Minister cyfryzacji chce, żeby 24-godzinne sądy rozstrzygały, co jest hejtem i fake newsem, a co nie

Na Facebooku i w innych mediach społecznościowych jest cała masa hejtu i tzw. fake newsów. Serwisy starają się walczyć z tymi zjawiskami, ale i tak z góry znajdują się na przegranej pozycji i niewiele mogą z tym zrobić, choćby inwestowały w odpowiednie narzędzia miliony dolarów. Swój sposób na walkę z mową nienawiści i nieprawdziwymi wiadomościami wymyśliła minister cyfryzacji, Anna Streżyńska – kwestią tą miałyby się zająć sądy 24-godzinne.

Jak powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą, nie ma prawnych przeciwwskazań, aby Facebook podlegał polskiemu prawu. W dodatku przeszkód nie widać także w prawie międzynarodowym. Anna Streżyńska chce, żeby powstała ustawa, dzięki której to użytkownicy mieliby pełną władzę nad swoim kontem – aktualnie to bowiem serwis może je zablokować, a czasami nawet i usunąć.

Użytkownicy dodatkowo mogliby samodzielnie zgłaszać przypadki hejtu oraz tzw. fake newsów. Anna Streżyńska zaproponowała, aby kwestie te rozpatrywały sądy 24-godzinne. Powód jest banalnie prosty – w internecie czas nierzadko odgrywa kluczową rolę i im szybciej się na coś zareaguje, tym większe prawdopodobieństwo, że zgasi się zło w zarodku i dzięki temu nie rozprzestrzeni się ono na większą skalę.

Na razie to jednak pomysł, do którego realizacji jeszcze długa droga. W dodatku – jak zauważa sama Anna Streżyńska – jest to delikatna sprawa. Osobiście uważam też, że niezbędna by była kampania informacyjna, aby uświadomić użytkowników o takiej możliwości i jednocześnie przestrzec przed nadużywaniem tego narzędzia. Nie wątpię bowiem, że znalazłaby się gromadka śmieszków, którzy – po prostu, dla jaj lub na złość – by kogoś sobie zgłosili.

Z drugiej strony zastanawia mnie, czy dodawanie sądom kolejnego obowiązku przyniosłoby wymierne korzyści. W internecie jest mnóstwo hejtu i tzw. fake newsów, więc sędziowie mieliby pełne ręce roboty. Z czasem mogłoby ich to nawet przerosnąć i zmusić sądy do zatrudnienia kolejnych sędziów. I tak w koło Mocieju, syzyfowa praca. Ciekawe też, co na przekazanie pełni władz w ręce użytkowników powiedziałby Facebook. No i w końcu, czy tyczyłoby się to tylko jego, czy wszystkich serwisów społecznościowych (a jest ich przecież trochę).

Źródło: wyborcza.pl

Komentarze

 • miss de la prada

  No to po TVP. Chyba, że ich prawdą to ta najprawdziwsza jest nawet jak nie jest itd….

  • vamos

   Podobnie na TVN/Onet czy gazeta.pl. Identyczna propaganda tylko w drugą stronę.

   • miss de la prada

    Co racja to racja. Smutne, jaka demokracja takie media….

    • hans

     A znasz demokracje z lepszymi mediami? CNN vs FOX News to dokladnie to samo.

     • Dlatego ważna jest różnorodność mediów i nie opieranie się w opiniach na jednym źródle. Trudno też porównywać Fox News do CNN. Fox News to propaganda 24-godziny na dobę (przykład: gdy aresztowano szefa kampanii wyborczej Trumpa za pranie brudnych pieniędzy Fox News zamiast poinformować o tym przez cały dzień omawiało emotikonki z hamburgerami), CNN to po prostu komercyjna telewizja, która lubi sensacjonalizować niektóre tematy i czasem ma lekkie skrzywienie.

  • vamos

   Podobnie na TVN/Onet czy gazeta pl. Identyczna propaganda tylko w drugą stronę.

 • Hmm… Już to widzę… Hejtem i fake newsem będzie wszystko, co będzie w jakikolwiek sposób krytykować poczynania władzy….

  • LuckyOne

   Dlatego tak ważne jest, aby sędziowie nadal byli kastą niezależną od aktualnej władzy.

  • Chaos Deterministyczny

   Ciekawe, co płaskoziemianie (płaskoziemowcy?) poczną ze swoją życiową doktryną :D

 • Andrzej Libiszewski

  Minister cyfryzacji czuje zimny powiew rekonstrukcji i dlatego nagle doznała wzmożenia. Wykazuje się niestety całkowitą nieznajomością realiów funkcjonowania sądów, które, obawiam się, że zakorkują się pod nawałem spraw maksimum dwa dni po wejściu w życie jej chorych pomysłów.

 • Grzegorz Nowakowski

  Knebel na głos internetu. Najpierw wybiorą sędziów a potem wskażą palcem, których obywateli karać za własne zdanie będące niekoniecznie zgodne z linią partii.

 • mm

  Pełna kontrola użytkownika nad treścią swojego profilu połączona z odpowiedzialnością cywilną za zamieszczane na profilu treści to bardzo dobry pomysł (szkoda że trudny w realizacji), przydanie uprawnień użytkownikowi kosztem uprawnień zarządu portalu społecznościowego zwiększyłoby zakres swobody wypowiedzi.

 • Jax

  Tak, bardzo mądre, 24 godziny na przedstawienie i zebranie dowodów, wprowadzenie sędziego w dziwną i sporną sprawę oraz wydanie wyroku, najlepiej do 5 lat bezwzględnego więzienia. Streżyńska była doskonałym szefem UKE, ale teraz (chyba za dużo towarzystwa Ziobry) zrobiła się “lekko” PiSowska, czytaj obłąkana (ciekawe – ile miesięcy pudła bym dostała za ten tekst 😁)

 • Marek

  Bazgroły na ścianach i w kiblach też chcą recenzować?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona