Ważne

Hyperloop made in China. Chińczykom spodobał się pomysł Muska

Opracowanie środka transportu, który będzie szybki jak lotniczy i jednocześnie cenowo zbliżony do drogowego, może sporo namieszać. O to chodzi właśnie w pomyśle Elona Muska na zbudowanie tuby Hyperloop. Zbliżone plany, jak się okazuje, mają również Chińczycy, którzy także chcieliby dokonać u siebie rewolucji transportowej.

China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) ogłosiło, że rozpoczyna badania nad “szybkim, latającym pociągiem”. Najciekawsza w projekcie wydaje się być maksymalna prędkość, z jaką będzie można podróżować przy użyciu tej technologii. Mianowicie, ta ma wynosić aż 4000 km/h.

Taka wartość daleko w tyle zostawiłaby najszybszy pociąg na świecie. Ten obecnie również znajduje się w Chinach, ale jest dziesięciokrotnie wolniejszy. Jeżeli naukowcom uda się dopiąć swego, w tyle może zostać również wizja Elona Muska. Hyperloop bowiem miałby poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku (ok. 1200 km/h).

Ale spokojnie, od tego dzieli nas jeszcze trochę czasu. Na razie Chińczycy mają zamiar skupić się na osiągnięciu bariery 1000 km/h. To i tak całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że jak na razie ludzie Muska osiągnęli prędkość 309 km/h, z kolei niemieckim studentom udało się podczas konkursu Hyperloop Pod osiągnąć 324 km/h.

CASIC zapewnia, że w tym momencie ma już około 200 patentów umożliwiających realizację swoich planów. Jednocześnie nie zostało powiedziane w jakim czasie możemy spodziewać się pierwszych efektów prac. Mao Kai, główny projektant, zapewnia jednak przy tym, że takie rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne. Zastrzegł także, że z finansowego punktu widzenia taki środek transportu powinien być dostępny dla każdego.

Źródło: Quartz dzięki Komputer Świat

Komentarze

 • Marek

  Pedzimy do nikad.

  • Stanislaw S

   Ja bym powiedział że do grobu.

  • lanister

   Do ulepszenia życia. Dobrze, że ludzkość się rozwija, bo inaczej to byśmy ugabuga w jaskini siedzieli.

   • Mark

    Urzednicy marnujacy zasoby na nierentowne projekty to nie rozwoj tylko regres.

 • Paweł

  Do Chin z domu w 2 godzinki… chciałbym :D

  • krzjna

   No i tu cały plan trafia szlag. Zbyt wielu straci zbyt wiele na takim środku transportu. Opłacalnej będzie zrobić wszystko by projekt zakończył się fiaskiem niż dopuścić jego wcielenie w życie.

   • RohanPL

    dokładnie, rynek samolotów szlag trafi pewnie elon musk popełni smaobójstwo znając życie

    • krzjna

     Az tak to raczej nie….. Ma te swoje Tesle i jakoś żyje pomimo ze są one na przekór demokracji i swobodom obywatelskim. Jego nazwisko trochę znaczy i w dobie informacji w chmurze takie drastyczne rozwiązanie jest złe .
     Bedzie pewnie tak jak z tym promem kosmicznym dla klasy średniej od innego gościa, był i zaginał w akcji z powodów problemów technicznych.

 • Bobik

  Hola hola redaktorku, to nie jest żaden pomysł pana Muska !?. Pomysł wykorzystywany od dziesięcioleci w rożnych dziedzinach życia. Np. na Poczcie, w hipermarketach itp. itd.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona