Apple zgodziło się zapłacić Irlandii 13 miliardów euro zaległego podatku

Chyba wszyscy, którzy chociaż trochę interesują się tematem nowych technologii, słyszeli o tym, jak bardzo – nazwijmy to – preferencyjne warunki podatkowe miało Apple w Irlandii. Unia Europejska w końcu zainteresowała się sprawą i ostatecznie zmusiła rząd tego kraju, aby ściągnął z koncernu z Cupertino to, co mu się należy. Amerykanie, chociaż się przed tym bronili rękami i nogami, od przyszłego roku zaczną spłacać swoje należności.

Sprawa ciągnęła się kilka dobrych lat. Już w zeszłym roku Komisja Europejska uznała, że umowa pomiędzy Apple i Irlandią była sprzeczna z prawem i ta ostatnia straciła na niej w sumie 13 miliardów dolarów, które powinna ściągnąć z koncernu z tytułu podatków. I chociaż to ogromna kwota, którą można by spożytkować na wiele różnych sposobów, irlandzki rząd jakoś niespecjalnie kwapił się, aby odzyskać te pieniądze.

Komisja Europejska podała więc go do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zarzucając mu, że nie stosuje się do jej orzeczenia. Oczywiście rząd Irlandii się bronił twierdząc, że Unia Europejska przekroczyła swoje uprawnienia i nie powinna aż tak ingerować w sprawy reprezentowanego przez niego kraju. Apple także nie pozostawało bierne – przekonywało, że ustalona kwota jest o wiele wyższa niż faktyczna wartość wszystkich ulg podatkowych, jakie uzyskano w latach 2003-2014.

Po wielu bataliach Apple ostatecznie jednak zgodziło się zwrócić Irlandii 13 miliardów dolarów. Jak donosi The New York Times, koncern ma od początku 2018 roku sukcesywnie wpłacać na specjalnie utworzony w tym celu fundusz powierniczy Escrow. Co ciekawe, na jego temat na razie nie wiadomo zbyt wiele, ponieważ żadna instytucja finansowa nie oferuje takiego produktu i zainteresowane strony muszą jeszcze wynegocjować jego ostateczne warunki.

Polecamy również:

Afera “Paradise Papers” ujawnia, jak Apple unika płacenia miliardów dolarów podatków

Źródło: The Wall Street Journal przez Engadget

Komentarze

 • PW

  Escrow oferuje wiele instytucji, w tym większość banków w Polsce, więc nie bardzo wiem co Autor miał na myśli

 • Tech-Floyd :)

  Apple zgodziło się”… co za dobroduszność. Zamknąć ten syf, szefa ped*ła wrobić w ped*filię i spokój.

  • Adam

   Prawdziwie polska wypowiedź. Poziom “królewskiego szczepu piastowego z Lidla”

 • stark2991

  No to teraz Irlandia ma szansę naprawdę być zieloną wyspą ;)

 • VMortens

  Którego Irlandia wcale nie chciała. O wiele bardziej opłaca się nam kasować promil właściwego podatku od całości sprzedaży przepuszczanej przez Irlandię na Europejski rynek, niż kasować cały podatek za sprzedaż tylko na rynek irlandzki, bo tak najpewniej teraz będzie.
  Apple po prostu wymyśli inny sposób na optymalizowanie podatków. Jak wszyscy.
  Ugięli się pod szantażem instytucji europejskich, choć ich działania nie były nielegalne.

  Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Juncker będąć premierem Luxemburga, uczynił ten kraj rajem podatkowym o wiele atrakcyjniejszym niż Irlandia. Teraz będąc szychą w strukturach UE, pluje się najgłośniej o mechanizmy, które sam wykreował i wypromował, ale przeszkadzają mu tylko w innych krajach. Słyszał ktoś o działaniach podnoszonych przeciw koncernom przepuszczających swe podatki przez Luxemburg??

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona