Ważne

10 lat temu ludzie nie wiedzieli jeszcze, czym jest Android. Mija dekada od publicznej bety systemu Google

10 lat to niemal wieczność dla branży mobilnej. Pierwsza wersja Androida, której swobodnie mogli używać deweloperzy, była ta wypuszczona właśnie 10 lat temu przez Google. Nie była nawet w pełni dostosowana do obsługi dotykowych ekranów. Zobaczcie, jak działała.

Smartfon HTC Dream to relikt przeszłości, o którym pamiętają dziś tylko ci, którzy fascynowali się gadżetami technologicznymi od samego początku istnienia dotykowych telefonów. To właśnie na tego smartfona trafiła pierwsza oficjalna wersja Androida. Wcześniej jednak zaprezentowano ją na urządzeniu z fizyczną klawiaturą.

Co ciekawe, pierwsza wersja Androida nie była nawet zoptymalizowana pod kątem ekranów dotykowych. Dopiero gdy Apple zaprezentowało swojego iPhone’a, Google zmieniło interfejs swojego systemu na coś przypominającego ten z iOS.

Podczas prezentacji od początku wspominało się o tym, że Android docelowo ma stać się systemem, na którym będą pracować tysiące telefonów. Ten jasno sprecyzowany cel pozwoliła osiągnąć Androidowi pozycję, którą cieszy się dzisiaj: miano najpopularniejszego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych.

To rzeczywiście niebywałe, jak w ciągu dziesięciolecia zmienił się nasz sposób postrzegania telefonów oraz podejście do jego obsługi. Od rewolucji, którą rozpoczęło na większą skalę Apple, przez różnorodność projektów i udoskonalanie podstawowych założeń działania dotykowych ekranów smartfonów po dzisiejszy rozkwit producentów ze Wschodu – to niezły kawał historii, której Android jest niezbywalnym elementem.

Ktoś z Was trzymał w dłoni HTC Dream z pierwszym Androidem? :)

źródło: PhoneArena
zdjęcie tytułowe dzięki Reuters

Komentarze

 • Dariusz A.

  Nie miałem w dłoni HTC Dream. Pierwszym moim smartfonem na androidzie był legendarny Galaxy S2 :)

 • Michał Janowicz

  HTC Dream cały czas u mnie w szafie leży :)
  Pamiętam te nerwy podczas rootowania i wgrywania customowego romu, byleby bricka nie zrobić.

 • Wiesław Pedrycz

  Miałem Era G1. Fajna przygoda.

 • Rudy

  Nigdy nie miałem, HTC Dream. W 2010 korzystając już 2 lata z iPhone 2G oraz nowiuśkiego

  służbowego Palm Pre Plus, zakupiłem I5700 Galaxy Spica. Telefon w porównaniu z wymienionymi wcześniej jak i topowymi Symbianami oraz chyba najlepszym kombajnem multimedialnym tamtych czasów HTC HD2 z Windowsem, był po prostu okropny. Miałem też przyjemność korzystać z LG GW620, czyli pierwszego telefonu LG na Androidzie. Sam system był tragiczny i do dziś jest jednym z najgorszych jakie powstały. Pierwotną siłą rozwijającą popularność Androida była jego otwartość na rożnych producentów, ponieważ był i jest do dziś darmowy oraz w pewnym stopniu modyfikowalny. Jednak największą jego siłą stał się sklep z aplikacjami. Google od początku opłacał deweloperów, aby ci chętnie tworzyli aplikacje na Androida oraz z niechęcią na inne systemy. Podsumowując, Android to do dziś naprawdę kiepski system (istniało sporo lepszych), a brak konkurencji powoduje brak chęci Google do jego rozwoju. Android oczywiście dzisiaj działa lepiej niż kiedyś, ponieważ hardware poszedł sporo do przodu. Patrząc na to jak skończył Microsoft i jego zapewne miliardy $ wpompowane w Windows Phone, Android będzie na królował jeszcze wiele la jak nie dekady.

  • Arek

   Właśnie dzisiaj dostałem kolejny przelew z Google za niepisanie softu na inne systemy. To już 10 lat!😁

   • Ja nie piszę dopiero od sześciu. Jeszcze rok niepisania i kupię sobie chałupę! Best Job Ever!

  • Rudy

   Wy to co najwyżej możecie napisać rozprawkę na polski. P.S. Ci co pamiętają tamte czasy wiedzą, że Google prowadziło programy dla deweloperów. Polegały one na tym, że programista dostawał kasę za zrobienie aplikacji na Androida. Jednak w umowie, na podstawie której otrzymał wynagrodzenie był zapis uniemożliwiający mu przeniesienie aplikacji na inną platformę przez określoną ilość czasu. To coś podobnego do czasowego zakazu pracowania u konkurencji. Nikt nikomu nie płacił bezpośrednio miesiąc w miesiąc “za niepisanie softu na inne systemy”. Zanim coś napiszecie pomyślcie, a żeby myśleć to trzeba najpierw dorosną.

   • Arek

    Źle mnie rozumiałeś, drogi starszy kolego. Mój komentarz był żartem, ponieważ Twoja wysoce subiektywna i nacechowana emocjonalnie wypowiedź wydała mi się zabawna, a mój abstrakcyjnie durny komentarz podkreślał ten dowcipny charakter Twoich stwierdzeń.
    Nie ma powodu, żebyś się ekscytował i próbował mnie pouczać, ponieważ moja rozkosznie naiwna młodość nie pozwala mi przyjmować jakichkolwiek rad starszych, bez względu na to jak wielkie jest ich doświadczenie w zakresie oceniania systemów operacyjnych na platformach mobilnych oraz czy mieli sześć telefonów czy osiem.
    Pożyję parę lat, to sam dojdę do równie trafnych wniosków, jak Ty.
    Pozdrawiam serdecznie.

 • Tony Iro

  Mój pierwszy android to HTC Magic. Aplikacje do niego były tak lekkie że przy 288mb ram wszystko działało płynnie. Dziś aplikacje tak urosły że 2gb ram to absolutne minimum

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona