Ważne

Golden Axe dostępny w kolekcji Sega Forever. Jakie jeszcze tytuły możemy zdobyć za darmo?

O Sedze słyszał każdy. Nieistotne, czy ktoś gra w gry czy nie – firma ta odcisnęła bardzo wyraźne piętno w świadomości ludzi na całym świecie, na stałe wpisując się w globalną popkulturę. Sega zresztą nie daje o sobie zapomnieć. Przed chwilą do Sklepu Play trafiła kolejna klasyczna gra ze stajni firmy – mowa o Golden Axe. Retromaniacy! Marsz do sklepu!

Sega to firma-legenda. Jej historia sięga aż 1940 roku, kiedy to amerykańscy przedsiębiorcy – Martin Bromely, Irving Bromberg oraz James Humpert – założyli Standard Games. Firma ta miała “dostarczać wszelkiej rozrywki opłacanej monetami amerykańskim żołnierzom w bazach wojskowych”*. Pomysł, krótko mówiąc, wypalił, a sama firma przeniosła swą siedzibę do dalekiej Japonii, zmieniając przy okazji nazwę na Service Games of Japan. Stąd już była prosta droga do produkcji swojej pierwszej konsoli oraz gier, które na stałe wpiszą się w kanon najlepszych i najbardziej rewolucyjnych w branży.

Golden Axe, zrzut ekranu (fot. Sega)

Legenda twórcy m.in. Mega Drive oraz Dreamcasta odeszła jednak jakiś czas temu w niepamięć – głównie poprzez wyczerpanie pomysłów oraz udzielanie swojej licencji firmom trzecim, najczęściej produkującym sprzęt miernej jakości. Ostatnimi czasy można jednak zauważyć, że Sega poczyniła pewne refleksje na swój temat, a jej wynikiem jest m.in. inicjatywa pod wspólnym tytułem Sega Forever. W ramach tej akcji, co miesiąc, na platformy iOS oraz Android, przeportowana zostaje jedna, klasyczna gra z bogatej biblioteki Segi. Co jednak najlepsze, gry te dostępne są za darmo.

Golden Axe, zrzut ekranu (fot. Sega)

Najnowszym tytułem dostępnym w mobilnej kolekcji Sega Forever jest Golden Axe – kultowa bijatyka z 1990 roku, osadzona w świecie fantasy wzorowanym na tym z Conana Barbarzyńcy. Akcja gry toczy się w krainie Yuria, gdzie to mroczny Death Adder porwał króla, jak również jego córkę. Trójka śmiałków wyrusza im na ratunek.

Golden Axe pobrać możecie ze Sklepu Play oraz App Store, oczywiście za darmo. Jest to prosty port, oparty o emulator, z paroma usprawnieniami. Jednym z nich jest tzw. duel, gdzie w potyczce będziemy mogli zmierzyć się z hordami nacierających na nas przeciwników. Ponadto Sega obiecała dodać w przyszłości do gry tryb multiplayer.

To jednak nie jedyna gra dostępna w kolekcji Sega Forever. Oprócz wspomnianego wyżej Golden Axe, za darmo możecie pobrać następujące tytuły:

Sega Forever to, dla mnie, jedna z najlepszych kolekcji gier dostępnych na Android i iOS. Dzięki niej mamy szansę ograć klasyczne, kultowe tytuły, nie skazując się przy okazji na emulatory oraz, siłą rzeczy, niejednokrotnie na piractwo. Cieszy również to, że tytuły te dostępne są za darmo, co tylko pomaga w ich popularyzacji, szczególnie wśród młodszych graczy.

Źródła: Sega.com, PhoneArena, Wikipedia

*za Wikipedią

Komentarze

 • Tomasz Nowak

  Super, że Sega wypuszcza te gry za darmo, ale darmo powinno oznaczać, że gram i nic mnie to nie kosztuje. W tym jednak przypadku, dodatkowe opcje są płatne. Do tego reklamy przy próbie save. To wszystko zabija grywalność. Wolę grać na emulatorze, a na ewentualne zarzuty, że pirace, odpowiem, że Comix Zone i Golden Axe mam w oryginale na kartridżach.

  • Co to takiego piracić “antykową” gierkę?

 • marcus1212

  oj grało się grało w Golden Axe… Już zapomniałem o tym tytule :) Dzięki za powrót do przeszłości.

  • VMortens

   Kultowa – faktycznie, ale na PC, na klawiaturze, już nie było takiej frajdy jak na dżojstiku na automatach w salonach gier. Na ekranie Andka będzie już chyba tylko gorzej … chlip.

 • Fedurrr

  Oj pamietam jak w baraku staly automaty i wcinaly zetony. Niby biedne czasy ale bylo co robic i ile to radości dawali.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona