Ważne

Jeśli często bujasz w obłokach, to prawdopodobnie jesteś bystrzachą. Tak mówi nauka

Być może znalazłeś się kiedyś w takiej sytuacji: ciałem jesteś w pracy, siedząc przy biurku, ale twój umysł wędruje w tym momencie po całym świecie, skutecznie obniżając wydajność w pracy. Jeśli często śnisz na jawie, to może być to poważny problem, choć z drugiej strony… może wcale nie?

Zgodnie z badaniem naukowców, przeprowadzonym na Instytucie Technologicznym w Georgii, jeśli często łapiesz się na bujaniu w obłokach podczas wykonywania powtarzalnych, rutynowych czynności, to może tak być przez to, że twój mózg jest zmęczony w “byciu dobrym” we wszystkim.

“Ludzie z wydajnymi mózgami mają trudności z powstrzymaniem się od ciągłego myślenia”
– Eric Schumacher, profesor psychologii w Instytucie Technologiczym w Georgii i współautor badania

Eksperyment przeprowadzono z udziałem ponad 100 osób. Wszystkich poproszono o poddanie się badaniu mózgu metodą rezonansu magnetycznego. Podczas wykonywania skanu głowy, zespół badawczy prosił pacjenta, żeby ten skupił się na patrzeniu w jeden punkt. Co było praktycznie nieuchronne, myśli badanych zaczęły wędrować, nawet gdy ich wzrok spoczywał w jednym miejscu.

Odczyty aktywności mózgu poddano analizie i zauważono pewien wzór zachowań. Błądzenie myślami było połączone z inną aktywnością, charakterystyczną dla kreatywnego myślenia. Naukowcy przeprowadzili testy na inteligencję i nieszablonowe myślenie, poszukując potwierdzenia, że osoby bardziej skłonne do bujania w obłokach są też bardziej kreatywne.

Wyniki badań wykazały silny związek między skłonnością do marzycielstwa a potencjałem intelektualnym. To prawda, że grupa badanych nie była zbyt duża, a wnioski wydają się być tendencyjne. Naukowcy jednak są przekonani, że właśnie przez generowanie losowych “wycieczek myśli” mózg pozbywa się “nadmiaru mocy”. Innymi słowy – wydajne umysły nie mają co robić ze swoim zapleczem przerobowym, więc uwidacznia się ono w postaci fantazjowania i błądzenia myślami.

“Ludzie mają tendencję do tego, żeby traktować zamyślenie się w złych kategoriach. Często próbujemy się na czymś skupić, i nam po prostu nie wychodzi. Nasze badania dowodzą, że nie zawsze jest to zły objaw. U niektórych jest to świadectwem posiadania bardziej wydajnego mózgu.”

Zatem następnym razem, kiedy twój szef zauważy, że myślami jesteś gdzieś daleko poza Układem Słonecznym, przypomnij mu, z jakiego powodu odbywasz tak dalekie mentalne podróże: ponieważ jesteś nieprzeciętnie inteligentny. Tak, to powinno być dobre wytłumaczenie.

źródło: PublMed.gov przez BGR

Komentarze

 • Wielkie_Nieba

  Kolejne badanie, które pokazuje, że “jeżeli robisz x, to jesteś inteligentny”. Czy jest ktoś kto się na to nie załapał? Wszyscy jesteśmy tacy bystrzy?

  • Kamienna Gęba

   Niedługo drapanie się po tyłku lewą ręką będzie świadczyło o ponadprzeciętnym intelekcie. Ludzie po prostu potrzebują dowodów na to, że są wybitni i czepią się każdej pierdoły, która to “udowadnia” a nie wymaga wkładu własnego.

   • MattPhD

    Patrz mój komentarz wyżej. To nie wina badającego że autor na tym blogu nie ma pojęciu o badaniach naukowych

    • Kamienna Gęba

     W końcu to blogger.

  • MattPhD

   Hmm przeczytaj raz jeszcze…. “Nasze badania dowodzą, że nie zawsze jest to zły objaw. U niektórych jest to świadectwem posiadania bardziej wydajnego mózgu.” badanie akurat ma dobrą metodologię, problemem tu są pseudo-blogerzy którzy wyciągają wnioski kompletnie nie mając pojęcia o charakterze badania

 • DaemonKazoom

  Klasyka typu “Zdolny ale Leniwy”.

  • Mong

   Lepsze to niż “Tępy ale Pilny”.

   • Vallenrod

    A co w tym zlego. Nie wszyscy rodza sie z umyslem geniusza , a praca nad soba jest chyba lepsza niz bycie leniwym tepakiem.

    • Mong

     Chyba? ;)

 • stark2991

  Aaa, to dlatego mi nauka w sesji tak słabo idzie :D

 • ja.n.

  prawdopodobnie jesteś bystrzachą – nie ma co sie podniecać :-) “prawdopodobnie” robi dużą różnicę ;-)

 • Nienawidzę tego bujania. Ostatnio mnie to bardzo irytuje. W kościele prawie zawsze tak mam, a najgorzej jest na wykładach 😛

 • Czytelnik

  A propos myślenia: Georgia Institute of Technology jest w Georgii w USA, a nie w Gruzji.

  • K. Roll

   A już miałem nadzieję, że tym razem nie byli to amerykańscy naukowcy xD

 • (P->Q)->(~Q->~P)

  Panie autorze, to nie działa tak, że jeśli ktoś buja w obłokach to prawdopodobnie jest inteligentny, tylko jeśli jest inteligentny to może mieć tendencję do bujania w obłokach w określonej sytuacji.
  Jeśli jakieś zwierzę szczeka, to niekoniecznie jest psem, bo może to człowiek udający psa albo papuga naśladująca ten dzwięk. Ale jak zwierzę jest psem, to dość prawdopodobne ze czasem będzie szczekać.
  Ciekawe czy można wysunąć wniosek ze ludzie odwracający implikację prawdopodobnie nie są inteligentni…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona