Ważne

Chorzów wprawia w ruch – miasto będzie przekazywać dane o korkach ulicznych do aplikacji Waze

I nie tylko o korkach. Kierowcy nawigujący przez Waze lub Mapy Google dowiedzą się, gdzie był wypadek lub które ulice są tymczasowo zamknięte. Ma to polepszyć płynną jazdę po mieście, a wszystko to dzięki dołączeniu Chorzowa do miast zrzeszonych w międzynarodowym programie wymiany danych Connected Citizens.

Jako że Waze jest typową aplikacją do nawigacji, w niej będzie pojawiać się więcej powiadomień niż w Mapach Google. Waze ma też taką przewagę, że umożliwia kierowcom współpracować z systemem i zgłaszać miejsca, w których zdarzyła się stłuczka, nastąpiło poważne uszkodzenie jezdni czy zniszczono znak drogowy. Jednak i jedna, i druga aplikacja będzie przydatna podczas poruszania się po Chorzowie.

Dane zbierane w ten sposób przez kierowców będzie można ponownie wykorzystać. Mogą posłużyć do opracowywania zmian w systemie zarządzania ruchem – a nad takim projektem właśnie pracuje miasto Chorzów.

W aplikacji wpisujemy miejsce gdzie chcemy dojechać. Zostaniemy za pomocą GPS pokierowani, którą drogą najlepiej jechać. Waze poinformuje także kierowców o wszelkich utrudnieniach na drodze, korkach, objazdach, a także prowadzonych remontach czy krótkotrwałych zmianach na drodze spowodowanych np. jakimiś wydarzeniami, choćby przejazdem kolarzy podczas Tour de Pologne. Dzięki tej aplikacji MZUiM będzie mógł uzyskać wiele szczegółowych danych m.in. o skradzionym czy przekrzywionym znaku drogowym.
– Karolina Skórka, rzecznik chorzowskiego urzędu

Chorzowski Miejski Zarząd Ulic i Mostów jest 13 instytucją na świecie, która wdrożyła program wymiany danych Connected Citizens. Najbliższe miasto, które przystąpiło do tego programu to Budapeszt.

źródło: Dziennik Zachodni
zdjęcie tytułowe: Ludwig Schneider(CC BY-SA 3.0)

Komentarze

 • Janusz

  Jako mieszkaniec i użytkownik jestem pod pozytywnym wrażeniem

 • Przemix

  Niby spoko, ale np Yanosik- polska apka działa mega spoko, Waze jest aplikacją spoza Polski :P a gdzie wspieranie polskich produktów? :P

 • Mario

  waze to słaba nawi które się często zacina i nie działa płynnie a w dodatku prowadzi takimi objazdami że szkoda czasu na to kombinacje

 • Aleksander

  Jedno polskie miasto to niestety nadal mało… widzę że chcieli dobrze, dążą do większego bezpieczeństwa na drogach, ale to mało skuteczne jeśli takowa aplikacja nie jest używana w danym kraju przez dużą społeczność (a w PL Waze niestety nadal raczkuje…). Szkoda że aplikacja z dużo większym zasięgiem jak np. Yanosik tego nie wprowadziła.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona