Joplin to darmowy program do notatek dostępny na wielu platformach, również na Linuxie

Programów do tworzenia notatek znajdziemy sporo. Niestety, wiele z nich jest dostępna na ograniczoną ilość platform. Istnieje też możliwość skorzystania z dosyć popularnego Evernote, jednak w wersji darmowej usługa ta, przynajmniej moim zdaniem, nie jest zbyt wygodna. Naprzeciw tym problemom wychodzi aplikacja Joplin.

Komputer? Smartfon? Spoko, nie ma problemu

Joplin to stosunkowo nowy program do tworzenia notatek oparty na licencji open-source. Jedną z największych jego zalet jest występowanie na wielu platformach. A więc jeśli masz komputer z Linuxem, MacOS lub Windowsem to spokojnie możesz zainstalować tę aplikację na swoim urządzeniu. Joplin również jest dostępny na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS.

Program sprawdziłem na smartfonie z Androidem i na dwóch komputerach – jeden z Windowsem 10, a drugi z Zorin OS 12.1 (bazuje na Ubuntu 16.04) – w każdym z tych przypadków aplikacja działała bez najmniejszych problemów.

Joplin w systemie Zorin OS

Możliwość korzystania z usługi na wielu urządzeniach daje nam ogromne możliwości, na przykład na komputerze, mając przy sobie wygodną klawiaturę, możemy sporządzać dłuższe notatki, które to później będziemy mogli przeglądać na smartfonie lub tablecie. No właśnie, to jest możliwe dzięki synchronizacji. Nasze notatki są zapisywane w chmurze, a dokładniej w OneDrive. Wystarczy, że zaraz po uruchomieniu programu zalogujemy się na nasze konto Microsoft.

Joplin to prostota

Joplin to aplikacja niezwykle prosta. Wydaje mi się jednak, że w programie służącym do tworzenia notatek to właśnie przejrzystość i brak nazbyt rozbudowanych funkcji, a nawet minimalizm, są najważniejsze. Oczywiście apka została przygotowana według wytycznych Material Design. Program pozwala nam na tworzenie notatników, notatek oraz list do-zrobienia. A edytując te pozycje, mamy możliwość dodania załączników i obrazków. Całość działa niezwykle sprawnie i szybko. Aplikacja oferuje również skopiowanie notatek stworzonych już w usłudze Evernote, zatem migracja z innego systemu notatników jest prosta.

Desktopowa wersja Joplin nie różni się zbytnio od mobilnego odpowiednika. Ot, mamy tutaj nieco zmieniony, dostosowany do dużych ekranów, układ interfejsu. Małe zastrzeżenia mam do synchronizacji. Zdarzyło mi się, że w chmurze zapisała się tylko połowa materiału, który sporządziłem. Mam nadzieję, że to zostanie w przyszłości naprawione. No i poboczny wniosek: muszę przyznać, że pisanie tekstów na komputerze jest znacznie wygodniejsze niż na smartfonie – tyczy się to również notatek.

Joplin w systemie Windows 10

Podsumowanie

Joplin to aplikacja, której warto się przyjrzeć. Ma zestaw pozytywnych cech, a przede wszystkim jest dostępna na wiele platform, co znacznie ułatwia synchronizację i polepsza naszą produktywność. Jest to też program typu open-source, a więc całkiem możliwe, że w przyszłości powstanie jeszcze lepsza wersja tej usługi.

Pilki instalacyjne przeznaczone na komputery z systemem Linux, Windows i MacOS odnajdziecie > pod tym linkiem <. Joplin jest również dostępne na Androida w Sklepie Play oraz iOS w App Store.

Zainspirowane wpisem na OMG!Ubuntu

Komentarze

 • Kamień

  I w czym jest lepsze od takiego oneNota?

  • Slawek

   OneNote chyba nie ma aplikacji na linuxie ;) i tagów. Za to ma dostęp przez www czego chyba Joplin nie ma. Google Keep też się spoko sprawdza.

   • mobile4you

    Każda z aplikacji office jest dostępna za darmo przez office.com (przeglądarka).

    • Slawek

     i to jest niewątpliwie plus. Sam też z tego korzystam.

   • Kamień

    OneNota mozna używać jako rozszerzenia do przeglądarki, ja tak robię

   • używam OneNote do notowania nastudiach, aleirytuje mnie synchronizacja na komórce i PC. Do dziś nie mam wszystkiego zaciągniętego i jest to wybiórcze, to pobierze tamtego nie, wiec pełen zestaw mam tyłków oryginale czyli tablecie heh. Dodatkowo jeszcze z udostępnianiem jest problem np cały przedmiot muszę komuś wysłać/udostępnić zamiast np ostatnich 4 bloków. Poza tym aplikacja świetna multum opcji no i da ramowa.

 • Krzysztof Pałka

  A w czym to jest lepsze od Google keep?

  • Konrad Wójcik

   A masz apka na Windows lub Ubuntu? Albo a w czym lepsze evernote od keep?

   • Krzysztof Pałka

    Mam, dziala jako chrome apps. Działa i wygląda jak natywna systemowa apka.

    • Konrad Wójcik

     Ale działa online. Gdyby nie to że jest taka ograniczona to nawet był korzystał. A tak to wolę wiznote. Szkoda że evernote nie ma na ubuntu

     • Krzysztof Pałka

      Uruchamia się normalnie nawet bez dostępu do internetu. A synchronizację robi po połączeniu

     • Konrad Wójcik

      Mimo że nie będę korzystał z tego to sprawdzę z ciekawości

     • Do obsługi Evernote na Ubuntu polecam NixNote 2

     • Konrad Wójcik

      To już wolę wiznote :)

 • Krakers114

  Jeszcze jest trello :)

  • jendrush

   No, ale to raczej inna kategoria.

 • czang

  ma jakieś nożyczki to wycinania ekranu / zrzutu z przeglądarki jak evernote?

 • Konrad Wójcik

  Sprawdzę ale polecam wiznote. Premium kosztuje grosze i jest bardzo dobra apka na ubuntu.

ASUS ZENFONE 3
Komputronik Dell Gaming
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona