Ważne

Google: wszystkie urządzenia z Androidem powinny dostać grudniowe poprawki zabezpieczeń

Niecałe trzy tygodnie temu świat obiegła informacja, że pojawiło się kolejne, nowe niebezpieczeństwoKRACK, bo o nim tu mowa, w dużym uproszczeniu umożliwia włamanie się do zabezpieczonej i szyfrowanej sieci Wi-Fi. To naprawdę duży problem, dlatego Google powiadomiło producentów, że wszystkie urządzenia z Androidem powinny dostać grudniowe poprawki zabezpieczeń.

Żeby jednak niepotrzebnie nie wywoływać wśród Was paniki od razu napiszę, że atak możliwy jest tylko wtedy, kiedy haker znajduje się w zasięgu danej sieci Wi-Fi. Nie ma więc możliwości, że ktoś z drugiego końca Polski czy nawet Waszej miejscowości nagle włamie się do Waszej sieci i narobi Wam problemów. I chociaż jest to bez wątpienia argument o dużej mocy uspokajającej, to mimo wszystko nie można ignorować KRACK-a – nigdy bowiem nie wiadomo, kto czai się za ścianą i jakie ma zamiary.

Z tego powodu Google wydało polecenie producentom, aby wszystkie urządzenia z Androidem dostały grudniowe poprawki zabezpieczeń. Mają one uchronić użytkowników przed KRACK-iem. Co najważniejsze, ich wysyłka ma być niezależna od operatorów, więc jeżeli łatka dla danego modelu się pojawi, powinny ją otrzymać w tym samym czasie wszystkie sprzęty, bez względu na miejsce zakupu. Jeżeli producenci wyrobią się wcześniej, to oczywiście nie muszą się wstrzymywać i mogą ją udostępnić od razu w paczce z listopadowymi.

Jak podaje Orange, Google poinformowało, że aktualizacja jest obligatoryjna. Trzeba jednak spojrzeć realistycznie na sytuację na rynku – nie ma opcji, żeby wszystkie urządzenia z Androidem dostały grudniowe poprawki zabezpieczeń. A już szczególnie nie mają co na nią liczyć właściciele kilkuletnich modeli, o których producenci już dawno zapomnieli.

Pomarańczowy operator przy okazji poinformował, że dystrybuowane przez niego Funboxy i Liveboxy 1.1 oraz 2 są bezpieczne. Jego eksperci cały czas sprawdzają jeszcze Liveboxa 3 oraz część urządzeń, które trafiają do klientów biznesowych. Na >tej stronie< zainteresowani mogą sprawdzić, które sprzęty z Orange nie są podatne na KRACK.

Polecamy również:

Typowy poniedziałek: twoje Wi-Fi może zostać zhakowane przez dziurę w zabezpieczeniach

Który producent najlepiej dba o łatki bezpieczeństwa dla smartfonów? Wynik może Was zdziwić

Źródło: Orange

Komentarze

 • Marcin

  Reklama Orange

 • DaemonKazoom

  Google powiadomiło producentów, że wszystkie urządzenia z Androidem powinny dostać grudniowe poprawki zabezpieczeń.

  Powinny

  POWINNY

  Google może sobie machać paluszkiem i sobie życzyć, tak samo telefony z Androidem powinieny być aktualizowane przez conajmniej 18-24 miesięcy ale oczywiście wiadomo jak to z tym jest (szczególnie na półce średnio-średniej i niżej)

  • Kuba Sojka

   Zapominasz o flagowej półce.

   • DaemonKazoom

    Kruci, już prawie zapomniałem o Blackberry I ich aktualizacji do Nougata…

  • anemusek

   Kiedyś miałem zte, który dostawał poprawki i aktualizacje przez…nieco ponad pół roku od wydania fona…

 • Fedurrr

  Lineage os pewnie zaraz dostanie update na lg nie mógłbym liczyć z moim starym poczciwy lg g2 mini.

  • łukasz Jedryszczyk

   Lineage już dwa tygodnie temu dał tą łatkę

  • Camis ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

   Po 2 dniach już miałem to załatane. To jest siła XDA i AOSP.

 • Kuba Sojka

  Jak tak mówi Google to niech mi wyśle paczkę zabezpieczeń do sony Xperia z2 to zobaczę

  • regoat

   To raczej Sony powinno co wysłać

 • Maciek

  Jeśli tego typu źródło jest dla Was wiarygodne i wystarczające bez cross-checku, to ręce opadają. Wyrwane z kontekstu zdanie od PR Orange i już jest sensacyjny artykuł. Brawo!

 • Robert Andegavenski

  A bez Androida też powinny dostać?

 • JA PIOTR

  Niech powiedza to Huaweiowi. Mam P10 Plus i ostatnia poprawke z… maja. Taka to super, hiper, mega firma.

 • A czy samo Google zaktualizowało Nexusa 5 i starsze?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona