Ważne

UOKiK nałożył karę na nierzetelnego sprzedawcę na Allegro. To mi się podoba!

Wszyscy wiemy, jak działa handel i ogólnie pojęty marketing. Sprzedawcy bywają skłonni naginać rzeczywistość, aby nakłonić klienta do zakupu oferowanego przez nich produktu. W internecie również się to nagminnie zdarza. Wygląda jednak na to, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczyna poszerzać swoją działalność o internetowe portale aukcyjne, ponieważ jedną z działających na Allegro firm właśnie ukarano za nieuczciwe praktyki.

Spółka Multi-Import z Białegostoku sprzedawała na tej platformie podgrzewacze do butelek, takie dla dzieci. Sprzedawca w opisie modelu Snow Bear zapewniał, że czasopismo “Baby” uznało ten produkt za najlepszy i najmniej awaryjny na rynku. Problem polega jednak na tym, że taki magazyn… po prostu nie istnieje (ani nie istniał wcześniej).

“Ale jak to nie ma czasopisma ‘Baby’?”

To jednak nie koniec tej historii. Po ujawnieniu powołania się na nieistniejące czasopismo, przedsiębiorstwo uogólniło przekaz – w opisie podano, że oferowane podgrzewacze zajęły pierwsze miejsce w klasyfikacji produktów tej grupy. Ot, wygrało, bez podawania źródła. Co więcej, opis zapewniał, że zostały one przebadane przez Sanepid – to również mijało się z prawdą.

Za sprawę zabrał się więc UOKiK. Niestety nie wiemy, czy urzędnicy dowiedzieli się o tej kwestii drogą służbową, prywatną, czy może za sprawą odpowiedniego zgłoszenia, ale liczy się efekt końcowy. Urząd uznał, że podawanie takich informacji jest nieuczciwą praktyką rynkową i wprowadza kupujących w błąd.

Można powiedzieć, że sprawa rozwiązała się korzystnie – prezes UOKiK nałożył na troje wspólników Multi-Import karę finansową – sumując każdą z nieprawdziwych informacji, uzbierało się ponad 15 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy zaprzestali ich umieszczania jeszcze przed rozstrzygnięciem sprawy, co zadziałało jako okoliczność łagodząca. Dodatkowo na portalu Allegro zostanie zamieszczony odpowiedni komunikat o decyzji urzędu.

źródło: UOKiK
grafika główna: Pexels, Allegro
grafika: Pexels

Komentarze

 • Seth

  Czasu im nie starczy na wszystkich kanciarzy z allegro.

  • Ari9310

   Co nie znaczy że nie warto próbować…

   • heniek

    Najlepszą metodą selekcji kanciarzy z Allegro jest 100% pozytywnych komentarzy na koncie sprzedającego. Jeszcze się ani razu na takiej selekcji nie przejechałem.

    • Mohrr

     Co masz na myśli 100% pozytywnych komentarzy. Jaki jest sprzedający nigdy nie przewidzisz, to loteria.

     • ann60

      Święta prawda. Sama tego doświadczyłam decydując się na zakupy u takiego “100% pewniaka”.

    • ann60

     A ja się przejechałam. Zgadzam się z Mohrr: to loteria.

 • Loki

  Dobry początek. Popieram.

 • Co

  A może tak napiszecie ile kary UOKiK dowalił Allegro za te promowanie za darmo swoich sklepków i rywalizację ze swoimi sprzedawcami.

  • Paweł

   Ten wpis został tu opublikowany w formie newsa, a “akcja” z UOKiK dot. nieuczciwej konkurencji samego Allegro działa się mniej więcej w lipcu tego roku :)

 • Mong

  Powinni zajac sie tez samym allegro

 • Henryk Majewski

  TO MI SIĘ PODOBA , PONIEWAŻ JA ZOSTAŁEM W PERFIDNY SPOSÓB OSZUKANY PRZEZ PANIĄ PATRYCJĘ JAKUBAS Z EŁKU, KTÓRA SPRZEDAŁA MI MAGNETOFON ZK 120 . MIAŁEM ŚWIADOMOŚĆ ŻE TO KILKUDZIESIĘCIOLETNI SPRZĘT,ALE NIE SPODZIEWAŁEM SIĘ ŻE BĘDZIE OHYDNIE BRUDNY I BARDZO DAWNO TEMU POTRZASKANY. ZDECYDOWAŁEM TO ODESŁAĆ DO SPRZEDAJĄCEJ. MIAŁO TO MIEJSCE ZARAZ NA DRUGI DZIEŃ, ALE PANI P. JAKUBAS NIE PRZYJĘŁA ZWROTU I CAŁY CZAS ROBI UNIKI. MIĘDZY INNYMI TWIERDZI ŻE ZA 110 ZŁ. NIE MAM PRAWA SPODZIEWAĆ SIĘ CZEGOŚ LEPSZEGO. TA PANI ZAJMUJE SIĘ GŁÓWNIE HANDLEM KOSMETYKAMI.JEJ FIRMA WYSYŁKOWA NOSI NAZWĘ ,, POPOLO ” KOŃCZĄC DZIWIĘ SIĘ TEJ PANI ŻE W OGÓLE DOTYKAŁA TO BRUDASTWO, ALBOWIEM UWAŻAM ŻE JEŻELI KTOŚ PORUSZA SIĘ MIĘDZY KOSMETYKAMI JEST PO PROSTU CZYŚCIOSZKIEM ! W KAŻDEJ CHWILI MOGĘ UDOSTĘPNIĆ CAŁĄ KORESPONDENCJĘ MIĘDZY NAMI ORAZ NUMER TEJ PACZKI SŁUŻĄCY DO ŚLEDZENIA JEJ NA STRONIE POCZTY POLSKIEJ.

  • ann60

   Jestem dokładnie w tej samej sytuacji. Sprzedający”jakub-wedrowicz” zamieścił na swojej stronie zapis umożliwiający zwrot w ciągu 1 dnia zakupionego towaru. To zdecydowało o moim zakupie. Ale kiedy zdecydowałam się na zwrot zaraz po otrzymaniu paczki Sprzedający odmówił jej przyjęcia, wyparł się zapisów ze swojej strony, a następnie wszystkie je usunął. Ale chyba nie wiedział ,że te zapisy pozostają na koncie Kupującego. Od czasu kiedy przedstawiłam mu te zapisy, które on usunął ze swojej strony i zarządałm ustosunkowania się do moich zarzutów nie odpowiedział ani na jednego meila,

   • Henryk Majewski

    IDENTYCZNIE ZACHOWUJE SIĘ PANI PATRYCJA JAKUBAS.NO MOŻE NIEZUPEŁNIE IDENTYCZNIE, PONIEWAŻ NIE USUWA ZAPISÓW, ALE NAZYWA MNIE ,,BEZCZELNYM” ZA TO ŻE DOMAGAM SIĘ NAPRAWIENIA SZKODY.

    • bomax

     A ty to masz zasady – nie kompromituj się

     • MW

      bomax wiesz co ci zaproponuję ?…..bomnij się maxymalnie łbem w ścianę to może dobrze tobie to zrobi ….

  • elora

   No to proszę to zgłosić w odpowiednie miejsce. Tabletowo.pl chyba nie zajmuje się takimi sprawami.

   • Henryk Majewski

    CAŁY CZAS TOCZY SIĘ MIĘDZY NAMI WYMIANA ZDAŃ I RAZ PO RAZ WNOSI SWOJE UWAGI PRZEDSTAWICIEL ALLEGRO.

   • Henryk Majewski

    JA NIE LICZĘ NA TO ŻEBY Tabletowo.pl ZAJĘŁO SIĘ TĄ SPRAWĄ. CHCĘ JEDYNIE PRZESTRZEC LUDZI PRZED TĄ OSZUSTKĄ.

  • bomax

   Jakim prawem używasz danych osobowych sprzedawcy ?
   Co kogo obchodzi Twoja korespondencja ze sprzedającym.
   A co się spodziewałeś za taką kwotę ?
   Opamiętaj się albo lekarz.

   • Henryk Majewski

    TAKIM PRAWEM ŻEBY PRZESTRZEC EWENTUALNYCH KLIENTÓW PRZED TĄ OSZUSTKĄ – ZŁODZIEJKĄ. A TY BOMAX MASZ Z NIĄ JAKIŚ UKŁAD ŻE BRONISZ TĄ NAMIASTKĘ AMBER GOLD Z EŁKU.TY BOMAX TEŻ MASZ ĆWOKU Z PEWNOŚCIĄ NIE CZYSTE KONTO, ŻE TAK OBSTAJESZ ZA ZŁODZIEJKĄ. A ZA TE PIENIĄDZE TOWAR NIE POWINIEN BYĆ CHOCIAŻ OBSRANY I POTRZASKANY. JAK TAK JĄ BRONISZ TO PODAJ ADRES I SPOWODUJĘ ŻE PACZKA DOTRZE DO CIEBIE ZA DARMO ! POWTARZAM : ZA DARMO OBROŃCO ZŁODZIEI !

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona