Samsung już może produkować procesory w 8-nm procesie technologicznym

Samsung idzie dosłownie jak burza. Producent wprowadza innowacje we wszystkich segmentach, w których jest obecny i udowadnia tym samym, że nie bez powodu jest liderem w wielu z nich. To samo dotyczy rynku półprzewodników. Niedawno Koreańczycy zapowiedzieli rozpoczęcie stosowania 11-nm procesu technologicznego, a teraz ogłosili, że gotowy do wdrożenia jest także 8-nm.

Jak wynika z badań, zastosowanie 8-nm procesu technologicznego FinFET LPP (Low Power Plus) przekłada się na mniejsze o 10% zapotrzebowanie na energię. Przy okazji pozwala także zredukować rozmiar układu – jest on nawet o 10% mniejszy niż ten, wytworzony przy wykorzystaniu 10-nm litografii LPP. Na pierwszy rzut oka zmiany niby są niewielkie, ale w teorii pociągną za sobą wiele innych profitów.

Samsung zapewnia, że 8-nm proces technologiczny FinFET LPP (Low Power Plus) zapewni zróżnicowane korzyści w różnych zastosowaniach, w tym mobilnych, krypowalutach oraz sieciach i serwerach. Producent oczekuje też, że będzie to najbardziej atrakcyjny proces dla wielu innych zastosowań, gdzie wymagana jest przede wszystkim wysoka wydajność. Co ciekawe, Koreańczycy zakończyli finalizację tego projektu trzy miesiące przed czasem i są już gotowi do rozpoczęcia produkcji układów z wykorzystaniem 8-nm litografii.

Samsung informuje też, że 8-nm proces technologiczny FinFET LPP (Low Power Plus) zapewnia nie tylko większą wydajność, ale jednocześnie również lepszą skalowalność niż dotychczasowe produkty, bazujące na 10-nm litografii. Tylko więc czekać, aż na rynku pojawią się pierwsze układy, wytworzone z wykorzystaniem 8-nm technologii. Producent jednak niestety nie podał, kiedy dokładniej możemy się tego spodziewać.

Polecamy również:

Samsung wkrótce zacznie produkować procesory w 11 nm. Trafią one również do średniaków

Źródło: Samsung

Komentarze

 • sdrg

  to po co kupować coś na architekturze 11nm? skoro jest 8nm

  • Każda znajdzie swoje zastosowanie na pewno, inaczej Samsung by ich nie rozwijał w tym samym czasie ;)

  • stark2991

   Kolego, przecież nie dadzą 8nm do średniopółkowego procka, tylko do flagowych ;)

 • Stasiek_Rzyd

  takie cudo energooszczędne wpakować do smartwatcha, energooszczędny ekran i można kupować zegarki.

  • Gamer

   Na chwilę obecną ładuje swój gear s3 co 5 dni, także jest niezle. Można spokojnie kupowac:)

   • Stasiek_Rzyd

    z technicznego punktu widzenia jest to jedyny interesujący mnie sprzęt na rynku, ale powstrzymuje mnie brak android weara z którym można trochę pogadać po polsku.

    • Gamer

     Ja jestem z niego bardzo zadowolony, bardziej niż z…. poprzednich 5 zegarków na tizebie czy Android wear.
     To akurat nie jest dla mnie wada, bo… I tak bym tego nie robił, podobnie jak płacenie zegarkiem.

   • oj

    zegarek casio z panelem słonecznym laduje sie sam.

    • Gamer

     I jedyne co robi to wskazuje godzine…

 • Michał Ladra

  Tak oto myśli koreańskiego południa zginie w płomieniach koreańskiej północy. Kim Dzwoń uno jest najmądrzejszy. Ku… ..ć.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona