ZTE osiągnęło transfer danych z prędkością 965 Mb/s w komercyjnej sieci komórkowej - Tabletowo.pl

ZTE osiągnęło transfer danych z prędkością 965 Mb/s w komercyjnej sieci komórkowej

Chociaż technologia 4G wciąż jest stosunkowo młoda, to od dłuższego czasu pojawiają się sygnały, że potrzebne jest nowsze, bardziej zaawansowane rozwiązanie. Wielu producentów prowadzi badania, ale wygląda na to, że to ZTE wysuwa się na pozycję lidera w dziedzinie 5G. Chińczykom udało się bowiem pobić rekord i uzyskać transfer w komercyjnej sieci komórkowej na poziomie 965 Mb/s.

Dlaczego tak mocno podkreślam, że chodzi właśnie o komercyjną sieć komórkową? Ano dlatego, że dotychczas inżynierowie zamykali się głównie w laboratoriach i choć udawało im się tam osiągać transfer z jeszcze większą prędkością, ponad 1 Gbit/s, to cały czas były to warunki laboratoryjne, które z rzeczywistością mają mniej niż więcej wspólnego. I właśnie z tego powodu najnowsze osiągnięcie ZTE należy uznać za przełomowe.

Chińczycy przy współpracy z japońskim operatorem komórkowym SoftBank przetestowali łączność 5G na żywym organizmie, czyli na komercyjnie dostępnej sieci pre-5G, zlokalizowanej w japońskim mieście Nagasaki. Podłączono do niej jednocześnie 24 urządzenia działające w paśmie 20 MHz. Dzięki zastosowaniu technologii TDD Massive MIMO 2.0 wszystkie z nich pobierały dane z serwerów FTP ze średnią prędkością 965 Mb/s.

Powolne odchodzenie od 4G i przełączanie się na 5G jest nieuniknione, ponieważ ruch sieciowy bardzo szybko się zwiększa – według szacunków, za aż 75% ruchu w 2017 roku odpowiadać będą urządzenia mobilne. Do tego każdej sekundy w internecie pojawia się kolejne 30 GB danych. Sieci LTE powoli przestają sobie z tym dawać radę i potrzebne jest nowsze i szybsze rozwiązanie o znacznie większej przepustowości. Nie bez znaczenia jest również dynamiczny rozwój segmentu Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), który przecież też do działania potrzebuje internetu.

Polecamy również:

ZTE stroszy piórka – ma pierwszy smartfon, który działa w sieci 5G

Źródło: informacja prasowa

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona