Ważne

TomTom może odejść z rynku smartwatchy, bo w ogóle ich nie kupujecie

TomTom może być bliski opuszczenia segmentu wearables. A to dlatego, że firma zaliczyła 20-procentowy spadek sprzedaży swoich produktów w skali roku. Kierownictwo obwinia za tę obsuwę dział sportowy, który odpowiedzialny jest za wydawanie smartbandów i smartwatchy.

“Rynek sprzętu noszonego zawiódł nasze oczekiwania. Z tego powodu chcemy skoncentrować się na branży motoryzacyjnej i licencjach, i jednocześnie rozważyć ponownie strategiczne opcje dla branży sportowej” – powiedział Harold Goddijn, prezes TomTom.

To bardzo lakoniczna wypowiedź. Według raportu Wareable, TomTom Sports po prostu się sypie: sporo kluczowych dla firmy osób już ją opuściło: Patrick Stal, wiceprezes ds. marketingu w dziale Sport, Costa Grillo, globalny menedżer ds. Marketingu produktów, Lindsay Mandeville, kierownik ds. komunikacji, George Sewell, wiceprezes ds. oprogramowania i Tom Brown, szef operacji w Wielkiej Brytanii.

A jeszcze więcej stanowisk pracy opustoszało po grudniowej fali zwolnień w TomTom. Pewne doniesienia sugerują, że większość wakatów nie zostało potem z powrotem obsadzonych. Nasuwa to dość logiczny wniosek, że ludzie na tych stanowiskach nie pojawią się już nigdy, a dział sportowy zostanie zamknięty.

Takie decyzje nie dziwią. Mali producenci wearables mają jeszcze trudniejsze życie niż niewielcy projektanci smartfonów. Telefony będą sprzedawać się tak czy inaczej, ale przekonać kogoś do zakupu smartwatcha jest już znacznie trudniej.

źródło: Readwrite

Komentarze

 • Wazy

  Ostatnio chcialem kupic bo byla dosc mocna przecena w xkom. Niestety nie zdążyłem a z informacji od obslugi klienta dowiedzialem sie, ze kolejnych sztuk juz nie bedzie. Faktycznie cos bylo na rzeczy

 • RLY? to kara za zesrane pierwsze tomtomy w których bug bugiem poganiał a z aktualizacjami im sie nie spieszyło

 • pimpim

  Przepraszam..

 • 2451

  Dlaczego mielibyśmy kupować sprzęt firmy, która sprzedaje dane policji?

 • dzikidzik

  Dziwne – kupiłem sobie ostatnio – w maju – Sparka 3 Cardio+music. Sprzęt skrojony jak dla mnie a w dodatku niedrogi, na iboodzie zapłaciłem chyba z 400zł z przesyłką. Nie mogę się nim nacieszyć :)
  Piszecie tu o smartwatchach a ta firma ich w ofercie nie ma – produkuje świetne zegarki sportowe – bez ekranu dotykowego, powiadomień z komórki itd.
  Nie mylcie pojęć.

  • Marcin

   Zgadzam się w ? %. Nie zauważyłem, żeby TomTom funkcjonował z jakimś swoim produktem na rynku smartwatchy. Zegarki sportowe do jakich zalicza się m. in. posiadany przeze mnie TomTom Runner 2 to zupełnie inna kategoria sprzętu – moim zdaniem rewelacyjnego ??

 • Rincewind

  To Ty je kup.

 • bulbnow

  To u góry to całkiem ładne, ale jeśli chodzi o TomTom – to usiłowałem za pomocą jednego z ich produktów, przejechać przez Holandię, skończyło się na tym, że kolega jadący ze mną włączył Google Maps w telefonie i robił za pilota. TomZłom, to “oficjalna” nazwa ich nawigacji stosowana przez użytkowników którzy dali się nabrać.

 • Znajomość tematu przez autora PORAŻA. Od kiedy TomTom produkuje smartwatche? No chyba, że wg autora smartwatch i zegarek sportowy to to samo…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona