Ważne

iPhone’y 8 są droższe od iPhone’ów 7, bo Apple musi zapłacić więcej za części do nich

Nieszczególnie jesteśmy pocieszeni z tego, że high-endowe smartfony z roku na rok są coraz droższe. Nie wynika to jednak z widzimisię producentów i wyłącznie chęci jeszcze większego zysku, a z faktu, że jeżeli chcą zaoferować w nowym modelu coś więcej, to muszą zastosować bardziej zaawansowane, a przez to i droższe komponenty. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’ów 8 i 8 Plus.

Jak wyliczyli specjaliści z IHS Markit, wszystkie części do iPhone’a 8 Plus 64GB kosztują 288,08 dolarów. Gdy dodać do tego koszty produkcji w wysokości 7,36 dolarów, otrzymamy łącznie kwotę 295,44 dolarów. Jest to więc więcej o 17,78 dolarów niż w przypadku iPhone’a 7 Plus 32 GB. Za komponenty do iPhone’a 8 64 GB Apple musi natomiast zapłacić 247,51 dolarów, tj. więcej o 9,57 dolarów niż do iPhone’a 7 32 GB w dniu premiery.

iPhone 8 w wersji z 64 GB pamięci wewnętrznej kosztuje w Stanach Zjednoczonych 699 dolarów, a iPhone 8 Plus 64 GB 799 dolarów. Dla porównania, za iPhone’a 7 32 GB początkowo trzeba było tam zapłacić 649 dolarów, zaś za iPhone’a 7 Plus 32 GB 769 dolarów. Mamy więc wzrost ceny o – odpowiednio – 50 i 30 dolarów. Przy okazji IHS Markit informuje, że jest na etapie sprawdzania, dlaczego w zeszłym roku różnica w cenie iPhone’a 7 i 7 Plus wynosiła 120 dolarów, a w tym roku wróciła do 100 dolarów w przypadku iPhone’ów 8 i 8 Plus.

Poniżej macie okazję zobaczyć przygotowaną przez specjalistów z IHS Markit dokładną rozpiskę, przedstawiającą szacowane ceny poszczególnych komponentów do iPhone’a 8 Plus 64 GB. Widać w niej m.in., że za 5,5-calowy wyświetlacz Apple płaci 52,5 dolara, za aparaty w sumie 32,5 dolara, za kości 3 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej razem 31,2 dolara, za procesor Apple A11 Bionic 27,5 dolara, a za baterię 2691 mAh 4,45 dolara. Wszystkie elementy zestawu sprzedażowego kosztują producenta natomiast 11,55 dolara.

fot. IHS Markit

Polecamy również:

Jak dużo kosztuje wyprodukowanie iPhone’a X? Możecie być zaskoczeni

Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 7?

Źródło: IHS Markit

Komentarze

 • Miki Patynowski

  Kilkanaście dolarów części
  Kilkaset dolarów rożnic

  • Preza

   Taa. Jedno zero na górkę. Częśći +18 dolców cena gotowca +180 :)

   • marcus1212

    Będę powtarzał do grobowej deski, cytując starszego kolegę ” nie sztuką narobić się i zarobić, ale nienarobić a zarobić”…

    • Preza

     No nie sa w tym mistrzami. Wystarczy popatrzeć na procenty udziału w zyskach. Po prostu są skromni i ida na zero. Nie dorzucają 2 lub 3 tylko zero. A to, że na końcu to tylko dobrze świadczy o dziale księgowości.

 • NoTak

  Ile dzisiaj musiałby kosztować laptop, gdybyśmy przyjęli to założenie pamiętając o cenach pierwszych modeli?

 • FireFrost

  Heh, a ile Apple musiałoby zapłacić za dorzucenie do zestawu kabla do szybkiego ładowania? Cena końcowa duuuuuużo wyższa niż koszty produkcji, problem, żeby dobry kabel z wtyczką dorzucić.

 • maxprzemo

  Reszta kosztów to cena reklam i “marketingu” prania mózgów potencjalnym klientom, żeby kupili g**no w złotym pudełku.
  Taka jest niestety prawda.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona