Ważne

W Indiach nie chcą autonomicznych samochodów. Bo człowiek ważniejszy niż maszyna

Autonomiczne pojazdy – czy to samochody, czy autobusy, czy nawet pociągi – to przyszłość i od tego się nie ucieknie. Jednak w niektórych rejonach świata bardzo niechętnie podchodzi się do postępu. W Indiach na przykład władze nie zamierzają wpuścić na drogi takich aut.

Głównym powodem ma być obawa, że doprowadzi to do utraty pracy przez kierowców i zwiększenie bezrobocia w tej grupie społecznej. A aktualnie w Indiach jest ich aż 2,2 miliona. Co więcej, w ciągu najbliższych pięciu lat dołączy do nich kolejnych 500 tysięcy. Nic więc dziwnego, że indyjski rząd chce zabezpieczyć ich posady.

Nie jest jednak tak, że Indie całkowicie zamykają się na innowacje i za żadne skarby świata nie wpuszczą na swoje drogi autonomicznych samochodów. W przygotowaniu jest poprawka do ustawy o pojazdach silnikowych, która ma zezwolić na testowanie takich pojazdów i ewentualne wprowadzenie ich do komercyjnego użytku. Chociaż raczej nie na masową skalę.

Indyjski rząd dość szybko zareagował na rosnącą popularność autonomicznych pojazdów. W mojej opinii trochę nawet za szybko, ponieważ technologia ta wciąż jest w powijakach i miną długie lata, aż będzie na tyle bezpieczna, aby zacząć ją wykorzystywać na masową skalę. Mimo wszystko rozumiem postępowanie władz i ich troskę o obywateli.

A jakie jest Wasze zdanie o autonomicznych pojazdach? Czy uważacie, że w przyszłości zlikwidują one mnóstwo miejsc pracy, jak kiedyś zrobiły to komputery oraz roboty i ludzie powinni się ich obawiać?

Źródło: Hindustan Times; Gizmodo UK (grafika tytułowa)

Komentarze

 • Arthur

  To nie przyszlosc tylko przeszłość. Lobby prze by to wprowadzić bo elektronika starzeje sie najszybciej i tu jest kasa ale rezerwa jest konieczna bo już to co wprowadzili nie wypaliło. Istnieje spora szansa, ze w najblizszych latach w wielu krajach zarowno samochody autonomiczne jak i systemy asystujące kierowcy zostana zakazane bo już elementy technologii tego typu powodują wzrost wypadków i ofiar smiertelnych. Co przezorniejsi producenci już staraja się asekurować (toyota). Tak wiec to juz mżonaka przeszlosci. Czy autonomiczne samochody moga zapewnic porownywalne bezpieczenstwo co kierowcy? Nie w tej połowie wieku o ile nie rozpracujemy komputerów kwantowych co jasno wynika z badań nvidii i forda, jak również google.

  • elora

   Moim zdaniem nie masz racji. Jeżeli chodzi o kontakt auta autonomiczne z żywym kierowcą to wiadomo że jest w tedy zagrożenie ale raczej ze strony człowieka. Pojazdy autonomiczne mają sens pod warunkiem, że nie będą miały kontaktu z ludzkim chamstwem i brakiem wyobraźni na drodze.

  • VMortens

   Stanie się dokładnie na odwrót. Ludzie zostaną wyparci, czy tego chcesz, czy nie. Samochody autonomiczne, to przyszłość. W takiej np. Polsce, ludzie na ulicach mordują się na potęgę, a straszy się nas jakimś odległym terroryzmem. To jest jedyna opcja.

 • Marek

  Do przemylenia kiedy wszystkie pociagi (wagony?) beda autonomiczne.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona