Ważne

Od teraz Kontakty Google można pobrać na (prawie) każdego smartfona z Androidem

Bez względu na producenta, cenę oraz wersję systemu, każdy smartfon ma preinstalowaną aplikację służącą do zarządzania listą kontaktów i inicjowania połączeń z poszczególnymi osobami. Już jakiś czas temu swoje Kontakty wypuściło również Google, ale dopiero teraz aplikację mogą zainstalować wszyscy. No, prawie wszyscy.

Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczę, jeżeli powiem, że Google odpowiada nie tylko za samego Androida, ale ma w swojej ofercie całą gamę aplikacji, które można określić jako “podstawowe”. W Sklepie Play oprócz Aparatu, Galerii Wiadomości można znaleźć również pochodzące prosto od Google Kontakty.

Zaskakującym może być jednak to, że dotychczas omawiana aplikacja była ekskluzywna dla użytkowników Nexusów i Pixeli. Okazało się jednak, że z jakiegoś powodu Google postanowiło sprawić, że od dzisiaj będą mogli pobrać ją wszyscy. No, prawie wszyscy, bo jest jeden warunek – na szczęście dosyć prosty do spełnienia.

Do grona szczęśliwców należą “tylko” ci, których urządzenia pracują pod kontrolą systemu Android w wersji 5.0 Lollipop lub nowszej. Można by się oburzyć, że to bezsensowne ograniczenie, ale przypomnę tylko, że lizak miał premierę już trzy lata temu, zaś technologia lubi się starzeć w zastraszającym tempie (a to czy dzieje się to sztucznie, czy jednak naturalnie, to temat na osobną dyskusję). Warto jednak zaznaczyć, że do pobrania aplikacji Kontakty od Google kwalifikuje się już 75% wszystkich pracujących urządzeń z Androidem na pokładzie, a zatem niewiele osób zdoła odczuć brak zgodności.

Czy aplikacja, która pochodzi bezpośrednio od Google, jest wyraźnie lepsza od domyślnych propozycji producentów? Nie sądzę. Taka decyzja została raczej podjęta na fali (próby) unifikacji Androida, a zdecydowanie ucieszą się z niej raczej ci, którzy dadzą sobie w ten sposób kolejną namiastkę czystego systemu.

Swego czasu miałem okazję dosyć długo korzystać z Kontaktów i wiem, że sprawdzają się całkiem nieźle, ale nie zależy mi, aby zastąpiły aplikację preinstalowaną przez producenta. A Wy, co sądzicie o tej zmianie?

źródło: Android Central
grafika: Google Play

Komentarze

 • Emil Opaliński

  Już od dawna to można było robić od kad się ma konto na Google

  • Kon

   Nie chodzi o synchronizację kontaktów z kontem Google, a o aplikacje o nazwie “Kontakty”

   • Tom Scoundrel

    To po co mi następną apka? Przecież jest oryginalna kontakty w każdym telefonie.

    • ja.n.

     ale nie każda jest od googla :-)

 • Nokian

  Sądzimy, że mamy nokię 3 i od początku były tam kontakty Google. Podobnie jak galeria, telefon, kalendarz, wiadomości i zegar

 • Mono25

  Ja tą apkę mam od końca czerwca. A dzisiaj jest połowa sierpnia. Materiał przeterminowany

  • Ale dopiero dziś na Gsmarena o tym napisali, więc na Huaweiowo kropka pl też się pojawiło. Materiał o Kirinie 970 na bank już się grzeje…

   • Rio

    So true:-)

 • Janusz Kopyto

  Gapps super na to od zawsze

 • Kris

  Ale co ta apka w ogóle daje, czego normalnie nie mam na Androidzie (w moim wypadku 7.0)???

 • Dawid Lorek

  W moim Samsungu S6 nie ma w tej aplikacji połączeń wideo. Słyszałem, że się odchodzi od nich, ale ja je lubie i na Nougacie w wersji XEO na szczęście jeszcze mam w domyślnej aplikacji.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona