Ważne

MAREA, czyli 160 TB/s po kablu

6600 kilometrów, 160 Tb/s przepustowości i dwa amerykańskie koncerny – tak w skrócie podsumować by można projekt MAREA. To nowy, odporny na przeciwności losu, kabel pociągnięty dnem Atlantyku, łączący Amerykę z Europą. Jego zadaniem będzie, poprzez zwiększenie możliwości przesyłowych, umożliwienie dalszej ekspansji dwóch wyżej wspomnianych gigantów na naszym kontynencie.

O projekcie MAREA głośno już było w zeszłym roku, kiedy to w maju Microsoft wraz z Facebookiem ogłosił, iż połączy on ze sobą miasta Virginia Beach w USA oraz Bilbao w Hiszpanii. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Rafy koralowe, podwodne wulkany i ogólna niestabilność gruntu skutecznie utrudniły realizację projektu. Ale nie uniemożliwiły, o czym poinformowali świat główni zainteresowani. Kabel został położony, a połączenie ustanowione.

Kabel MAREA (fot. SlashGear)

Ponad sześć tys. kilometrów długości i przepustowość na poziomie 160 Tb/s (terabitów na sekundę). To ponad 70 milionów (!) przesyłanych na raz klipów wideo podwodnym, niezbyt grubym, światłowodem. Ma to umożliwić rozszerzenie o nowe regiony istniejących, jak również zaoferowanie zupełnie nowych usług Facebooka i Microsoftu w Europie. Mówi się m.in. o platformie chmurowej Azure, która swoim zasięgiem objąć miałaby Francję, a w przyszłości państwa położone jeszcze bardziej na wschód.

Jeśli o samym kablu mowa, to ten jest konstrukcją bardzo nowoczesną. Składa się na niego osiem światłowodowych żył w miedzianej otulinie pokrytej plastikiem i wodoodporną gumą. 160 Tb/s także robi wrażenie, choć jest to wartość niższa od kabli już położonych na dnie Atlantyku. Według Microsoftu i Facebooka nie stanowi to jednak problemu, ponieważ w przyszłości, dzięki bardziej zaawansowanym technikom kompresji, przepustowość będzie można zwiększyć kilkukrotnie. Ponadto sam sposób, w jaki kabel został położony, również wydaje się być interesujący. Szlak wytyczono z dala od istniejących instalacji, co ma znacząco zwiększyć odporność całego systemu na awarie.

Generalnym wykonawcą projektu jest hiszpańska Telefonica, która została również głównym operatorem powstałego połączenia. Stąd zapewne wywodząca się z języka hiszpańskiego nazwa MAREA, co w tłumaczeniu oznacza przypływ.

W projekcie MAREA pokładane są wielkie nadzieje. Czy zostaną spełnione, o tym się jeszcze przekonamy. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to powód do dumy dla obu amerykańskich firm.

Źródła: SlashGear, Microsoft

Komentarze

 • jaizm

  “160 TB/s (terabitów na sekundę). ” B – bajt, b – bit, to jaka w końcu jest ta przepustowość?

  • Zachariasz Bujok

   Dziękuję za zwrócenie uwagi! :)

  • jendrush

   Oni chyba mają tu na portalu z automatu wyświetlanie tytułów wielkimi literami i stąd to nieporozumienie. Niemniej, taki niby drobny szczegół, a w stronie internetowej związanej z technologią znacznie razi.

   • dokładnie tak jest – tytuły są z automatu drukowanymi

    • 2451

     Wersalikami :-)

    • Arrczi

     W tekście też wielbłąd :)

 • 2451

  Marea – tak
  Nord Stream – nie

  • Hiuiemui

   Nordstream przeszkadza Polsce bo uniemożliwia przepływ większych statków do naszych portów, a Marea nikomu nie przeszkadza bo jest na dnie Oceanu i nie zajmuje tyle miejsca.

 • Paweł

  Marea mówicie… Albo taki stary Fiat ;)

 • Edward Piotrowski

  Czekam na realizację.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona