Wreszcie wiemy, jak będzie działać ekran holograficzny w RED Hydrogen One

Producenci przyzwyczajają nas już powoli, że za ich flagowe smartfony trzeba będzie zapłacić czterocyfrowe kwoty, a na dodatek z czwórką z przodu. A co jeżeli ktoś chce dodatkowo poczuć powiew luksusu i mieć coś wyjątkowego? Wtedy może dorzucić jeszcze trochę i kupić coś naprawdę premium – na przykład holograficznego smartfona RED Hydrogen One, którego “sekret” poznaliśmy dopiero dziś.

O tym urządzeniu spekulujemy już tak naprawdę od dwóch miesięcy – pierwsze informacje na jego temat pojawiły się na początku lipca, a na kolejne musieliśmy poczekać do sierpnia. Poznajemy kolejne informacje niczym w prenumerowanym magazynie, bo ledwie zaczął się wrzesień, a my już (czy może raczej dopiero) dowiadujemy się, jak będzie działać ten legendarny holograficzny wyświetlacz w RED Hydrogen One.

Technologia, o jaką pokusił się producent, zostanie wykonana dzięki partnerstwu z Leia. Nie mylcie, proszę, tego z Leica, z którą dla odmiany pracuje Huawei ;). Czym zajmuje się wspomniana firma? Dostarczaniem rozwiązań związanych z ekranami holograficznymi do smartfonów, a sama Leia powstała w 2014 roku jako odłam HP. Niestety, jest jeden problem – żeby zobaczyć, jak działa ekran holograficzny, musielibyśmy wszyscy mieć… ekran holograficzny. Z tego powodu najpierw musimy zadowolić się pochodzącym sprzed 2,5 roku wideo promocyjno-koncepcyjnym oraz kilkoma słowami wyjaśnienia.

Leia wykorzystuje najnowsze odkrycia w dziedzinie projektowania i produkcji Nano-Photonic, aby dostarczyć kompletne rozwiązanie zdolne do wyświetlania obrazu “holograficznego” na urządzeniach przenośnych, za pośrednictwem odpowiedniego sprzętu i oprogramowania.  Firma z Doliny Krzemowej sprzedaje mobilne ekrany oparte na technologii LCD, które mogą “syntetyzować” zawartość holograficzną przy zachowaniu normalnej pracy wyświetlacza.

Generalnie zamysł jest taki, aby ekran był w stanie wyświetlać trójwymiarowy obraz (czy raczej: hologram), na który można spoglądać z różnych stron, co ma zostać osiągnięte przez pokrycie specjalnymi powłokami zwykłego panelu LCD. Jak to działa w praktyce? Prawdopodobnie poczekamy jeszcze długo, zanim będziemy mogli w stanie sprawdzić to sami, ale kilka osób – na przykład Marques Brownlee, znany szerzej jako MKBHD, twierdzi, że był pod wrażeniem, ale rozwiązanie zdecydowanie nie jest perfekcyjne.

Cóż, tak to już jest z innowacją, że jest droga i niezbyt związana ideałem. Ale nie zdziwiłbym się, gdyby RED Hydrogen One przetarł nieco szlaki innym producentom, a smartfony holograficzne po jakimś czasie były dostępne w niemal każdym sklepie elektronicznym.

źródło: The Verge

Komentarze

 • stark2991

  Chwila, to rozmawiamy o ekranie holograficznym, czy o ekranie 3D, bo do tej pory uważałem to za dwie różne rzeczy.

  • lukas_bukowski

   Dla mnie to także są dwie różne rzeczy, hologram czyli obraz wyświetlany nad ekranem, będący oczywiście w 3D, ale ekran 3D to wyświetlanie obiektów 3D ale w ekranie, dając efekt głębi itd. Ciekawe jak rozwiązania holograficzne wpłyną na baterię :)

   • Paweł

    W sumie dosyć trafne przemyślenie ;)
    Rozmawiamy oczywiście o ekranie holograficznym, doprecyzowałem już zdanie, o którym mówiliście ;)

  • Czyli obraz wychodzący z ekranu?

  • Marek

   Rozmawiamy o nowym rodzaju foli na telefon. Czy lepszej niz mopic3d to sie jeszcze okaze.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona