Ważne

Ponieważ ludzie nie umieją korzystać z Siri, “The Rock” pokazuje w reklamie, jak to się robi

Jak nauczyć ludzi korzystania z interfejsu, którego nie widać? To problem, przed którym stało Apple odkąd Siri stała się pierwszym większym asystentem głosowym w świecie elektroniki. Prób rozwiązania go było wiele, a teraz firma zainwestowała niemałe pieniądze w kampanię marketingową z Dwaynem “The Rock” Johnsonem w roli głównej.

Można postawić stronę internetową z listą komend, które obsługuje głosowy asystent, można pojawiać się w branżowych mediach, by opowiadać, jak dużo pracy włożyło się w jego powstanie, ale te zabiegi nic nie dadzą, jeśli ludzie nie przekonają się, że inteligentny pomocnik przyda się w codziennych sytuacjach. Na to stawia Apple w spocie z jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów kina akcji.

W reklamie “The Rock”, mając nieprzeciętnie napięty plan zajęć, postanawia jeszcze bardziej go wzbogacić (nie o dolary, a przeżycia), a w zorganizowaniu terminarza pomaga mu właśnie Siri – inteligentny asystent w jego iPhonie.

Filmik jest zabawny, i taki ma być – dzięki obecności Johnsona w kilku absurdalnych wręcz okolicznościach, widzowie mają się nauczyć, jakie komendy można wydawać Siri. Taki jest cel tego klipu, ponieważ badania wykazują, że ludzie wykorzystują głosowych asystentów dość rzadko, w tych samych, powtarzających się scenariuszach. Film ma podkreślić, że potencjał Siri jest w dużej mierze niewykorzystany.

Choć niektórzy są zdania, że głosowi asystenci to przyszłość interfejsu człowiek-komputer, praktyka pokazuje, że ludzie niechętnie uczą się, jak wykorzystywać ich na co dzień. Nadal wolimy zapisać notatkę ręcznie niż podyktować ją głosowo. “The Rock” ma wpłynąć na zmianę podejścia do tych przyzwyczajeń. Nie spodziewałbym się w tej materii jakiegoś przełomu, ale Apple najwyraźniej ma na to nadzieję. W końcu zatrudnienie najlepiej opłacanego aktora w Hollywood (przynajmniej w 2016 roku), musi się jakoś zwrócić.

źródło: TechCrunch

Komentarze

 • BadLittleGirl

  Żenada

 • Sebastian Oskar Kozakiewicz

  Pewnym pełomem było pojawienie się nausznej słuchawki bluetooth kiedy pierwsi odważni na ulicy wyglądali jakby gadali do siebie to teraz bedą rozmawiać i kumplować sie z telefonem i pytać go czy np już czas skorzystać z toalety.. Tak wlasnie bedzie wyglądać przyszłość, troche przykre

  • xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

   Co cię obchodzi czyjeś życie?

 • Nero Lakki

  Klub dyskusyjny z serwerami Apple.Smigol by nawet tego lepiej nie zrobił.

 • Daniel

  Naprawdę użytkownicy Siri/Apple nie potrafią korzystać z takich funkcji i trzeba im zrobić film? To już się boję kiedy Apple zrobi swój samochód. Wtedy serial powstanie? Rock vs ICar

  • dodo

   Wtedy wzrośnie ilość wypadków.

   • Daniel

    Raczej chyba ładowanie pojazdów w mikrofali

    • dodo

     To też. Ale to trzeba będzie im pokazać w innym odcinku serialu.

 • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Nie, ludzie nie korzystają z tego, bo asystenci głosowi są na chwilę obecną niewygodni i niepraktyczni.

  • Grzesiek

   W Polsce może i tak, bo:
   1) polski trudny język być, również dla asystentów głosowych i nie tylko (patrz: google tłumacz)
   2) asystent opiera się na danych statystycznych od użytkowników, których w Polsce nie ma aż tylu co np. w Stanach
   Asystenci głosowi po angielsku radzą sobie na prawdę dobrze, dla tego na przykład nie wiem, czemu MS nie udostępni Cortany po angielsku na W10 jako opcja do włączenia w Polsce i innych państwach.

   • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

    Nie chodziło mi o kwestie językowe, tylko o to, że w większości sytuacji to użytkownik musi się dostosować do asystenta, a tak być nie powinno. Są to ograniczenia czysto techniczne.

 • Daniel Poweska

  Siri już z google now przegrywa (m. in. że względu na j. polski), a do google asistance nie ma startu, więc nic dziwnego, że powstał film zachęcający do używania tej “asystentki”

 • Janusz Kopyto

  Apple tak bardzo intuicyjne

 • vonski

  Hey Siri: speak polish mother***er or die.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona