Wszystkie Nokie mają otrzymać aktualizację do Androida P

Dopiero co kilkanaście dni temu HMD Global ogłosiło, że każdy smartfon Nokii otrzyma aktualizację do Androida Oreo (klik!) – dotyczy to nawet Nokii 3, najniżej sytuowanego smartfona Finów (czyt. Chińczyków). Wieść niesie jednak, że na tym się nie skończy, a wszystkie Nokie otrzymają aktualizację do Androida P.

Wczoraj, podczas prezentacji Nokii 8 na Filipinach, HMD ogłosiło światu, że wszystkie Nokie otrzymają aktualizację do Androida P, zaraz po oficjalnej prezentacji systemu przez Google’a. Tyczy się to nawet najtańszej pozycji ze stajni chińsko-fińskiego producenta, czyli Nokii 3. Za taką postawę należą się brawa, jest jednak jedno “ale” budzące wątpliwości.

HMD wyraźnie powiedziało, że wszystkie jego smartfony otrzymają aktualizację do niezapowiedzianego jeszcze Androida P. Biorąc pod uwagę dotychczasowe poczynania Nokii w zakresie aktualizacji, można tym słowom wierzyć. Stosowne aktualizacje do Androida Oreo znajdują się przecież w przygotowaniu, a najmocniejszy smartfon Finów – Nokia 8 – pozował już nawet do zdjęć z najnowszą wersją systemu Google’a. Nokia 2 jednak (o której pisaliśmy > tutaj <), czyli przyszły najsłabszy smartfon HMD, może po prostu nie sprostać wymaganiom nieopublikowanej jeszcze edycji Androida.

Nokia 8, Android Oreo (fot. Nokiapoweruser.com)

Bardzo cieszy mnie sposób, w jaki Nokia pod skrzydłami HMD podchodzi do tematu aktualizacji, co czyni ją wzorem dla innych producentów. Zastanawia mnie jednak to, czy na tak daleko idących obietnicach HMD się po prostu, kolokwialnie rzecz ujmując, “nie przejedzie”. O Androidzie P nie wiemy praktycznie nic, zakładam, że sam producent wie niewiele więcej. Tak więc tylko założyć możemy, że jeśli Nokia 8 nie powinna mieć problemów z obsługą kolejnej wersji systemu spod znaku zielonego robocika, tak Nokia 3, a tym bardziej Nokia 2, mogą już po prostu nie poradzić sobie z najnowszym oprogramowaniem. Wówczas trzeba będzie wycofać się z danej użytkownikom obietnicy, a jak wiemy na przykładzie Microsoftu, jest to jeden z najgorszych scenariuszy jaki może przytrafić się jakiejkolwiek firmie.

Mimo wszystko trzymam kciuki za Nokię i staram się wierzyć w jej zapewnienia. Potrzeba na rynku producenta, który potrafi pokazać, że po prostu można i się da. Nokia natomiast od zawsze była pod tym względem mistrzem. Niech świadczy o tym chociażby fakt, że pomimo mnóstwa ograniczeń narzuconych swego czasu przez Microsoft, Finowie potrafili skutecznie konkurować na wielu polach z znacznie od siebie silniejszymi rywalami.

Źródło: Nokia Forever via Phone Arena

Komentarze

 • To dobrze wróży dla marki. Miło, że dbają o oprogramowanie – że to nie tylko łatki bezpieczeństwa. Niemniej, w HMD siedzi parę osób z Microsfotu, a MS też kiedyś raczył posiadaczy lumii z WP 8.1, że dostaną 10M. Dlatego nie gratuluję rozsądnej decyzji, ale raczę kredytem zaufania :D

  BTW. Ci Finowie i Chińczycy pisani małą literą rażą. Chyba, że to jakiś żart, którego nie ogarnąłem :D

  • Zachariasz Bujok

   Dzięki za zwrócenie uwagi! To nie powinno się zdarzyć, no ale zdarzyło się. Zrzucę to na bark wielu spraw, które miałem dzisiaj do ogarnięcia.

   • sandowl

    Raczej powinno być “zrzucę to na karb” wielu spraw.

    • Vallenrod

     Te same litery tylko inna kolejnosc ,nie ma sie czego czepiac ;)

 • Michał

  Szkoda tylko, że tańsze Nokie 5/6 mają Snapdragona 430 i 2/3 GB RAMu. Szału nie ma. Obawiam się właśnie o to, że za rok czy dwa z tym Androidem P, R czy jakim tam, bardziej zasobożerne aplikacje i urządzenie, z już dziś nie rzucającym na kolana hardware, po prostu staną dęba. Czy nie lepiej dzisiaj kupić coś mocniejszego, co z założenia nie dostanie Androida O czy P, ale zapewni przyzwoitą prędkość działania. A za dwa lata zwyczajnie wymienić telefon na nowy sprzęt z bieżącym Androidem.

  • gumis

   Taniej ci będzie nie kupować flagowca, tylko dwa z niższej pólki :P
   O ile oczywiście nie jesteś maniakiem :)

   • Michal

    Akurat nie chodziło mi o flagowca – te spokojnie dadzą sobie radę z najbliższymi wersjami Androida. Bardziej myślałem o jakimś średniaku np. Huawei P10 Lite – wyszedł z Nugatem, raczej dostanie aktualizację do Oreo. Jego Kirin 658 jest mocniejszy od Snapdragona 430 z Nokii. Po ostatniej obniżce cen kosztuje tyle samo, co Nokia 6. A na popularnym portalu aukcyjnym pojawiają się już wersje z 4 GB RAM (WAS-LX1A).

    • Jarek Siedlak

     Jego kirim jest trochę mocniejszy ale tego pewnie nikt nie zauważy ze względu na czystego androida. Natomiast każdy zauważy metalową obudowę nokii, i nfc.

 • as

  A myślałem ze to poważny portal, hardware nie ma tu nic do rzeczy.

 • Jarek Łojkowski

  Moja stara 3210 tysz?

 • Andrzej Springer

  Super a samsung ktore mają 3 lata jak np. tablet S 8.4 i kosztował 2000 zł. to mają w du——-

  • stark2991

   Jedyny producent, który wspiera telefony po 3 latach to Apple. Nokia nie będzie wyjątkiem.

   • as

    Tak ale w przypadku Apple płacisz to w cenie produktu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona