Ważne

Tak oszukują Polacy na Facebooku – jak tylko klikniesz w link, z twojego konta zniknie kilka złotych

Na Facebooku pojawił się nowy scam. Dostajemy wiadomość o tym, że nasze fotografie pojawiły się na jakimś dziwnym portalu, który przerabia zdjęcia – w notce jest do niego link. Jeśli go klikniemy, może to skończyć się powiększeniem rachunku za usługi telefonii komórkowej.

Czasem wiadomość zawiera tylko krótkie pytanie typu: “Czy to Ty?” oraz link. Kliknięcie w niego skutkuje przeniesieniem do Dysku na czyimś koncie Google, gdzie pojawia się zdjęcie naszego znajomego, będącego (rzekomo) nadawcą wiadomości, i to przerobione tak, by wyglądało jak klatka z filmu.

Odruchowo klikając w “film”, zostaniemy przekierowani na stronę udającą serwis hostingu plików, który będzie starał się wyłudzić od nas opłatę za pobranie zdjęcia/filmu. Oczywiście taki przywilej kosztuje nas “tylko” podanie numeru naszego telefonu, a to skutkuje wpisaniem nas na listę SMS Premium, co oczywiście wiąże się ze znikającymi z konta złotówkami.

“Zmienione w film” zdjęcie

Gorzej jest, kiedy w taki link przejdziemy z poziomu telefonu – wtedy nasze konto zostanie natychmiastowo obciążone o koszt SMS Premium. Tak, nie trzeba przeklikiwać kolejnych zgód, podawać numeru telefonu czy zaznaczać fajeczkami jakichś pól – dzięki WAP Billing. Rozwiązanie to jest często przydatne, choć w tym przypadku stało się orężem w ręku oszustów.

Jedyną drogą ochrony jest zapobieganie – w aplikacjach do zarządzania swoimi kontami u operatorów lub na ich stronach internetowych, zawsze można zablokować usługi Premium. Co prawda jest to jedna z pierwszych czynności, jakie zwykle robimy po dostaniu nowego numeru lub jego przeniesieniu z sieci do sieci, jednak niektórzy o tym zapominają. Warto sprawdzić, jaki jest stan blokady SMS Premium w naszym wypadku.

Do oszustwa wykorzystywane są domeny, których właścicielami są firmy z Wrocławia – Easydownload.pl Nowepliki.pl. Jeśli niechcący nacięliśmy się na SMS Premium w powyższy sposób, na wspomnianych stronach można poszukać formularzy reklamacyjnych. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego link do niego >podaję tu<.

Jak zwykle, uczulamy: nie klikajcie w linki niewiadomego pochodzenia, nawet jeśli wydają się być wysyłane przez Waszych znajomych. Zawsze można przecież zweryfikować, czy rzeczywiście pisali do nas wiadomość. Takie pytanie będzie nas mniej kosztować niż SMS Premium.

źródło i zdjęcia: Niebezpiecznik

Komentarze

 • Maxik

  Prosta zasada: Nie wiesz co to ? Nie klikaj!
  Czasem ten ich scam nie działa jak należny bo np. otrzymam wiadomość od dobrego znajomego, gdzie w treści widnieje “Hey there, how are You” + jakiś link oczywiście … a tu zonk bo mój kumpel ani be, ani me po angielsku nie potrafi :D
  Generalnie odradzam wchodzenie w jakiekolwiek linki, a jak już to faktycznie na komputerze bo zostanie się poproszonym o SMS co śmierdzi z daleka oszustwem.

 • Misielko

  Polacy? Wirus ten rozchodzi się drogą… Wirusową i istnieje lat kilka i to globalnie jak i inne scamy.

 • Citizen

  Problemem nie jest tutaj naiwność i niewiedza ludzi, a to że w ogóle takie firmy legalnie egzystują. Oszustwa znane od lat, a mimo to wymiar sprawiedliwości nic z tym nie robi. Wychodzi na to, że w Polsce można ludzi oszukiwać legalnie, bo kto normalny będzie miał czas, żeby latać po sądach po kilkadziesiąt złotych? Z urzędu nikt takich złodziei gonić nie będzie, bo i przecież szkodliwość “mała”, a pracy by przybyło. A nawet jak już jakiegoś pionka posadzą, to z uśmiechem wyjdzie taki po max 2 latach. Sprawiedliwość w polskim wydaniu…

  • Problemem jest wspomniane WAP Billing. Nie znam jednak nikogo kto maiłby to jeszcze aktywne.

 • Tomasz G.

  …a skąd niby mają mój nr telefonu skoro nie podawałem go nigdzie – od tego zacznijmy

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona