Wiko VIEW

Internauci po 57. roku życia pokochali zakupy w internecie. Zamierzają wydawać w sieci coraz więcej

Stereotypowy obraz osób starszych w Polsce jest taki, że raczej stronią one od komputera i smartfona. Tymczasem stan faktyczny jest zgoła odmienny. Coraz więcej z nich zaprzyjaźnia się bowiem z nowymi technologiami – czy to z własnej, nieprzymuszonej woli, czy też za namową dzieci lub/i wnuków. I gdy już przełamią pierwsze lody, to wsiąkają na dobre i korzystają ze wszystkich dobrodziejstw internetu. Według najnowszych badań, duża część użytkowników po 57. roku życia zamierza na przykład zwiększyć wydatki na zakupy w sieci.

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opina, już 70% internautów w wieku 55 lat lub starszych korzysta z internetu każdego dnia. Na Facebooku jest też obecnych (tzn. ma swoje własne konto) milion osób, które mają 50 lat i więcej. Jak więc widać, pięćdziesiątka na karku wcale nie oznacza całkowitego wykluczenia cyfrowego. Seniorzy coraz częściej chcą być na bieżąco z nowinkami. Dostrzegają bowiem potencjał, jaki drzemie w nowych technologiach.

Obecnie już 25% internautów w wieku 57 lat lub starszych robi zakupy w internecie. Natomiast 35% z nich otwarcie deklaruje, że zamierza zacząć wydawać więcej w sklepach internetowych, zamiast w stacjonarnych, a kolejne 17% zapowiada, że też się do tego przymierza w niedalekiej przyszłości. Zwiększa się również grupa osób, która jest otwarta na cyfrowe wersje niektórych produktów i usług, na przykład książki.

Z danych CBOS wynika, że aktualnie już 14% osób po 65 roku życia posiada smartfona – dla porównania, jeszcze w 2015 roku odsetek ten wynosił zaledwie 6%. Osoby w wieku 57 lat i starsze coraz bardziej zainteresowane są również płaceniem telefonem za zakupy – obecnie robi to 9%, ale w przyszłości zamierza zacząć kolejne 14%.

Muszę przyznać, że bardzo mnie cieszy, że osoby starsze sukcesywnie przekonują się do nowych technologii i nie boją się z nich korzystać. Jest to bowiem przede wszystkim wygodne, a w życiu przecież o to chodzi, żeby sobie sprawy ułatwiać, a nie utrudniać ;)

A jakie są Wasze obserwacje? Czy Wasi rodzice/dziadkowie również korzystają z internetu i robią zakupy w sieci? A może też już płacą telefonem w sklepach stacjonarnych? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • Andrzej Stolp

  Widzę, że pytanie jest skierowane do…? Młodych? Mam 63 lata i w internecie jestem od czasu “wdzwaniania się”. Płacę przelewami, kupuję, zamawiam pizzę itp. Troszkę szacunku proszę ☺

 • adam

  Widocznie my po 60-tce jesteśmy dziwolongami dla pisarza tego ; artykułu ; a czytanie takich portali dla nas nie wskazane

  • Zero Cool

   “Dziwolong” to gość po 60-tce nie potrafiący pisać.

  • Przepraszam, gdzie ja tak napisałem?

   • marabut51

    Wprost – nigdzie, ale czytając niektóre Pana teksty, można mieć takie wrażenie.

    • To w takim razie odnosi Pan mylne wrażenie.

     • marabut51

      Arogancja to brzydka cecha u blogera, nawet b.młodego.

     • Jeżeli ktoś poczuł się urażony – przepraszam i zapewniam, że nie miałem złych intencji.

    • DEMO

     A bo ten “redaktor ” pewnie myśli że te fajne telefony i tablety Satya Nadella z Ilonem Maksem projektują. Zapewne nie ma bladego pojęcia kim są:

     Shing-Tung Yau 64 lata – zdobył dwie najbardziej prestiżowe nagrody matematyczne: medal Fieldsa otrzymany za dowód przypuszczenia Calabi – podstawę do matematycznych zastosowań teorii strun oraz nagrodę Wolfa w 2010 roku.

     Dabblal Rajagopal : 76 lat
     Reddy zaczął badać percepcyjne i ruchowe aspekty inteligencji i robotyki. Uczył roboty w rozpoznawaniu mowy i osiągnięciu niezależnej kontroli głosowej .
     1994 roku wraz z Edwardem Feigenbaumem otrzymał nagrodę Turinga.
     Nagrodę Turinga została mu wręczona z formułą “dla innowacyjnego projektowania i budowy dużych systemów sztucznej inteligencji, co potwierdza praktyczne znaczenie i potencjalny wpływ sztucznej inteligencji na rynek”.

     Żores Ałfiorow W 2000 roku 70-letni naukowiec podzielił się Noblem z zagranicznymi kolegami: amerykańskim Jackiem Kilby i niemieckim Herbertem Kremerem. Komitet przyznał im “prace nad pozyskaniem struktur półprzewodnikowych, które mogą być użyte w super szybkich komputerach.

     Maksim Koncewicz ( najmłodszy bo tylko 50 : )
     W 1998 został uhonorowany medalem Fieldsa za pracę w dziedzinie geometrii algebraicznej i topologii algebraicznej za udowodnienie hipotezy Vittena o równoważności dwóch modeli kwantowej grawitacji i znalezieniu najlepszego niezmiennego węzła przy pomocy całki przez niego wymyślonej,
     W 2008 otrzymał Nagrodę Crafoordaa w 2012 Nagrodę Fizyki Fundamentalnej.

     Claude Cohen-Tannoudji 80lat
     Jego metoda schładzania i pułapkowania paczek atomów oraz spowolnienia ich w zmiennym polu magnetycznym i kwantowych pułapkach posłużyła do tworzeniu precyzyjnych zegarów atomowych oraz systemów pozycjonowania bez których żaden nowoczesny system nawigacji GPS i kierowania nie może funkcjonować . Jeden z jego współautorów Claude Cohen-Tannoudzhi otrzymał w tym roku w roku 1997 fizyczny Nobel.

     Mógłbym wymieniać i wymieniać ale to raczej informacja dla osób którzy nie czerpią swoją wiedzę i informacje z blogów czy Snapchat-a, a szczytem ich inteligencji to jest jakiś cytat z Wikipedii

   • adam

    ;A jakie są Wasze obserwacje? Czy Wasi rodzice/dziadkowie również korzystają z internetu i robią zakupy w sieci? A może też już płacą telefonem w sklepach stacjonarnych? Dajcie znać w komentarzach! ;

    a to kto napisał ? do kogo jest to skierowane ? właściwie patrzę na Twoje ; dziennikarstwo ; i nic oprucz nabijania licznika ciekawego na tym portalu nie wnosisz. Żegnam i raczej więcej Tu nie będę zagladał bo coraz gorsze mam wrażenia o ; dziennikarstwie ; .

 • marabut51

  Uprzedziłeś mnie. Obecnie na wielu portalach młodzieńcy piszą o smartfonach “dla seniorów” i o emerytach w necie, a zapominają, że kiedy nastała era internetu i smartfonów to oni(blogerzy) zaznajamiali się z pampersami. To obecni emeryci(seniorzy) budowali postęp technologiczny, ale wielu młodych blogerów widzi tylko czubek własnego nosa.

  • DEMO

   Gdyby nie te seniorzy , ich wiedza , wykształcenie, ciężka praca naukowa , to większość blogerów najwyżej mogli by w zakładowych karetach jako klauny występować.
   Śmieszy mnie że ich idolami są Jobs , Zuckerberg czy tam Ilon Maks
   A jak wymieniam w rozmowie takie nazwiska jak Penrose, Gödel czy Neumann to patrzą na mnie i myślą że wymieniał nazwiska jakiś aktorów z Netflixu

 • Paweł

  Eh… a za 10 lat 67-latkowie, za 20 77-mio i tak dalej…. Nie tylko ludzie się starzeją ale i internet. Przecież obecni 57-latkowie to 40-latkowie początku Internetu. Mają rezygnować ponieważ dawniej ludzie w ich wieku nie znali Internetu?

  • AS

   Wyjąłeś mi to z ust, Ciekawe, że wnioski z badań rzadko takie rzeczy zauważają. Za jakieś 30 lat prawie 100% 55-latków będzie korzystać z Internetu :)

 • Łukasz

  Moja mama jest po 60 i prawie wszystkie sprawy załatwia przez internet (zakupy, płatności itp). Nie ma może smartfona, ale jest to powiązane z opieką nad wnuczkami. Gdyby miała taki tel. to pewnie trzeba byłoby kupować nowy telefon co 2 tyg.
  A z komputerami ma styczność od czasów, kiedy chodziła na studia i miała zajęcia na “Odrze”. Przeszła przez wszystkie rodzaje późniejszych komputerów (286,386, pentium mmx 166 i kolejne modele) co związane było z jej obowiązkami zawodowymi. Dzięki temu, ja też miałem możliwość korzystania z tych sprzętów. Gdzie w tamtych czasach mało osób mogło sobie pozwolić na zakup takiego komputera

  • Misio

   Ja bym proponował spacyfikować wnuczków póki czas, bo to nie jest normalne, że dzieci rozwalają telefony.

   • Łukasz

    To nie chodzi, że niszczą, ale moja mama z telefonu puszcza im piosenki dla dzieci (poza tym mowa jest o wnuczkach, które mają 2-3 lata), więc jak wnuczek/ka weźmie w rączkę, to jest duże prawdopodobieństwo, że może wylecieć z ręki. Starego szrota nie szkoda nawet jak się zniszczy ekran (choć do tej pory to się nie zdarzyło pomimo kilkunastu upadków na ziemię, co w nowych telefonach byłoby więcej niż pewne)

 • 57

  “pięćdziesiątka na karku wcale nie oznacza całkowitego wykluczenia cyfrowego. Seniorzy ”
  50 latek seniorem?
  Kogos zdrowo poje*ało z oceną wieku. Autor to jakis szczyl bezmózgi?
  Jak kończyłem studia do Polski dotarły pierwsze PC-ty. W domach studenci mieli 8 bitowe commodore, spectrumy, atari. Ciut starsi meili zajecia na Odrach, Riadach itp

  • DEMO

   Bo tacy uważają wszystkich powyżej 40-ki ciemnotą i “januszami” rodem z PRL-u
   Ciekawe czy wiedzą kim jest Jacek Karpiński któremu taki Jobs czy Ilon nawet do pięt nie dorastają jako inżynierowie

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona