10 lat temu Qualcomm zaprezentował pierwszego Snapdragona

Czy ktoś z Was kiedykolwiek zastanawiał się, jak wyglądałby segment procesorów do urządzeń mobilnych, gdyby nie było na nim Qualcomma? Niemal niemożliwe do wyobrażenia sobie, prawda? Producent przypomniał, że właśnie mija 10 lat od zaprezentowania przez niego pierwszego układu do smartfonów.

Mowa tu o Snapdragonie S1, który zadebiutował w 2007 roku. Pewnie już niewiele osób pamięta, ale do jego produkcji używano… 65-nm procesu technologicznego! W porównaniu z obecnie stosowanym, 10-nm, w którym powstaje flagowy układ Qualcomma na 2017 rok, czyli Snapdragon 835, wydaje się on naprawdę “monstrualny”.

Wejście w segment procesorów do urządzeń mobilnych było jednak – patrząc z perspektywy tych 10 lat – bardzo dobrą decyzją. W 2008 roku zadebiutował bowiem pierwszy smartfon z układem Qualcomma i Androidem na pokładzie – HTC Dream. Dwa lata później producent – jako pierwszy na świecie – przedstawił dwurdzeniowy procesor. W 2011 roku Amerykanie zaprezentowali Snapdragona S3, który napędzał Samsunga Galaxy Note pierwszej generacji, a rok później Snapdragona S4 – pierwszy układ ze zintegrowanym modemem 4G LTE.

W 2013 roku Qualcomm zmienił nazewnictwo swoich produktów i wprowadził do portfolio serie 200, 400, 600 i 800. W następnym roku jeden z procesorów tego producenta, Snapdragon 400, zaczął być wykorzystywany przez LG i Samsunga również w wearables. Co ciekawe, jego lepsza wersja, tj. Snapdragon 410, w 2015 roku napędzał już ponad 550 różnych modeli urządzeń.

W 2016 roku Qualcomm zdecydował się wypuścić pierwszy układ, stworzony specjalnie z myślą o wearbles – Snapdragon Wear 2100. W tym, 2017, dołączył do niego kolejny, Snapdragon Wear 1200. 2017 rok też był przełomowy z dwóch powodów: po pierwsze po raz pierwszy producentowi udało się “obsłużyć” łączność w standardzie 5G, a po drugie na rynek trafił pierwszy procesor, wytwarzany w 10-nm procesie technologicznym – Snapdragon 835.

Jeszcze więcej ciekawostek i wydarzeń z historii Qualcomma w segmencie układów do urządzeń mobilnych znajdziecie na poniższej infografice.

fot. Qualcomm

Źródło: Qualcomm

Komentarze

 • Brajan

  835 to był pierwszy 10-nm procesor od Qualcoom-a, a nie pierwszy w ogóle. Wcześniej został zaprezentowany Helio X30, jednak nikt nie chciał z nim robić urządzeń z wiadomych względów. Helio X30 jest wydajnościowo na poziomie 820, ale jest tańszy. Nikt go nie weżnie do tzw. flagowca co jest zrozumiałe, ale do średniej półki nadał by się idealnie, jednak tak jak już pisałem producenci nie chcą robić z nim urządzeń z wiadomych względów. Szkoda, bo monopol Qualcoom-a to najgorsze co może spotkać nas konsumentów.

  • Kuba Sojka

   Qualcomm ma najlepsze procesor, mój snapdragon 801 z 2.30 ghz śmiga jak niewiem

   • LuckyOne

    LOL

  • Rifleman19

   Z tym “monopolem” nie jest tak źle, najwięksi producenci, patrz Samsung czy Huawei, odwracają się od Qualcoom’a i produkują swoje własne procesory, więc konkurencja jest.

  • Ris

   Monopol to jest na PC, gdzie jest hegemon Intel. W smartfonach konkurencja procesorów jest i bardzo dobrze.

 • Wojtek JJ

  Mam do dzisiaj HTC HD2 z tym prockiem i działa dzielnie jako navi na rowerze :)

  • Ksawery

   Ja go miałem w Xperii X10 i też swego czasu służył mi w trakcie wycieczek rowerowych :)

 • tomikitwo

  Qualcomm bez dwóch zdań robi najlepsze procki mobilne do androidków. Mieli jedną wpadkę z gorącym 810, ale już 820 naprawiła wszystkie błędy poprzednika. 4 rdzenie 820 wciągają nosem 10 rdzeni z Helio x2x i to jest najlepszy przykład na to, że liczy się jakość a nie ilość.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona