Wiko VIEW

Znani i nieznani przerywają zmowę milczenia i przyznają się, że byli molestowani seksualnie #MeToo #JaTeż

Molestowanie seksualne nie jest tematem, który porusza się przy kawie w knajpie ze znajomymi. Osoby, które go doświadczyły, najczęściej skrzętnie to ukrywają, ponieważ boją się przyznać, że zostały skrzywdzone. Nadszedł jednak moment, w którym zmowa milczenia została przerwana – media społecznościowe zalała fala wyznań zarówno znanych, jak i nieznanych ofiar złego dotyku.

Być może rzuciło Wam się w oczy, że w ostatnich dniach na profilach na Facebooku, Twitterze i Instagramie zaczęły pojawiać się hasztagi #MeToo i #JaTeż. Początkowo można je było zobaczyć na kontach znanych osób, później jednak “podłapali” je także zwykli, zupełnie anonimowi obywatele świata. Kampania bardzo szybko zyskała na popularności i zapewne niektórzy z Was się zastanawiają, o co chodzi.

Odpowiedź jest prosta: jest to okazja do wyznania światu, że w przeszłości stało się ofiarą molestowania seksualnego. Zapalnikiem całej akcji była informacja, że znany producent, Harvey Weinstein (m.in. Władca PierścieniPulp Fiction), od przeszło 30 lat molestował zarówno swoje asystentki, jak i producentki oraz aktorki, z którymi współpracował. Aby nikt się o tym nie dowiedział, rzekomo miał zawierać z nimi ugody sądowe i płacić kobietom za milczenie. I choć przyznał się do napastowania i przeprosił publicznie za swoje zachowanie, to jednocześnie przyznał, że… w latach 60. i 70. panowało przyzwolenie na takie zachowania w miejscu pracy, ponieważ taka była wtedy kultura!

Hasztag #MeToo wymyśliła amerykańska aktorka i piosenkarka Alyssa Milano – poprzez tweet na Twitterze chciała zachęcić wszystkie ofiary do przyznania się do bycia molestowanym seksualnie. Skala odzewu jest ogromna, ponieważ na apel odpowiedziały zarówno znane na całym świecie gwiazdy (Lady Gaga, Patricia Arquette, Gabrielle Union), jak i zwykłe, zupełnie anonimowe osoby. W Polsce również i na potrzeby akcji powstał polskojęzyczny hasztag, #JaTeż (lub #JaTez).

Poniżej możecie zobaczyć animację, na której widać, że na apel Alyssy Milano odpowiedział prawie cały świat. Jednocześnie pokazuje to niewyobrażalną skalę problemu, jakim jest molestowanie seksualne. Co gorsza, nie doświadczają go wyłącznie kobiety – ofiarami bardzo często stają się także mężczyźni.

Animacja: Tarana Burke (dane z 15.10.2017)

Źródło: Fast CompanyTalkwalker, Antyradio, Antyradio

Komentarze

 • Mark

  #MeToo named the victims. Now, let’s list the perpetrators …

 • cytata

  “Molestowanie seksualne to każde nieakceptowane zachowanie, którego celem jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby odnoszące się do jej płci lub mające charakter seksualny. Może dochodzić do niego wśród osób każdej orientacji seksualnej.”

  Często napastnik broni się przed zarzutami o molestowanie seksualne twierdząc, że tylko flirtuje. Pamiętaj jednak, że to nie jest żadne wytłumaczenie. Flirt to gra słowna dwóch osób za ich zgodą. Gdy jedna z nich nie godzi się na określone zachowania, czuje się niepewnie, boi się, odczuwa dyskomfort w kontakcie z drugą osobą, to mówimy już o molestowaniu seksualnym.

  • Edi999

   Czyli jak celem napastnika nie jest poniżenie lub naruszenie godności drugiej osoby to nie ma mowy o molestowaniu seksualnym?

  • Problem w tym, że o dyskomforcie tej drugiej osoby ktoś może dowiedzieć się dopiero czytając pozew.

 • Lamcza

  Serio Tabletowo? Serio?
  #JaTezMamTowD****ToNieJestPrawdziwyNewsTechnologiczny

  • tak, to poważny problem, a Social Media to jedna z gałęzi Nowych Technologii

   • Michał P

    Poważny problem, którym podzieliły się Panie które m.in. dzięki bliskiej znajomosci z Mr W., zrobiły pieniądze. Dopiero gdy mają na koncie kwoty z sześcioma zerami, ujawniły światu swoją traumę.
    Jakoś nie słyszę głosów oburzenia tych , które odrzuciły zaloty pana W i grają halabardniczki.pewnie są nieznane i nikogo nie interesują.
    Podobno ” wszyscy” wiedzieli od 3 dekad, a kolejne aktoreczki szły do pokoju ” omawiać koncepcję roli “.

   • DEMO

    Ja nie mówię że to jest błahy problem ( chociaż dziwi mnie że te wszystkie gwiazdki Hollywood nie mieli za gram honoru aby WÓWCZAS od razu zgłosić się do policji, a nie płakać teraz że kariera musi przebiegać przez łóżko )
    Problem z tym że Pani zatrudniła do prowadzenia tej niegdyś najlepszej strony która panbi z takim trudem tworzyła totalnych powiem najlagodniej amatorów.
    Co drugi artykuł jest naprawdę na poziomie Super Expressu czy o2 czy nawet gorszym.
    Co drugi “news” jest albo (powiedzmy) z buta wzięty , albo jest jakaś żałosna kryptoreklamą.
    A dzieje się tyle ciekawego w świecie technologii które są strict związane z Pani stroną (której nota bene jestem / byłem? “fanem” od samego początku. )
    No chociażby takie wiadomości z ostatnich 2 dni :

    1.
    Gmail wprowadził nowe funkcje dla tych użytkowników, którzy potrzebują mocniejszej ochrony. Na dzień dzisiejszy uważam że te zabezpieczenia są najlepszymi jeśli chodzi o darmowe skrzynki pocztowe.
    LINK: https://landing.google.com/advancedprotection/

    2.
    Firma Intel zaproponowała matematyczne zasady bezpieczeństwa dla bezzałogowych pojazdów zamiast uczenia się sieci neuronowej. udowodniła przy tym że żadna sztuczna inteligencja nie poradzi sobie w 100% przy obecnym systemie ruchu drogowego.
    W tym celu firma wprowadziła na rynek pierwszy na świecie matematyczny framework w celu zapewnienia bezpieczeństwa bezzałogowych pojazdów.

    LINK: https://newsroom.intel.com/news/intel-mobileye-offer-formula-prove-safety-autonomous-vehicles/
    PDF z wykładu : https://arxiv.org/pdf/1708.06374.pdf

    3.
    Twórcy usługi kartograficznej Mapy Google dodały możliwość przeglądania planet systemu słonecznego i ich satelitów na swoich mapach. W przygotowaniu map wykorzystano ponad milion zdjęć zrobionych przez sondy Cassini, ciągu 20 lat jego pracy.
    użytkownicy serwisu mogą zbliżyć się do Enceladusa, gdzie, jak wyjaśnia Cassini, jest ocean podwodny czy zobaczyć metanowe jeziora na Tytanie

    LINK 1. https://www.blog.google/products/maps/space-out-planets-google-maps/
    LINK2. bezpośrednio do map https://www.google.com/maps/space/mars/@-7.765534,-80.8676781,12381258m/data=!3m1!1e3

    4. Rząd Chin planuje wydać własną kryptowalutę która ma być gwarantowana przez państwo u za którą ma być ma być odpowiedzialny Bank Centralny
    LINK http://blocktribune.com/peoples-bank-china-official-touts-state-issued-cryptocurrency/

    5. Premiera HP ZBook x2 ! brak tej nowości chyba nie muszę nawet komentować

    • Kozak_Na_Maxa

     Demo
     Zaloz swoj mini blog.
     3 z 5 mnie zainteresowało

     • DEMO

      Niestety za stary jestem ( chociaż jeszcze przed magiczną 50-ką ) na prowadzenie bloga : )
      A i jeszcze od ćwierć wieku prowadzę własną firmę która jest w pierwszej trójce w Polsce w mojej branży.
      Przykro mi że nie jest to branża technologiczna, bo studiowałem ” Systemy antenowe do dalekiej łączności kosmicznej ” i nawet 2 lata pracowałem.
      Niestety życie pisze swoje scenariusze : (

   • VMortens

    No tak, jak powstanie nowy hasztag o epidemii biegunki, to też będziecie musieli o tym napisać. W końcu to Social Media, nie?

    • hasztag

     #TezMamSraczke

  • DEMO

   A bo żeby pisać o technologii trzeba mieć chociażby podstawowe wykształcenie techniczne , znać biegle co najmniej jeden język obcy, a najważniejsze mieć wiedzę o dziennikarstwie ukierunkowanym na szeroko pojętą technologie. Tylko że to trudne trochę osiągnąć.
   O wiele łatwiej i prościej ładować takie “tabloid news” w stylu Pudełek.pl czy Fakt

 • rafał romanek

  Ło Jezu, znowu news z dupy strony

  • technologicznej, jak najbardziej

   • rafał romanek

    W ten sposób to wszystko można zaliczyć do sfery technologicznej

   • VMortens

    Molestowanie technologiczne…
    Nie idźcie tą drogą.

 • Roman Rarog

  Problem może ważny ale wiele z tych aktorek zachowuje się jak dzieci – dały d… bo wiedziały co za to dostaną. Niestety życie to nie bajka, jedni dadzą takiej świni w ryj inni wybiorą karierę – oba rozwiązania mają konsekwencje, witamy w dorosłym świecie . Jak posłuchać co gadają celebryci to naprawdę mogą karierę tylko przez łóżko robić – naukowcami nie będą. Przykład z brzega: Jennifer Lawrence stwierdziła że huragan to kara matki natury za wybór Trumpa… Dżizas…
  Szkoda może być tzw zwykłych ludzi tego doświadczających – te aktoreczki mogą otrzeć łzy paroma milionami $.
  #MeTooDontGiveADamn

  • rafał romanek

   Dokładnie jest tak jak piszesz. Przez 30 lat molestowanie im nie przeszkadzało

   • Roman Rarog

    Najnowszy modny trend mamy teraz – snowflake generation

 • Nero Lakki

  W Hollywood mamy do czynienia z przejęciem biznesu filmowego przez grupę w której jest Woody Allen.Czy to dobrze że obecnie odchodzi babiarz Harwey Weinstein zobaczymy tym bardziej że Allen gustuje w dzieciach na razie adoptowanych przez siebie czyli jego obecna żona.

 • Dno

  Poziom dna…..

 • Fedurrr

  Typowa wrzuta aby nabić komentarze ogarnijcie się bo kogo te pseudo gwiazdy interesują na miejsce każdej z nich są setki innych. O dobre filmy ciężko teraz jakby tyłka nie dawały to może prawdziwi aktorzy by grali i było by co oglądać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona