Ważne

Google przygotowuje aplikację Files Go, czyli własny menedżer plików

Menedżer plików to jeden z najbardziej podstawowych programów na urządzeniach z systemem Android. Aplikacji tego typu jest wiele, jednak która jest najlepszym wyborem? Odpowiedzieć na to pytanie zamierza Google. Koncern z Mountain View przygotowuje bowiem własną propozycję – Files Go.

Osobiście najczęściej korzystam z menedżera, który dostarcza mi producent wraz z urządzeniem. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze takowy jest preinstalowany na smartfonie i niekiedy należy posiłkować się produktami, dostępnymi w Sklepie Play. Niestety, niektóre z nich, pomimo ogromnej liczby funkcji, są naszpikowane niepotrzebnymi dodatkami, przez co urządzenie może zauważalnie zwolnić. Problem ten zamierza rozwiązać Google swoim najnowszym programem.

Files Go aktualnie znajduje się w fazie zamkniętej bety, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować tę aplikację za pomocą pliku .apk. Już po pierwszym uruchomieniu programu zauważymy piękny i czysty interfejs, który został zbudowany z kart. Podobny pomysł można znaleźć również w Google Now czy Zdjęciach Google.

fot. Tabletowo.pl

Na pierwszym ekranie znajdziemy wykresy, pokazujące ilość wolnej pamięci wewnętrznej oraz na karcie microSD (o ile takową mamy włożoną). Poniżej odnajdziemy podzielone na kategorie pliki, które – według aplikacji – mogą zostać usunięte. Oczywiście nic się dzieje bez naszej zgody.

Gdy na dolnym pasku klikniemy w zakładkę Pliki, dostaniemy się do właściwego menedżera plików. To właśnie tutaj odnajdziemy wszystkie nasze dane. Oczywiście i w tym miejscu Google dodało kilka ułatwień. Przede wszystkim mamy szybki dostęp do folderów Pobrane, Obrazy, Filmy itd. Wszystko to sprawia, że korzystanie z aplikacji staje się znacznie przyjemniejsze.

Ciekawą funkcją jest wysyłanie plików offline. Program pozwala na udostępnianie innym urządzeniom danych, mniejszych niż 10 MB, za pomocą szybkiego hotspotu i bluetooth – wszystko można wykonać bez dostępu do internetu.

Aplikacja nie została jeszcze opublikowana i nie jest dostępna w Sklepie Play, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować ją za pomocą pliku .apk, który pobierzecie >stąd<.

Źródło: Android Police, własne

Komentarze

 • Linkyop

  W końcu.

  I super wygląda. 😳

 • Brawo, po 10 latach.

  • DEMO

   A po kolejnych 10 latach doczekamy się Managera Autostartu od najbardziej innowacyjnej formy świata gdzie pracują profesjonaliści najwyższej klasy

 • Spóźnili się, ale na te chore rzeczy typu zmiana uprawnień zapisu na microsd to mieli czas i na inne pierdoły..

  A teraz pomyślmy co by było gdyby developerzy nie wypuszczali własnych przeglądarek plików – android najbardziej zaawansowany i popularny system mobilny świata 2017 roku a nie ma przeglądarki plików, windows95 w roku 1995 ją ma

  • Jacek Kopeć

   Wiesz kolego to Microsoft i Apple przyzwyczaili nas do jednego menedżera plików. W otwartoźródłowych systemach (android jest na jądrze linux`a) normalne jest to, że użytkownik sam wybiera z jakiego menedżera korzysta, ja osobiście korzystam z Nautilus`a, a i ten daje się w dużym stopniu konfigurować.Domyślnym file browserem jest terminal:-) , podobnie jak we wszystkich Windows`ach (nawet komendy pamiętam).Najepszym menadzerem na Windows jest NC.Inną sytuacją jest ta, w której producent w ogóle nie daje możliwości dostępu do plików i nie oddaje do dyspozycji managera(iOS, WP).Jest to tylko podejście do wolności.

   • Andrzej Libiszewski

    od iOS 11 w systemie jest prosty manager plików nazywany po prostu „Pliki”. Co ciekawe, może on integrować usługi w chmurze.

   • ale terminal tez trzeba do androida doinstalować

   • LuckyOne

    W WP 8.1 (wcześniejszych nie miałem) prosty manager był preinstalowany.

 • OnSony

  Działa na plikach spakowanych zip, rar?

 • łukasz Jedryszczyk

  Podobno tylko pod androida Go

 • Bogusław Strzop

  Płatny SMS (ok 30zł) za pobranie tego pliku. Nie dajcie się nabrać.

  • Na APKMirror? Jeszcze się z tym nie spotkałem

  • Jax

   Jesteś wrednym trollem. (niczego oczywiście nie ma, apkmirror nie “ćwiczy” takich numerów) https://uploads.disquscdn.com/images/2ab3afdc959b8ac1e78c134c6cb5f527e7a2ceca7c649989cdef3a07c10914af.jpg

   • Ziemniaczek

    Jax, idź na dżunglę. xD

    • Jax

     Dlaczego ?, jak ktoś wprowadza innych w błąd, to powinien zostać “zakopany”, Disqus w myśl (odległej mi) poprawności politycznej, uniemożliwił minusowanie ludzi, nie widzę problemu by nie spróbować tego nadrobić, apkmirror jest bardzo pożyteczną firmą, a taka obłąkana łajza “dla beki” psuje jej opinie, kilka takich postów jak mój zrobiło by mu imo dobrze – na myślenie.

 • Kuba Sojka

  File Commander 100%, z obsługą i odczytem karty pamięci micro SD: można usuwać foldery, przenosiny w karcie pamięci micro SD i pamięci wewnętrznej smartfona.

 • Kuba Sojka

  Ta od Google mogę przetestować aplikacje

 • Misio

  Huaweiowy menedżer plików jakiś ładniejszy od tego czegoś.

 • Maks Cavallera

  Wygląda nieźle. Wiem, że to beta, ale w chwili obecnej jest zdyskwalifikowany przez brak możliwości dodania chmury czy własnego serwera NAS.

 • haVoc vulTure

  Kolejna appka od google do odinstalowania/wylaczenia, lata swietlne za solid explorer itp.

  • MishastY

   O to to właśnie. Szkoda tylko tak świetna polska aplikacja nie jest już rozwijana..

 • SyoMas

  Tak przywykłem do Total Commandera w świecie komputerowym, że i w telefonie wydaje mi się najbardziej użyteczny dzięki dwóm panelom.

  • eGzu

   Dokładnie. Od 15 lat nie włączyłem tradycyjnie żadnego folderu, wiem, że to nikogo nie interesuje, ale chciałem to napisać :)

 • Jacek

  nie wydaje mi się, żeby wysyłanie przez bluetooth było wielką innowacją i warto byłoby podkreślać, że nie potrzeba do tego internetu..

 • zzz

  Debeściaki, no normalnie debeściaki. Myślałem, że już dawno zmiękli i dodali jakiś eksplorator, bo co to za system w którym nie można zarządzać plikami.
  I nie zmienia tutaj nic, to że samemu można sobie dograć co nam pasuje. Wbudowana powinna być przynajmniej jakieś najprostsze narzędzie do przeglądania plików, aby z jego poziomu zainstalować coś lepszego z backupu. Operacje na plikach, to podstawowa sprawa w systemie, nawet mobilnym nastawionym tak jak google na usługi sieciowe.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona