Ważne
Konkurs: Biegnę z Wiko

Miliardy urządzeń w niebezpieczeństwie – wystarczy tylko włączony Bluetooth

Specjaliści z Armis Labs ujawnili światu nowy typ ataku, ochrzczony przez nich jako BlueBorne. Do jego przeprowadzenia wystarczy tylko włączony moduł Bluetooth – użytkownik nie musi łączyć się z żadnymi zainfekowanymi stronami, ściągać podejrzanych aplikacji itp. Jak szacuje Armis, na atak narażonych jest ponad pięć miliardów urządzeń.

BlueBorne to nowy typ ataku, wykorzystujący lukę w protokole Bluetooth. Za jego pomocą haker może szybko zainfekować urządzenia znajdujące się w pobliżu – teoretycznie wystarcza tylko włączony moduł Bluetooth. Ponadto zaatakowany sprzęt staje się jednocześnie nadajnikiem, który zaraża dalej, a wszystko to dzieje się oczywiście bez wiedzy użytkownika. W ten sposób haker może przejąć w prosty sposób całkowitą kontrolę nad dużą liczbą różnego rodzaju urządzeń. Infiltracja korporacyjnych sieci czy też wykradzenie poufnych danych nie stanowi więc problemu.

Szczegóły wyjaśnia poniższe wideo:

Jak szacuje Armis Labs, zagrożonych atakiem jest aż 5,3 miliarda urządzeń, niezależnie od tego, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego pracują. Chociaż w tym miejscu trzeba dodać, że bezpieczni są właściciele sprzętów, działających na iOS 10. W przypadku Androida odpowiednie łatki pojawią się wraz z wrześniowymi poprawkami zabezpieczeń.

Jeśli chcielibyście sprawdzić, czy Wasze urządzenie również znajduje się w grupie ryzyka, Armis przygotował >specjalną aplikację< do pobrania ze Sklepu Play. Wystarczy zainstalować ją na swoim smartfonie lub tablecie, a ta powie Wam, czy urządzenia znajdujące się w pobliżu narażone są na atak.

Wokół BlueBorne narobiono sporo szumu, jednak należy pamiętać o pewnych ograniczeniach (jak na przykład zasięg Bluetooth). Z drugiej strony nie należy całkowicie tej sprawy ignorować i być może warto sprawdzić ustawienia swojego smartfona i komputera?

Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat. Co Wy myślicie o nowym typie ataku? Mamy czego się obawiać? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Źródła: Armis LabsAndroid Police

Komentarze

 • Apple King

  iOS jak zwykle bezpieczny :)

  • Tylko 10 ;)

   • Apple King

    Tylko? 89% wszystkich urządzeń z iOS.

    • Bartosz Mazur

     Ale piękna odpowiedź ^^
     Mistrz riposty :D

    • 89% to nie 100% i nadal pozostałe 11% jest narażone na atak, więc twierdzenie, że “iOS jak zwykle bezpieczny” nie jest w pełni zgodne z prawdą ;)

  • elora

   A myślisz dla czego nie wspominano o wersji androida??

 • Edward Piotrowski

  Bluetooth można włączyć zdalnie.

 • elora

  “do pobrania ze Sklepu Play. Wystarczy zainstalować ją na swoim smartfonie lub tablecie, a ta powie Wam, czy urządzenia znajdujące się w pobliżu narażone są na atak.” hahahah jasne już instaluje XD

 • Krzysiek

  Jeśli firma znajduje lukę w zabezpieczeniach i jednocześnie proponuje własną aplikację do sprawdzenia tej luki to ja dziękuję postoję.

  • Dziki Dzik

   Na to samo zwróciłem uwagę! Śmierdzi to strasznie.

  • Dziki Dzik

   Na to samo zwróciłem uwagę! Śmierdzi to na kilometr

 • Piotr Ben

  Firma powstała w czerwcu tego roku i jednym jej osiągnięciem jest znalezienie tej luki . Jak dla mnie to jest podejrzane

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona