Networking Sms Mobile Phone Girl Whatsapp

SMS-y mają już 25 lat! To pewnie więcej niż niejedno z Was

Pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana 3 grudnia 1992 roku. Brytyjski inżynier Neil Papworth wysłał świąteczne życzenia do Richarda Jarvisa, dyrektora firmy telekomunikacyjnej Vodafone. Minęły lata, zanim telefony powszechnie zyskały możliwość wysyłania i odbierania SMS-ów.

„Merry Christmas” – pierwszy komunikat wysłany przez Short Message Service (SMS) był naprawdę krótki, ale liczył się sam fakt, że udało się go z powodzeniem odebrać. Świąteczne życzenia trafiły na telefon Orbitel 901, który obecnie miałby problem ze zmieszczeniem się do niektórych toreb na laptopy. Richard Jarvis, adresat SMS-a nie mógł jednak na niego odpisać – wiadomość została wysłana z komputera, a wtedy telefony nie były wyposażone w bajery, które pozwalałyby na odpowiedzenie na tego typu komunikat.

Orbitel 901 (zdj. Business Insider)

Chociaż Papworthowi przypisuje się wysłanie pierwszego SMS-a, to nie jest on uznawany za ojca tej technologii. Takie miano należy do Mattiego Makkonena, który jako pierwszy zasugerował ten genialny pomysł w 1984 roku na konferencji telekomunikacyjnej.

Obsługi krótkich wiadomości tekstowych nie wprowadzono z dnia na dzień. Standard telefonii bezprzewodowej GSM wciąż się rozwijał. Sam Makkonen uważa, że technologia została tak naprawdę wprowadzona w 1994 roku, kiedy na rynku pojawiła się Nokia 2010 – pierwsze urządzenie, które umożliwiało łatwe pisanie SMS-ów.

Nokia 2010 (zdj. Mustaraamattu)

Aktualnie, według danych Pew Research, około 97% właścicieli smartfonów używa wiadomości tekstowych. Międzyczacie, przez lata używania SMS-ów, powstało mnóstwo akronimów i nowych tworów językowych, wymuszonych częściowo przez ograniczoną wielkość wiadomości, a właściwie bardziej – przez chęć zaoszczędzeniu na opłatach za nie. W czerwcu 2014 roku wysłano 561 miliardów SMS-ów, zaś obecnie każdego dnia wysyła się ich około 18,7 miliarda.

Nadal jest tak, że więcej piszemy, niż mówimy. Bywa, że przeciętny użytkownik smartfonu wysyła i odbiera pięć razy więcej SMS-ów w porównaniu do liczby wykonanych połączeń telefonicznych. Nasza aktywność przesuwa się jednak bardziej w stronę komunikatorów – z „czystych” SMS-ów korzystamy już rzadziej. Takie aplikacje jak WhatsApp, Messenger czy iMessage wypierają dwudziestopięcioletnią technologię. W samym WhatsAppie odnotowano w lipcu liczbę 55 miliardów wiadomości przesyłanych każdego dnia.

 

źródło: cnet, PhoneArena