Ważne

MediaTek Helio P40 będzie pierwszym tak mocnym procesorem z tej serii

Procesory MediaTeka, mimo usilnych starań Tajwańczyków, cały czas pozostają w tyle za swoimi bezpośrednimi konkurentami, czyli Snapdragonami. Producent jednak nie zamierza się poddawać i szykuje najmocniejszą jak dotąd propozycję z serii Helio – układ Helio P40.

Do tej pory MediaTek wyznawał jedną, nadrzędną zasadę: wincyj rdzeniuff! Osiem rdzeni to u niego absolutny standard, a w linii Helio X stało się nim nawet dziesięć. Procesory Tajwańczyków nadal jednak wyraźnie odstają od Snapdragonów, choć starają się oni nadgonić te różnice również bardziej zaawansowanymi procesami technologicznymi (16 nm w Helio P2x i 10 nm w Helio X30).

Mimo to, MediaTek cały czas ma ambicję dogonić Qualcomma i właśnie przygotowuje nowy układ, który ma mu w tym bardzo pomóc. Co ciekawe, Helio P40 – bo o nim mowa – ma składać się nie z ośmiu, ani nie z dziesięciu, a z sześciu rdzeni. W przypadku Tajwańczyków jest to coś praktycznie niespotykanego, ponieważ na coś podobnego zdecydowali się zaledwie raz (mowa o MT6591).

Co bardzo istotne, Helio P40 ma mieć dwa wydajne rdzenie ARM Cortex-A73, które wykorzystał m.in. Huawei we flagowym Kirinie 960. Pozostałe cztery to ARM Cortex-A53. Całość ma powstawać przy użyciu 12-nm procesu technologicznego. MediaTek podobno już rozmawia z największymi producentami smartfonów o wykorzystaniu przez nich tego układu. A mowa tu o nie byle kim, bo m.in. o Oppo, Vivo i Xiaomi.

Trzeba mieć z tyłu głowy, że to cały czas niepotwierdzone informacje, ale osobiście szczerze mam nadzieję, że się potwierdzą, ponieważ MediaTek w końcu może pokazać procesor, którego oczekuje się od niego od dawna.

Polecamy również:

MediaTek zaprezentował dwa nowe procesory do smartfonów ze średniej półki: Helio P23 i Helio P30

Źródło: MyDrivers przez GizmoChina

Komentarze

 • ZWD

  Czyli coś w stylu Snapa 660. Oczywiście nie ma co oczekiwać takiej wydajności ale wygląda to fajnie taki zdrowy kompromis. Ciekawe tylko co z grafika.

  • May Czos

   Bsrdziej Snapa 650 (jak nie skopią GPU).

 • Buka37

  6 rdzyniuf tych słabszych, o to im chodziło. Potem dołożą 8 mocniejszych. NIECH ŻYJO RDZENIE!!!!

 • Brzdyl

  Co z tego jak włożą tam mali, chyba że znowy pokuszą się o powervr jak w x30 to może wyjść spoko soc

  • cukru

   Nowe rozwiązania od Mali są lepsze niż kiedykolwiek, tylko że Mediateki jak i Kiriny wykorzystują odmiany z mniejszą ilością rdzeni. Samsung pakuje Mali do kolejnych flagowców i mają dobrą wydajność.

   • Robert Kurowski

    Mediatek ma w zwyczaju dawać układu graficzne z małą ilośćią rdzeni, Samsung ma w swoich 12 rdzeni mediatek 4.

 • Soc xiaomi

  A co z Szyszką od ksiaomi?

 • May Czos

  A do tego dadzą dwurdzeniowe GPU i dalej będzie zdziwienie że nikt tego nie chce.

 • VMortens

  Co z tego jak nikt ich nie chce?
  Procesory serii P20 i P25 nagle zaczęli chińscy tani producenci montować, kiedy naprawdę mocno spadły z ceny. Tych pewnie nie zaczną w ogóle.

 • maxprzemo

  “Helio P40 ma mieć dwa wydajne rdzenie ARM Cortex-A73”
  Tylko że Snapdragon 835 ma 8 x Kryo 280. Gdzie Kryo 280 jest wydajniejszy od Cortex-A73 więc nie ma mowy o zbliżeniu się do Snapdragon 835. To jest raczej zapowiedź “średniaka” konkurującego z serią Snapdragon 6.x.x

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona