Ważne

Instalacja systemu z Xiaomi Mi A1 na Mi 5X niszczy urządzenie

Dzisiaj Xiaomi zaprezentowało kolejną generację phabletu Mi Note oraz następcę „króla bezramkowców”, jednak wiele osób wciąż żyje premierą sprzed kilku dni, a mowa tu o modelu Mi A1. Nowy reprezentant projektu Android One to w rzeczywistości klon innego smartfona od tego chińskiego producenta – Mi 5X. Jednak nie wszystko w nich jest takie samo.

Zaprezentowany jakiś czas temu model Mi 5X to urządzenie ekskluzywne, które zostało przeznaczone tylko na rynek chiński (choć nie ma problemu z zakupem i dostawą do Polski) i pracuje na Androidzie z nakładką MIUI. Mi A1 natomiast to sprzęt, który będzie dostępny w wielu państwach i bazuje na czystej wersji Androida, dostarczanej przez Google.

Taka sama specyfikacja oraz wygląd mogą sugerować, że mając Mi 5X spokojnie można zainstalować system przeznaczony dla Mi A1. Oczywiście jest to bzdura. Każda próba wgrania firmware z Mi A1 kończy się uszkodzeniem urządzenia.

Wytłumaczenie tego problemu jest dosyć proste. Mi A1 korzysta z pewnej nowości – smartfon ma specjalną, dodatkową partycję, na której instalowane są aktualizacje systemowe. Jednocześnie podczas tego procesu użytkownik normalnie może korzystać z urządzenia. Takie coś już mogliśmy zobaczyć np. na Google Pixel. W przypadku Mi 5X tego nie znajdziemy.

System z Mi A1 uruchomiony na Mi 5X (fot. en.miui.com)

Oczywiście nie oznacza to, że na modelu z MIUI nie można mieć czystego Androida. Wręcz przeciwnie – na anglojęzycznym forum o produktach Xioami już pojawił się port, który – można rzec – zamienia Mi 5X w Mi A1. Do instalacji tego systemu potrzebny jest odblokowany bootloader oraz Custom Recovery w postaci TWRP.

Źródło: TechDroider: 1, 2; en.miui.com Zdjęcie wyróżniające: TechUpdate3.com

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona