Od przyszłego roku rosyjscy wojskowi nie będą mogli robić sobie selfie - Kreml zakazał - Tabletowo.pl

Od przyszłego roku rosyjscy wojskowi nie będą mogli robić sobie selfie – Kreml zakazał

Według BBC, rosyjskie Ministerstwo Obrony, które zarządza i reguluje kwestie związane z obronnością państwa, opracowało prawo zabraniające żołnierzom oraz personelowi wojskowemu zamieszczania ich zdjęć w serwisach społecznościowych. Zakaz ma wejść w życie w styczniu 2018 roku.

Zakaz jest pochodną projektu ustawy o bezpieczeństwie narodowym. W przeszłości niejednokrotnie można było natknąć się w sieci na zdjęcia rosyjskich żołnierzy, robiących sobie selfie w różnych okolicznościach. Mogły być one wykorzystywane później do określania przybliżonej pozycji jednostek. Na przykład w 2015 roku reporter redakcji Vice dzięki takim zdjęciom potwierdził udział wojskowy Rosji w konflikcie we wschodniej Ukrainie. Tego typu „przecieków” było więcej (odnosi się do nich na przykład publikacja Kyiv Post).

Chodzi również o to, żeby nie przekazywać wrażliwych informacji wrogom Dumy. Nieprzyjaciel może przecież wykorzystać geotagging zdjęć do określenia, gdzie znajdują się rosyjskie wojska. Czasem wystarczą dane z tweeta, jeśli klient Twittera wykorzystuje określanie lokalizacji.

Tabletowo.pl Od przyszłego roku rosyjscy wojskowi nie będą mogli robić sobie selfie - Kreml zakazał Wydarzenia

Rosyjski żołnierz robi sobie zdjęcia z syryjskimi dziećmi, marzec 2017, fot. AFP/GETTY IMAGES

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nie jest pierwszą rosyjską agencją rządową która podejmuje decyzję o zakazie używania mediów społecznościowych. Również agencja szpiegowska FSB (znana w przeszłości jako KGB) poważnie ogranicza aktywność internetową swoich pracowników.

Tego typu ruch nie jest specjalnym zaskoczeniem zwłaszcza po incydencie, w którym 50000 pracowników rosyjskich firm państwowych otrzymało smartfony, których oprogramowanie zostało zmodyfikowane tak, by utrudniać gromadzenie danych na temat użytkowników przez aplikacje. W zeszłym roku Kreml zablokował w kraju LinkedIn, chroniąc rzekomo prywatność jego użytkowników. A w przyszłym miesiącu wchodzi w życie ustawa zakazująca w Rosji działania i korzystania z sieci VPN.

Wydaje się, że rosyjski rząd odbiera media społecznościowe nie tylko jako zagrożenie prywatności, ale jako zagrożenie bezpieczeństwa narodowego samo w sobie.

źródło: BBC przez Mashable
zdjęcie: na licencji CCA 4.0, Vitaly V. Kuzmin

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona