Ważne

ZTE osiągnęło transfer danych z prędkością 965 Mb/s w komercyjnej sieci komórkowej

Chociaż technologia 4G wciąż jest stosunkowo młoda, to od dłuższego czasu pojawiają się sygnały, że potrzebne jest nowsze, bardziej zaawansowane rozwiązanie. Wielu producentów prowadzi badania, ale wygląda na to, że to ZTE wysuwa się na pozycję lidera w dziedzinie 5G. Chińczykom udało się bowiem pobić rekord i uzyskać transfer w komercyjnej sieci komórkowej na poziomie 965 Mb/s.

Dlaczego tak mocno podkreślam, że chodzi właśnie o komercyjną sieć komórkową? Ano dlatego, że dotychczas inżynierowie zamykali się głównie w laboratoriach i choć udawało im się tam osiągać transfer z jeszcze większą prędkością, ponad 1 Gbit/s, to cały czas były to warunki laboratoryjne, które z rzeczywistością mają mniej niż więcej wspólnego. I właśnie z tego powodu najnowsze osiągnięcie ZTE należy uznać za przełomowe.

Chińczycy przy współpracy z japońskim operatorem komórkowym SoftBank przetestowali łączność 5G na żywym organizmie, czyli na komercyjnie dostępnej sieci pre-5G, zlokalizowanej w japońskim mieście Nagasaki. Podłączono do niej jednocześnie 24 urządzenia działające w paśmie 20 MHz. Dzięki zastosowaniu technologii TDD Massive MIMO 2.0 wszystkie z nich pobierały dane z serwerów FTP ze średnią prędkością 965 Mb/s.

Powolne odchodzenie od 4G i przełączanie się na 5G jest nieuniknione, ponieważ ruch sieciowy bardzo szybko się zwiększa – według szacunków, za aż 75% ruchu w 2017 roku odpowiadać będą urządzenia mobilne. Do tego każdej sekundy w internecie pojawia się kolejne 30 GB danych. Sieci LTE powoli przestają sobie z tym dawać radę i potrzebne jest nowsze i szybsze rozwiązanie o znacznie większej przepustowości. Nie bez znaczenia jest również dynamiczny rozwój segmentu Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things), który przecież też do działania potrzebuje internetu.

Polecamy również:

ZTE stroszy piórka – ma pierwszy smartfon, który działa w sieci 5G

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • Ziemniaczek

  Play zwłaszcza w paśmie 800 MHz jest zapchany i nie tylko Play, bo Plus też ma problemy z transferem i takie HSPA+ jest szybsze od LTE na B20, więc można w tym przypadku mówić o przeciążeniu BTS-ów. Na wioskach z LTE 1800 nie odczuwa się tego, bo mniej osób korzysta z internetu intensywnie jak ma to miejsce w większych miejscowościach, czy miastach.

  • galakty

   Dokładnie, czasem przejście na 3G daje lepsze rezultaty…

   • Ziemniaczek

    Na HSPA DC+ uzyskuje rezultaty często bliskie 35 Mbit/s, lepiej niż LTE 1800. :)

 • MixhaL

  Chodzi o MB czy Mb? W tytule inaczej, w artykule inaczej. Nie wiem jak dla innych ale dla mnie różnica jest kilkukrotna…

  • Zauważ, że cały tytuł jest drukowanymi, ale po najechaniu myszą na kartę wyświetla się poprawnie. Chodzi o Mb.

 • wefsd

  w polsce to nigdy nie dawały rady te zagraniczne sieci… padały od smsów i rozmów nie wspominając już o nędznym internecie z limitami.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona