Ważne

Hyundai również zadba o bezpieczeństwo dzieci w trakcie upałów

Co prawda fala upałów już za nami, przynajmniej w naszym kraju, ale nie oznacza to, że należy zapomnieć o problemie, który trapi cały świat, kiedy tylko temperatury idą w górę. Mowa tutaj o zapominalskich, którzy potrafią w zamkniętym samochodzie zostawiać swoich czworonożnych przyjaciół, a nawet własne dzieci. Hyundai to kolejny producent, prezentujący rozwiązanie, mające na celu uniknięcie takich sytuacji.

Kolejny, ponieważ w wakacje swój pomysł zaprezentował Nissan. W przypadku japońskiego producenta, samochód wykrywając, że przed rozpoczęciem jazdy otwarte zostały tylne drzwi, prezentował na desce rozdzielczej odpowiedni komunikat, w razie potrzeby wzmacniając go jeszcze sygnałem dźwiękowym.

Podobnie jest w przypadku Hyundaia. Tam kierowca opuszczając pojazd również zobaczy na wyświetlaczu przed sobą przypomnienie o konieczności sprawdzenia tylnej kanapy. Koreańczycy poszli jednak o krok dalej. System Rear Occupant Alert opiera się przede wszystkim na czujniku ultradźwiękowym, który monitoruje sytuację w tylnej części samochodu.

Jeżeli w zamkniętym aucie zostanie wykryty ruch, który spowodować może właśnie pozostawione tam dziecko czy też czworonóg, samochód zachowa się podobnie jak w przypadku próby włamania i najzwyczajniej w świecie… uruchomi alarm. A przynajmniej coś na jego wzór. Zacznie migać światłami, wspomagając to jeszcze sygnałem dźwiękowym, dzięki czemu powinien zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Kierowca zostanie powiadomiony o sytuacji za pomocą wiadomości przesłanej na telefon poprzez system Blue Link.

Rear Occupant Alert elementem wyposażenia samochodów marki Hyundai ma stać się już niedługo. Będzie on bowiem dostępny w autach przygotowanych na rok modelowy 2019. Jeszcze wcześniej wspomniane rozwiązanie znajdzie się na pokładzie Nissana Pathfindera. Chociaż trudno mi zrozumieć, w jaki sposób można zapomnieć zabrać z samochodu własną pociechę, ale skoro – jak podają statystyki – w tym roku w Stanach Zjednoczonych zmarło z tego powodu 38 dzieci, mam nadzieję, że podobne systemy jak najszybciej staną się elementem podstawowego wyposażenia.

Źródło: Automotiveworld.com

Komentarze

 • Adam

  A czy ta panią dodają razem z tym systemem ?

  • Hiuiemui

   Byłoby zbyt pięknie… Chociaż jeśli chodzi o Hyundaia to spodziewałem się jakiejś smukłej koreanki, a tu taki zawód ;)

   • powell

    W przypadku tej pani na filmie, to nie zawód ;)

 • Tortilla

  Nie wiem jakim trzeba być rodzicem, by zapomnieć o dziecku siedzącym na tylnej kanapie.

  • Adam

   Zestresowanym, zagonionym za pracą i wieloma życiowymi problemami? Wbrew pozorom to może nie być takie trudne.

   • Tortilla

    Zapomnieć to można kluczy czy portfela, ale nie dziecko, zlitujcie się.

    • Adam

     Skoro ludzie zapominają to chyba jednak można? Nikt nie wymyślił sobie takiego systemu w aucie dla zabawy w chowanego.

    • powell

     Tak Ci się tylko wydaje

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona