Autonomiczny bus ruszył na drogę i w pierwszym dniu... zaliczył stłuczkę - Tabletowo.pl
Ważne

Autonomiczny bus ruszył na drogę i w pierwszym dniu… zaliczył stłuczkę

Na ulice Las Vegas wyjechał pierwszy autonomiczny bus marki Navya. Zachwyty nad jego możliwościami dość szybko się jednak skończyły. W trakcie jazdy przydarzyła mu się bowiem mała stłuczka, choć oddać trzeba, że winę za to zdarzenie ponosi inny uczestnik ruchu.

Francuska firma całkiem niedawno zaprezentowała Autonum Cab, czyli pojazd wyposażony w autonomię czwartego stopnia, który zaprojektowano głównie z myślą o wykorzystaniu w roli taksówki. Ten będzie przechodził teraz testy na ulicach Paryża. Z kolei model Arma odbywa próbne jazdy w Las Vegas.

Jest to niejako następstwo dwutygodniowych testów, jakie pojazd przechodził  w styczniu. Wydaje się, że zadanie postawione przed Armą nie jest specjalnie trudne – mowa bowiem o stałej trasie o długości około jednego kilometra. Chętni mogą za darmo skorzystać z przejazdu i zaznajomić się tym samym z samodzielnymi autami. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że zaledwie dwie godziny po rozpoczęciu jazdy doszło do niewielkiej stłuczki. Chociaż winy autonomicznego busa nie ma w tym w zasadzie żadnej.

Co się stało? Ano na ulicy cofać zapragnął kierowca jednej z ciężarówek. Arma zatrzymała się, ale nie była w stanie odjechać. Samochód jest bowiem zaprogramowany w ten sposób, że jeżeli czujniki napotykają przeszkodę, auto się zatrzymuje, toteż jego reakcja była zupełnie prawidłowa. Podczas kolizji ucierpiał głównie przedni zderzak samodzielnego samochodu – zarówno jego ośmiu pasażerów, jak i kierowca ciężarówki wyszli bez szwanku.

Ani władze miasta, ani sama firma nie mają oczywiście zamiaru się poddać i deklarują, że testy będą kontynuowane. Mimo wszystko zarówno ta, jak i inne, podobne sytuacje w mojej ocenie będą powodować, że pomimo ciągłego postępu technologicznego i rozwoju autonomicznych samochodów przez producentów, największa blokada będzie siedzieć w głowach ludzi. Z drugiej strony nie ma co się dziwić. No bo przecież człowiek pewnie by odjechał, prawda?

Źródło: The Verge

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona