10 lat temu Qualcomm zaprezentował pierwszego Snapdragona - Tabletowo.pl
Ważne

10 lat temu Qualcomm zaprezentował pierwszego Snapdragona

Czy ktoś z Was kiedykolwiek zastanawiał się, jak wyglądałby segment procesorów do urządzeń mobilnych, gdyby nie było na nim Qualcomma? Niemal niemożliwe do wyobrażenia sobie, prawda? Producent przypomniał, że właśnie mija 10 lat od zaprezentowania przez niego pierwszego układu do smartfonów.

Mowa tu o Snapdragonie S1, który zadebiutował w 2007 roku. Pewnie już niewiele osób pamięta, ale do jego produkcji używano… 65-nm procesu technologicznego! W porównaniu z obecnie stosowanym, 10-nm, w którym powstaje flagowy układ Qualcomma na 2017 rok, czyli Snapdragon 835, wydaje się on naprawdę „monstrualny”.

Wejście w segment procesorów do urządzeń mobilnych było jednak – patrząc z perspektywy tych 10 lat – bardzo dobrą decyzją. W 2008 roku zadebiutował bowiem pierwszy smartfon z układem Qualcomma i Androidem na pokładzie – HTC Dream. Dwa lata później producent – jako pierwszy na świecie – przedstawił dwurdzeniowy procesor. W 2011 roku Amerykanie zaprezentowali Snapdragona S3, który napędzał Samsunga Galaxy Note pierwszej generacji, a rok później Snapdragona S4 – pierwszy układ ze zintegrowanym modemem 4G LTE.

W 2013 roku Qualcomm zmienił nazewnictwo swoich produktów i wprowadził do portfolio serie 200, 400, 600 i 800. W następnym roku jeden z procesorów tego producenta, Snapdragon 400, zaczął być wykorzystywany przez LG i Samsunga również w wearables. Co ciekawe, jego lepsza wersja, tj. Snapdragon 410, w 2015 roku napędzał już ponad 550 różnych modeli urządzeń.

W 2016 roku Qualcomm zdecydował się wypuścić pierwszy układ, stworzony specjalnie z myślą o wearbles – Snapdragon Wear 2100. W tym, 2017, dołączył do niego kolejny, Snapdragon Wear 1200. 2017 rok też był przełomowy z dwóch powodów: po pierwsze po raz pierwszy producentowi udało się „obsłużyć” łączność w standardzie 5G, a po drugie na rynek trafił pierwszy procesor, wytwarzany w 10-nm procesie technologicznym – Snapdragon 835.

Jeszcze więcej ciekawostek i wydarzeń z historii Qualcomma w segmencie układów do urządzeń mobilnych znajdziecie na poniższej infografice.

Tabletowo.pl 10 lat temu Qualcomm zaprezentował pierwszego Snapdragona Qualcomm Raporty/Statystyki

fot. Qualcomm

Źródło: Qualcomm

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona