w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej nazwę “ASHA” jako przynależącą do firmy. Oznacza to, że Finowie musieli wynegocjować umowę z Microsoftem. Tak przynajmniej się zakłada, bo żadnych potwierdzeń ze strony HMD czy Microsoftu nie udało się otrzymać.

Na tym etapie trudno w ogóle mówić o tym, czy HMD zamierza ożywić kolejną markę “starej Nokii”. Skoro jednak zadaje sobie trud, by prawnie zalegalizować posługiwanie się nazwą, która już dawno odeszła w niepamięć, to coś jest na rzeczy. Zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące.

źródło: EUIPO przez PhoneArena
na zdjęciu tytułowym: Nokia Asha 303

Komentarze

 • Mong

  Ciekawe z jakim OS’em (“wskrzeszą”)? ;)

  • daromar

   Czyżby Symbian :)

   • Mong

    Oby :)

    • HoЯRorysta

     Oby nie… Kiedyś jak pracowałem w serwisie, symbiany trafiały do nas czyściej, niż cokolwiek innego do sflashowania. Pamiętajmy też o tym, że fundacja zajmująca się rozwojem Symbiana niż dawno nie istnieje, więc szanse na to są właściwie zerowe

     • Janusz Kopyto

      Dzięki temu mieliście co jeść.

   • Kamil Milewski

    Oby

 • edi

  Używałem Asha 302, bez dotykowego ekranu, tani i słaby. W sam raz do SMS.
  Ekran dotykowy miał podobny z wyglądu E6. Drogi i bardzo dobry.

  • Artur Z

   Ja do tej pory korzystam z 302 służy mi jako budzik, najlepszy jaki miałem okazję używać

 • Maja Biernacka

  Przydałby się alternatywny OS. W tym momencie klienci tak naprawdę nie mają wyboru. Albo chaotyczne i zawsze niedopracowany Android albo drogi sprzętowo i hermetyczny iOS.

 • Skajmer

  Miałem ashę 300 fajny telefon ekran dotykowy dobrze się sprawował i były preinstalowane Angry Birdsy

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona