Olympus zaprezentował inteligentne okulary bazujące na sześcioletnim procesorze

Google Glass był projektem bacznie obserwowanym przez ogromną liczbę osób. Niestety, został on zamknięty, przez co wielu entuzjastów musiało się pożegnać z tematem inteligentnych okularów. O takim sprzęcie jednak przypomniał sobie Olympus, który wypuści na rynek sprzęt o nazwie EyeTrek EI-10 Smart Glasses.

Gdy spojrzę na swoje biurko, to widzę leżący na nim, już 12-letni aparat od Olympusa. I to nie byle jaki, bowiem jest to jeden z pierwszych kompaktów, który pozwalał na dziesięciokrotny zoom optyczny. Ze względu na ten sentyment nowy projekt tej firmy zwrócił moją uwagę. Niestety, EyeTrek EI-10 nie wnosi nic nowego do technologicznego świata.

Najnowsze, inteligentne okulary od Olympusa, podobnie jak Google Glass, wyświetlają obraz tuż przed okiem użytkownika, natomiast w interakcje ze sprzętem wchodzi się dzięki bocznemu panelowi dotykowemu. A jak prezentuje się specyfikacja tego urządzenia? Okulary bazują na procesorze TI OMAP 4470 i wyświetlaczu OLED o rozdzielczości 640 x 400 pikseli. Do tego dochodzi 8 GB pamięci wewnętrznej i 1 GB pamięci operacyjnej. Sprzęt działa pod kontrolą Androida 4.2.2, a całość zasila ogniwo o pojemności 300 mAh. Nie zabrakło takich rzeczy, jak złącze micro USB, Wi-Fi, Bluetooth 4.1 i wejście mini jack.

Dużo ludzi od razu zwróciło uwagę na procesor – jest to sześcioletni układ, a w świecie mobilnych technologii sześć lat jest okresem wręcz ogromnym. Ze względu na to, że zastosowano stary chipset, Olympus musiał też zdecydować się na niezbyt świeżą wersję zielonego robocika – Androida 4.2.2.

Biorąc pod uwagę zdjęcia reklamowe można odnieść wrażenie, że sprzęt ten został zaprojektowany głównie z myślą o pracownikach fabryk, linii produkcyjnych czy hal. Oczywiście nie powinniśmy się z tym kłócić, bowiem faktycznie inteligentne okulary mogą się tam nieźle odnaleźć. Niestety, bateria zapewne nie pozwoli na długie korzystanie ze sprzętu. Nie zachwyca również cena, która prawdopodobnie będzie wynosić 1500 dolarów (około 5500 złotych).

Źródło: Android Police

Komentarze

 • Rincewind

  Przy zastosowaniach specjalistycznych stary procesor to nie wada tylko zaleta. Sprzęt taki musi być przede wszystkim pewny a nie wydajny.

  • A nowe procesory są mniej pewne? Całość wygląda na projekt mający na celu sprzedać tani w produkcji sprzęt w dużej ilości i drogo firmom, które uznają (albo dadzą się przekonać) że czegoś takiego potrzebują. Mogą sobie na to pozwolić, bo w tym segmencie nie ma żadnej konkurencji, nikt inny czegoś takiego nie oferuje.

   • Rincewind

    Wymień chociaż jeden nowy procesor, który ma za sobą 6 lat testów w terenie. I to nie jest tworzenie teoryjek, na takim ISS komputery odpowiedzialne za najważniejsze systemy nadają się do muzeum, ale nie z powodu oszczędności.

    • stark2991

     Nie przesadzaj z tymi 6 latami testów, bo ten procek był użyty w raptem kilku urządzeniach. Poza tym nie wiem co niby miałoby się stać takiemu S820 za 4 lata…?

     • Jax

      “Poza tym nie wiem co niby miałoby się stać takiemu S820 za 4 lata…?”, niby nic, ale TI OMAP 4470 nie był czołówką Soc/GPU już w tamtych czasach, Adreno 200 (pamiętasz takie coś ?), co oni na tych okularach ? – mają zamiar robić AR z Super Mario w 8 bitach ;-) lol. 1500$ – dolarów, jasne – chyba że wcisną to U.S. Army. https://www.notebookcheck.pl/OMAP-4470.87112.0.html

     • Rincewind

      Może na przykład przy odpowiedniej dacie pojawić się błąd spowodowany wadą konstrukcji układu, który spowoduje że w danym dniu urządzenie będzie działało niestabilnie albo wpadnie w cykl ponownych uruchomień co przy komórce może być jednorazowo irytujące a przy sprzęcie stosowanym do pracy w niebezpiecznych warunkach zakończyć się zgonem.

     • stark2991

      Na siłę wymyślasz :)

     • Rincewind

      A awaria wszystkich konsol PS3 spowodowana błędna implementacją roku przestępnego w jednym z modułów procesora to pies?

     • stark2991

      Nie słyszałem o takim błędzie :) A Twój Ti OMAP może być na taki narażony :)

     • Rincewind

      Twoja ignorancja to żaden argument. Prawda jest taka, że urządzenia z “przestarzałymi” podzespołami są często stosowane w różnych branżach właśnie z tego powodu. To, że Ty tego nie rozumiesz i nie akceptujesz nie zmienia rzeczywistości.

     • stark2991

      Jaka ignorancja? Zadałem proste pytanie – co się może stać z S820 za 4 lata?

     • Rincewind

      Jedynym z Twoich argumentów było, że o problemach PS3 nie słyszałeś. A co się może stać z S820 za cztery lata? Zobaczymy za cztery lata. Może się stać coś, co przecież już opisałem wyżej, może się stać coś innego oraz może się nie stać nic.

  • Jax

   Ja proponuję by kolega zdał w końcu na egzamin z czarów :-), a potem poszedł na konsultację do Profesora Myślaka Stibbons’a, potem serdecznie (ponownie) powitamy i posłuchamy opinii ;-) lol

   • Rincewind

    Technologia to nie magia. Na szczęście.

 • Nazwa

  Widać że to nakładka na okulary więc pewnie można zastosować dowolnie

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona