Ważne

Handlarze danych osobowych zatrzymani przez Policję dzięki zgłoszeniu T-Mobile

Sprzedaż danych osobowych to niezły biznes – dowodzi tego fakt, że wciąż pojawiają się osoby próbujące zarobić na tym nielegalnym procederze. Dzięki temu, że w systemach teleinformatycznych T-Mobile zauważono nietypową aktywność, Policji udało się zatrzymać czterech mężczyzn, zamieszanych w kradzież danych informatycznych i osobowych.

T-Mobile poinformowało Policję o możliwości popełnienia przestępstwa po tym, jak System bezpieczeństwa zareagował na podejrzane zjawiska w systemach teleinformatycznych. Ich zabezpieczenia nie zostały złamane. Pracownik jednego z partnerów biznesowych operatora, który posiadał autoryzowany dostęp do systemu obsługi klientów, korzystał z niego w niewłaściwy sposób wyświetlając nietypową liczbę danych klientów.

Jak się okazało, wspomniana firma, która zajmowała się działaniami marketingowymi, wykonywała też prace na zlecenie konkurencyjnego operatora. Pozyskane informacje, zawierające dane abonentów, podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową.

Dane mogą pochodzić nie tylko od klientów T-Mobile, ale też od innych podmiotów. Na razie zostały one zabezpieczone, więc nie grozi im wyciek do sieci i dalsze rozprzestrzenianie się wśród handlarzy informacji o abonentach.

Policjanci zatrzymali 4 osoby – mężczyzn w wieku od 33 do 34 lat, w tym właściciela Call Center oraz osobę, która stworzyła specjalne oprogramowanie wykorzystane w tym procederze. Grozi im do trzech lat więzienia.

źródło: T-Mobile
zdjęcia: Policja

Komentarze

  • Arrczi

    Trzy lata to powinni dostać na dzień dobry, a następnie powinno ruszyć śledztwo jakie szkody poczynili i wtedy odszkodowania dla pokrzywdzonych. Sam ostatnio zgłaszałem podejrzane sms’y do swojego operatora.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona