Ważne

Z takim dyskiem już nigdy nie zabrakłoby Wam miejsca – ten od Western Digital ma pojemność… 14 TB!

Doskonale pamiętam czasy, kiedy mój komputer miał dysk o pojemności zaledwie kilku GB i po pewnym czasie regularnie walczyłem z bratem, aby pousuwał swoje pliki i zrobił mi trochę miejsca na moje, bo akurat potrzebowałem. Teraz za niewiele kupi się dysk 500 GB, a nawet 1 TB HDD, który dla większości osób będzie więcej niż wystarczający. Niektórzy mają jednak znacznie większe wymagania i prawdopodobnie łasym okiem spojrzeliby na zaprezentowany właśnie przez Western Digital dysk o pojemności aż 14 TB.

Jak podaje producent, Ultrastar Hs14 jest pierwszą taką propozycją na rynku. Dane mogą być transferowane nawet z prędkością 223 MiB/s i mowa tu zarówno o formacie SATA, jak i SAS. Zapis sekwencyjny odbywa się też dwukrotnie szybciej niż w poprzedniku. Wnętrze dysku wypełnione jest helem, który jest rzadszy od powietrza, dzięki czemu dyski mogą kręcić się szybciej, ponieważ muszą pokonać mniejszy opór.

Western Digital zapewnia również, że Ultrastar Hs14 jest niezawodny, gdyż współczynnik MTBF (mean time between failures – średni czas pomiędzy awariami) w jego przypadku wynosi dwa i pół miliona godzin – to oznacza, że zanim pojawi się kolejna usterka, minie naprawdę duuużo czasu. Po przeliczeniu godzin na lata daje nam to bowiem… ponad 285 lat, czyli jakieś trzy-cztery pokolenia!

Ultrastar Hs14 wygląda na bardzo ciekawą propozycję i bez wątpienia znalazłby się wianuszek użytkowników, którzy by sobie go zainstalowali w swoich pecetach. Niestety (dla nich), Western Digital stworzył ten dysk z myślą o klientach biznesowych, przede wszystkim centrach danych. Nie ma więc co liczyć, że trafi on na sklepowe półki. Z tego też zapewne powodu producent nie podał jego ceny.

Źródło: Western Digital przez The Verge

Komentarze

 • Kuba Sojka

  Napewono 3 tysięcy kosztuje

  • Co

   + 23% VAT

  • sirrah777

   Trochę niska cena jak na taki dysk ;)

   • Kuba Sojka

    dobra , a taka chcesz 10 tysięcy za dysk twardy HDD 14 TB.

  • maniek122112

   No, napewono

 • Piasta FC

  gdy padnie sporo danych w piach, łzy zaleją świat

  • Misio

   Gdy padnie pozostaną jeszcze 2 zapasowe w RAIDzie z potrójną parzystością. Jak padną 3 naraz to masz pecha. A nie, ty to chcesz w domu używać? To powodzenia.

   • Teoretyczna chwila trwa ponad 18 godzin. Licząc transfer i pojemność jest to czas potrzebny do uzupełnienia parzystości /zawartości na dysku zapasowym, oczywiście przy założeniu 100% zapełnienia danej grupy RAID ( czyli sytuacji do jakiej admin z wielu powodów nigdy nie dopuści). W praktyce aby uniknąć jednoczesnej awarii kilku dysków, buduje się grupę RAID z urządzeń wyprodukowanych w różnym okresie, w różnych fabrykach. Więc obawa o utratę danych jest minimalna. W ostateczności budujemy kompletne zapasowe centrum danych z pełną kopią online.

 • Xymox4AD

  “Z takim dyskiem już nigdy nie zabrakłoby Wam miejsca” …. nie ma takiego dysku, co się nie da zapchać.
  Co prawda pojemność spora, no ale nie jakaś niewyobrażalna.

  • 0001

   Można zapełnić każdy dysk to oczywiste ale dla normalnego człowieka podkreślam normalnego 14 terabajtów to jest nie do wykorzystania.
   Moje wszystkie pliki tj. dokumenty , zdjęcia i filmy z kamery zajmują ok. 250 GB. Więc na takim dysku jeszcze dużo by mi pozostało wolnego miejsca :)

   • Jan POparzony

    A seriale z torrentów to ile ci miejsca zajmują? ;)

    • 0001

     Nie nagrywam seriali, a znam takich co to robią.
     Kamerę kupiłem w 1992r i od tamtej pory ponad 180GB to filmy rodzinne, które są dla mnie bezcenne. Pozdrawiam :)

    • Kuba Sojka

     Umie seriale japońskie zajmują 100 GB

 • bylekretwhite

  Zwykle dyski HDD są wypełnione powietrzem i nie są hermetyczne, jak się niektórym wydaje. Dyski wypełnione helem mają mniejsze opory, dzięki czemu są dużo mniejsze wibracje i niższe temperatury, a to właśnie powoduje większą żywotność dysku. Dlaczego dyski serwerowe HDD są drogie? Ponieważ mają niższe wibracje od dysków na rynek konsumenta domowego, dzięki czemu można takich dysków zamontować powyżej trzech w jednej maszynie, czego nie powinno się robić w przypadku dysków nieserwerowych.

  • bylekretwhite

   Hel powoduje, że są mniejsze opory i wibracje, dzięki czemu odległości pomiędzy talerzami mogą być mniejsze, więc talerzy do obudowy HDD wejdzie więcej. Niższe temperatury to większa żywotność. Plusy dodatnie:) ale cena wyzsza.

 • Adam

  NIGDY nie mów NIGDY :-)

 • VAC

  MTBF na poziomie 2.500.000 g. oznacza tylko tyle, że w ciągu 1 roku prawdopodobieństwo uszkodzenia wynosi 0.35%. Słowem: producent wcale nie twierdzi, iż będzie on działał prawie 3 stulecia, ale że 1 dysk na 285 ma się prawo każdorocznie zepsuć.

 • Szymon Senderek

  Pokolenie to ok. 25-30 lat, więc wychodzi że ok. 11 pokoleń.

 • Specy

  Ja pamiętam jak mój pierwszy komputer miał dysk 220 MB i jak kolega kupił 850 MB to był niewyobrażalnie duży rok ok 1995

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona