Ważne

A to ci niespodzianka: według badań ludzie nie chcą jeździć autonomicznymi samochodami

W temacie autonomicznych samochodów dzieje się sporo. Mimo to, tak naprawdę nie można było na większą skalę stwierdzić, co ludzie o nich myślą. Jakby nie patrzeć, dla większości jest to bowiem zupełnie obca i nieznana technologia. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez firmę Gartner wiemy już, ile osób bez zastanowienia wsiadłoby w taki pojazd.

Badania miały na celu pokazać, jak w tym momencie widziana jest wśród ludzi ewentualność przesiadki do samochodów, w których kierowcę zastępuje cała masa czujników. Tak jak można się było spodziewać, póki co autonomiczne pojazdy maja więcej przeciwników, niż zwolenników. Oddać trzeba jednak, że nie jest to większość miażdżąca – mowa bowiem o 55% spośród 1500 poddanych badaniu mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Równocześnie jednak, aż 70% ankietowanych nie widzi żadnych przeciwwskazań co do podróży pojazdami półautonomicznymi. Największym zastrzeżeniem, jakie przepytani mieli co do samodzielnych samochodów, była potencjalna awaryjność ich systemów. Jak twierdzili, skoro w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku zdarzają się błędy, nie można wykluczyć, że takowe wystąpią także w autach. Tyle, że tam może nieść to za sobą dużo poważniejsze skutki. Obawy dotyczą również tego, czy komputer odpowiednio zachowa się w sytuacjach kryzysowych i nieprzewidywalnych.

fot. Carscoops

Szczerze wątpię, że wyniki przeprowadzonych przez firmę Gartner badań kogokolwiek z Was zaskoczą. A powód jest bardzo prosty: w zasadzie wszystko, co związane z szeroko pojętą technologią – nim odniesie sukces – musi swoje odczekać. Z jednej strony, takie nowinki muszą po prostu stać się przystępne cenowo. Z drugiej, zwyczajnie muszą do siebie przekonać. I udowodnić, że są w stu procentach bezpieczne.

Polecamy również:

Trzeba przekonać ludzi do autonomicznych samochodów. Może podczas igrzysk olimpijskich?

Źródło: Carscoops

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona