Ważne

Nokia 9: jest render. Małe ramki, czytnik linii papilarnych z tyłu i brak złącza słuchawkowego

O “dziewiątce” Nokii wiemy już dość dużo – od specyfikacji po prawdopodobny wygląd urządzenia. Co ciekawe, poniższy render różni się znacznie od zdjęć, które pojawiły się w maju i rzekomo przedstawiały spodziewanego flagowca.

Opracowanie graficzne bazuje na schematach CAD Nokii 9, ale nie oznacza to, że render jest całkowicie dokładny. Na pewno jest bliższy prawdzie, niż rzekome zdjęcia smartfonu, które rozlały się po sieci w maju.

Pierwszą rzeczą, jaką zauważamy jest brak wejścia słuchawkowego. Fani złącza audio jack nie będą zadowoleni z takiej zmiany – zamiast tego mamy tu port USB-C. Przód urządzenia zdradza dużą modyfikację w stosunku do innych urządzeń Nokii: mamy 5-5-calowy ekran na froncie, a pod nim nie uświadczymy przycisków nawigacyjnych ani czytnika linii papilarnych. Ten zostanie przeniesiony na tylny panel, pod podwójny, wystający aparat.

Wygląda na to, że smartfon ma wymiary 140.9 x 72.9 x 7.5 mm. Mierząc grubość smartfona w miejscu “garba” kamery, będzie to 8.9 mm.

Podana przekątna ekranu różni się nieco od tej, o której możemy przeczytać w bazach danych Geekbench. Trudno wyrokować, czy to benchmarki się mylą, czy też błąd leży po stronie schematów CAD, na podstawie których wyrenderowano powyższy film. Na rozwiązanie tej zagadki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. No, chyba że Nokia 9 zostanie zaprezentowana razem z Nokią 2 w listopadzie.

źródło: PhoneArena

Komentarze

 • VMortens

  Wymiary rewelacja. Brak 3.5mm jacka, to porażka – IMHO – kozaczenie, na które nie powinien sobie pozwalać debiutant.
  Górna ramka, chyba wcale nie będzie taka mała, skoro głośnik jest tak odsunięty od krawędzi. Jak się okaże, że dolna też nie jest mała, przy ekranowym navi-barze, to będę się śmiał w głos!
  Strasznie to cieniutkie, więc spokojnie można założyć, że bateria będzie mizerna – że tak zapytam – z czym faktycznie wyskakują do ludzi? Znów oprą marketing na jakimś debilnie wykreowanym na potrzebę chwili ‘killer feature’?
  Inna sprawa mnie uderzyła – to wciąż tylko rendery, a na tym etapie oni powinni mieć już egzemplarz przedproduckyjny, albo i nawet sample z produkcji.
  Cienko się stara to HMD, niewystarczająco, żeby im kibicować.

  • Wygląda dość grubo patrząc na złącze USB C, więc może chociaż bateria będzie porządna?

 • galakty

  Mocno ten aparat wystaje… Czyżby jakiś duży sensor? Bo w Nokii 8 to przeciętniak siedział.

 • ewa

  U Sony pasy lotniskowe i nie wystające aparaty a tutaj cieniutkie rameczki i to wystajace cos

  • VMortens

   Małe rameczki to na tym renderze wcale nie są pokazane. Głośnik jest dość mocno odsunięty od górnej krawędzi fona.

 • Tomasz Nowak

  Brak złącza Jack i dziękuję za taki telefon.Mam dosyć gadania, że to rewolucja i słuchawki Bluetooth to przyszłość. Nie wszyscy chcą ładować słuchawki i kombinować z przejściówkami , tylko normalnie je podłączyć. Czy naprawdę wszyscy muszą kopiować chore pomysły Apple?

  • szafran

   Możesz użyć słuchawek PRZEWODOWYCH na USB-C, bez przejściówki

   • Adrian Kresek Kraska

    Po części racja, a po części nie. Mało kto ma w domu takie słuchawki (szczęśliwcy), a Ci co nie mają raczej nie chcą dodatkowo wydawać kasy na nowe słuchawki, aby posłuchać muzyki z telefonu :)

    • szafran

     Nie mówię że to obecnie łatwe i optymalne. Po prostu brak złącza 3,5mm nie oznacza konieczności ładowania słuchawek (bt) :)

 • Jarek Siedlak

  Mam nadzieje, ze to kolejna fałszywka (bredzenie o schematach to oczywiście mało prawdopodobne) bo inaczej kolejna firma ma u mnie bana. Brak złącza słuchawkowego jest dla mnie niedopuszczalny.

  • Niby tak, ale takich zbanowanych firm będzie przybywać aż w końcu po minijacku nie zostanie ani śladu. Apple już zadecydowało, a prawdopodobnie to samo spotka czytniki linii papilarnych.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona