Ważne

W skrócie: Linux rośnie w siłę. Wycieka obraz Androida Oreo dla Huawei Mate 9 [Aktualizacja]

Według najnowszych informacji, wrzesień dla Linuxa był bardzo dobrym miesiącem, co może ucieszyć wielu fanów systemu. A jeśli masz phablet Huawei Mate 9 to mam dla Ciebie dobrą wiadomość!

Linux coraz popularniejszy

Wrzesień był – można rzec – przełomowym miesiącem dla Linuxa. Dlaczego? Według najnowszych danych, systemy typu Linux były zainstalowane i użytkowane na 6,91 % komputerów osobistych. Jest to dwa razy więcej niż w miesiącu poprzednim (3,37 %). Mało tego, Linux wyprzedził MacOS, który uzyskał 6,78 %.

Te dane bazują na informacjach zebranych przez NetMarketShare z około 40 tysięcy przeróżnych stron internetowych. Jeśli faktycznie w dużym stopniu odzwierciedlają rzeczywistość, to mamy powody do radości, a przynajmniej ci, którzy są fanami wolnego oprogramowania. Wielu też zapowiada, że nadszedł ten słynny już “Rok Linuxa”, jednak ja wolę zachować dystans od takich stwierdzeń.

Wyciekł obraz Androida 8.0 dla Huawei Mate 9

Już w kwietniu informowaliśmy Was o tym, że Huawei pracuje nad Androidem Oreo dla modelu Mate 9. Dzisiaj natomiast pojawił się w sieci obraz tego systemu, a to oznacza, że można go zainstalować, ale tylko na wariantach europejskich, czyli także na polskich. Proszę jednak spojrzeć na poniższe zrzuty ekranu.

Jak widać, ekran informacji o telefonie wskazuje niepoprawne dane. W rzeczywistości smartfon ma 6 GB pamięci RAM (a nie 2 GB), oraz pracuje na Androidzie 8.0 z EMUI 6.0. Należy pamiętać o tym, że to nie jest stabilne wydanie systemu, a więc mogą być problemy z jego użytkowaniem, takie jak zacinanie się, szybkie rozładowywanie itd. Jeśli podejmiecie się instalacji, to robicie to na własną odpowiedzialność. Potrzebne pliki instalacyjne znajdziecie >>na tej stronie<<

To mi przypomina sytuację sprzed roku, kiedy to pod koniec lipca również wyciekł obraz systemu beta, jednak wtedy to był Nougat dla Huawei P9. Dzięki tej akcji właściciele tego modelu wiedzieli, że oficjalną aktualizację dostaną dosyć szybko. Update wylądował na P9 w styczniu tego roku. Jak będzie w przypadku Mate 9? Ciężko przewidzieć, ale miejmy nadzieję, że uaktualnienie pojawi się jak najszybciej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Recenzja Huawei Mate 9 – wszystko, co musicie wiedzieć na jego temat

Źródło: OMG!Ubuntu, Reddit

Aktualizacja: Portal NetMarketShare zmienił wcześniej udostępnione dane. Niestety, na korzyść Windowsa, który kosztem dobrego wyniku Linuxa zdobył kilka procent. Pingwinek natomiast uzyskał zaledwie 3,04 %, co jest o wiele słabszym wynikiem.

Komentarze

 • LuckyOne

  Rok Linuxa już trwa ze 4 lata bez mała, tyle że nie w dziale PC.

 • fewe

  wolalbym zainstalowac po prostu fedore na tablecie

 • Tomasz G.

  Jeśli linux to tylko komercyjny ma szansę, darmowe dystrybucje sa tylko dla smakoszy.

  • Anonim

   Jest Linux komercyjny, ale nie ma szans w zwykłego konsumenta, bo powstał na rynek biznesowy i tam ma rację bytu.
   Darmowe dystrybucje są bardzo dobre i wystarczą każdemu Kowalskiemu. Problemem są gry i programy dostępne tylko na Windows.

   • Tomasz G.

    Dawno nie używałem linuxa ale zawsze coś się wykrzeczyło w darmowych dystybucjach a te komercyjne śmigały.

   • Moi rodzice używają Zorin OS. Nawet ostatnio moja mama SAMA sobie zainstalowała program z Windowsa, co mnie zdziwiło. Aplikacja działa poprawnie poprzez Wine.
    Ubuntu, Zorin czy Mint to dobre, darmowe Linuxy, które świetnie się sprawdzają z codziennych użytkowaniu. Ja od 10 miesięcy bez przerwy korzystam z systemów typu Linux i jeszcze ani razu nie myślałem o zmianie :)

 • Ciekawe skąd taki nagły wzrost. Nie słyszałem by jakaś nowa dystrybucja desktopowa zyskała nagle sławę, a Ubuntu trochę ostatnio w odwrocie…

  Może wcześniej – albo teraz – coś fałszowało oszacowanie? (np. jakaś popularna przeglądarka źle zgłaszała albo ukrywała system?)

 • Dariusz

  Trzymam kciuki za Linuxa! Używałem kilka lat, różnych dystrybucji, ale niestety studia zmusiły mnie do wejśia w Windowsowy monopol.

 • Janek

  A czy do Huawei Mate 9 pro też będzie?

 • 3% to nadal dobry wynik, to jest ogromna liczba urządzeń. Pamiętam, gdy walczono o 1%, i to w latach popularności Ubuntu jeszcze zdaje się. Teraz Ubuntu przygasł, a mimo to Linux dobrze sobie radzi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona