Z takim dyskiem już nigdy nie zabrakłoby Wam miejsca - ten od Western Digital ma pojemność... 14 TB! - Tabletowo.pl

Z takim dyskiem już nigdy nie zabrakłoby Wam miejsca – ten od Western Digital ma pojemność… 14 TB!

Doskonale pamiętam czasy, kiedy mój komputer miał dysk o pojemności zaledwie kilku GB i po pewnym czasie regularnie walczyłem z bratem, aby pousuwał swoje pliki i zrobił mi trochę miejsca na moje, bo akurat potrzebowałem. Teraz za niewiele kupi się dysk 500 GB, a nawet 1 TB HDD, który dla większości osób będzie więcej niż wystarczający. Niektórzy mają jednak znacznie większe wymagania i prawdopodobnie łasym okiem spojrzeliby na zaprezentowany właśnie przez Western Digital dysk o pojemności aż 14 TB.

Jak podaje producent, Ultrastar Hs14 jest pierwszą taką propozycją na rynku. Dane mogą być transferowane nawet z prędkością 223 MiB/s i mowa tu zarówno o formacie SATA, jak i SAS. Zapis sekwencyjny odbywa się też dwukrotnie szybciej niż w poprzedniku. Wnętrze dysku wypełnione jest helem, który jest rzadszy od powietrza, dzięki czemu dyski mogą kręcić się szybciej, ponieważ muszą pokonać mniejszy opór.

Western Digital zapewnia również, że Ultrastar Hs14 jest niezawodny, gdyż współczynnik MTBF (mean time between failures – średni czas pomiędzy awariami) w jego przypadku wynosi dwa i pół miliona godzin – to oznacza, że zanim pojawi się kolejna usterka, minie naprawdę duuużo czasu. Po przeliczeniu godzin na lata daje nam to bowiem… ponad 285 lat, czyli jakieś trzy-cztery pokolenia!

Ultrastar Hs14 wygląda na bardzo ciekawą propozycję i bez wątpienia znalazłby się wianuszek użytkowników, którzy by sobie go zainstalowali w swoich pecetach. Niestety (dla nich), Western Digital stworzył ten dysk z myślą o klientach biznesowych, przede wszystkim centrach danych. Nie ma więc co liczyć, że trafi on na sklepowe półki. Z tego też zapewne powodu producent nie podał jego ceny.

Źródło: Western Digital przez The Verge

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona